Przyczyny, rodzaje i leczenie cukrzycy | Centrum lekarskie Alfa

Rodzaje, zagrożenia i leczenie cukrzycy

Rodzaje, zagrożenia i leczenie cukrzycy

Cukrzyca (łac. diabetes mellitum) staje się jednym z głównych problemów zdrowotnych zagrażających społeczeństwu w XXI wieku. Obok zaburzeń sercowo-naczyniowych oraz nowotworów, cukrzycę zaliczamy do najczęstszych chorób zagrażających naszemu zdrowiu i życiu. Zadbaj o swoje zdrowie i odwiedź naszą Poradnię Diabetologiczną w Skoczowie.

Cukrzyca w Polsce i na świecie

Dane epidemiologiczne z ostatnich 10 lat wskazują na bardzo gwałtowny wzrost występowania cukrzycy, co pod koniec XX wieku spowodowało nadania jej miana epidemii cukrzycowej. Według badań NATPOL Plus w Polsce jest aż 2,5 miliona osób chorych na cukrzycę oraz 2 miliony osób ze stanem przedcukrzycowym!

Przyczyny wzrostu liczby zachorowań na cukrzycę

Lawinowy wzrost liczby osób mających problemy z gospodarką węglowodanową ma związek m.in. z:

  • zmniejszającą się  aktywnością fizyczną,
  • złą dietą,
  • długim czasem spędzonym w pozycji siedzącej w pracy oraz w domu.

Typy cukrzycy i jej diagnozowanie

Mianem cukrzycy określamy grupę zaburzeń metabolicznych w których występuję podwyższenie poziomu glukozy (hiperglikemia) wynikające z nieprawidłowego działania lub wydzielania przez trzustkę hormonu obniżającego stężenie glukozy we krwi- insuliny. Wyróżniamy cukrzycę 1 i 2 typu, cukrzycę ciężarnych oraz cukrzycę o innej etiologii.

W diagnostyce i leczeniu cukrzycy jednym z największych problemów pozostaje długi okres bezobjawowy. Chorzy często bardzo długo pozostają nieświadomi swojej choroby, dlatego bardzo ważna jest okresowa kontrola glikemii. U ludzi, którzy nie badają poziomu cukru we krwi cukrzyca potrafi pozostać nierozpoznana przez 6 a nawet 9 lat!

Skutki nieleczenia cukrzycy

Nieleczona cukrzyca znacząco obniża jakość a nawet długość życia. Do powikłań cukrzycy należą mikro i makroangiopatie których skutki obserwujemy najczęściej w obrębie oczu (retinopatia cukrzycowa), nerek ( zespół Kimmelstiela-Wilsona, nefropatia cukrzycowa), naczyń krwionośnych i serca, nerwów (stopa cukrzycowa).

Należy pamiętać że niezdiagnozowana cukrzyca nieuchronnie prowadzi do bardzo poważnych zmian w naszym organizmie. Dlatego kluczowym punktem w leczeniu tej choroby jest jak najwcześniejsze rozpoznanie zaburzenia i dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej poradni diabetologicznej w Bielsku-Białej, w której oferujemy:

  • diagnostykę cukrzycy
  • leczenie cukrzycy typu 1 i 2
  • leczenie zaburzeń metabolicznych towarzyszących cukrzycy
  • ustalanie diety dla diabetyków

Nie czekaj – zobacz, co można zrobić, aby standard twojego życia nie uległ pogorszeniu.

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon