Co wykazuje cystoskopia? | Cystoskopia badanie | Alfamedycyna

Co wykazuje cystoskopia?

Co wykazuje cystoskopia?

Cystoskopia jest podstawowym badaniem urologicznym, polegającym na wprowadzeniu do pęcherza moczowego specjalnego wziernika przez zewnętrze ujście cewki moczowej. Służy do oceny cewki i pęcherza moczowego, w trakcie jej trwania można pobrać materiał do badania histopatologicznego lub przeprowadzić niewielki zabieg, np. usunąć sondę moczowodową (D-J).

Na czym polega cystoskopia? Kiedy się ją wykonuje? Zabieg przeprowadzanym na naszym Oddziale Urologii w Skoczowie, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu.

Co to jest cystoskopia?

Cystoskopiabadanie diagnostyczno- lecznicze mające na celu między innymi ocenę pęcherza moczowego. Polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową specjalnego wziernika (cystoskopu) do pęcherza moczowego. Następnie pęcherz zostaje wypełniony roztworem soli fizjologicznej (podczas badania może być odczuwalna potrzeba oddania moczu) w celu optymalnego uwidocznienia całej powierzchni pęcherza. W trakcie badania oceniana jest cewka moczowa, powierzchnia błony śluzowej pęcherza moczowego oraz ujścia moczowodów.

 

Cystoskopia wskazana jest w przypadku krwiomoczu makroskopowego (widocznego gołym okiem) oraz utrzymującego się po wyleczeniu infekcji krwiomoczu mikroskopowego.

 

Badanie jest pomocne w diagnostyce i leczeniu guzów, uchyłków, przetok, uszkodzeń, kamieni i ciał obcych w pęcherzu moczowym oraz w przypadku nawracających infekcji dróg moczowych. Cystoskopię wykonuje się do kontroli u pacjentów po leczeniu guzów pęcherza moczowego. Może być pomocna w diagnostyce wad rozowjowych cewki moczowej i pęcherza.

 

W przebiegu badania możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego. Fragmenty ściany pęcherza pobierane są specjalnymi kleszczykami. Jest to element diagnostyczny guzów i stanów zapalnych pęcherza moczowego. Przy użyciu cystoskopu możliwe jest usuwanie sond moczowodowych podwójnie zagiętych (sondy D-J, J-J).

 

Jak przebiega badanie?

W przypadku ostrego zakażenia cystoskopię należy odłożyć do momentu wyleczenia. Przed badaniem lekarz może zlecić badanie ogólne krwi.

 

Bezpośrednio przed cystoskopią należy oddać mocz, dokładnie umyć krocze i okolicę cewki moczowej.

 

Ułożenie do zabiegu przypomina badanie ginekologicze. Pacjent układany jest z nogami do góry, zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych. Lekarz dezynfekuje okolicę zewnętrznego ujścia cewki moczowej oraz podaje docewkowo żel. Badanie wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym (po podaniu przezcewkowo żelu z lignokainą) i trwa około 15 minut. Do pęcherza wsuwany jest cystoskop- specjalny wziernik slużacy do oceny dolnych dróg moczowych. Średnica zewnętrzna  cystoskopu ma grubość cienkiego długopisu. Składa się z układu optycznego, źródła światła oraz kanału roboczego. Początek badania polega na wypełnieniu pęcherza moczowego roztworem soli fizjologicznej lub wody do irygacji. Po wypełnieniu pęcherza następuje ocena jego budowy i zawartości.

 

Po badaniu może występować uczucie dyskomfortu, pieczenie cewki, obecność niewielkiej ilości krwi w moczu – wszystkie te objawy przechodzą samoistnie. Możliwe jest także uczucie parcia na pęcherz, jest to skutek podanej do pęcherza soli fizjologicznej lub wody podczas badania. Jeśli cystoskopia przeprowadzona była w znieczuleniu miejscowym, pacjent może po kilku godzinach wrócić do normalnej aktywności.

 

W przypadku pobrania materiału do badania wynik jest dostępny po około 14 dniach.

Cennik usług medycznych:

Usługa medyczna Cena
cystoskopia 250 PLN

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon