Czym jest miniflebektomia i kiedy się ją stosuje? | Alfa Medycyna

Czym jest miniflebektomia?

Czym jest miniflebektomia?

Żylaki to bardzo popularne schorzenie. Na szczęście nie są one takim problemem jak jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie do ich usunięcia wykorzystuje się mało inwazyjne metody, o czym przekonało się już wielu pacjentów naszej Poradni Chorób Naczyń w Skoczowie. Dowiedz się, czym jest miniflebektomia i kiedy się ją wykonuje.

Miniflebektomia, czyli szydełkowanie żył…

Miniflebektomia, zwana inaczej szydełkowaniem żył to bardzo popularna metoda, która nie jest inwazyjna. Polega na chirurgicznym usuwaniu niewydolnych żył przy pomocy 2-3 mm nacięć. Do zabiegu wykorzystuje się specjalne szydła chirurgiczne. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa około pół godziny. Co ważne, nie jest wymagane stosowanie tradycyjnych szwów. Rany bardzo szybko goją się. Po zabiegu zakładany jest opatrunek uciskowy. Pacjent z powodzeniem może wrócić do codziennej aktywności. Metoda jest chętnie stosowana, bo pozwala na uzyskanie doskonałego efektu kosmetycznego. Nie pozostawia żadnych trwałych blizn. W przypadku, kiedy główne pnie żył są niewydolne, miniflebektomię łączy się z krioterapią.

Czym jest miniflebektomia i jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Zanim lekarz zdecyduje się na zabieg, musi wykonać podstawowe badania. Ważne jest przede wszystkim określenie wydolności ujścia żyły odpiszczelowej, żył głębokich oraz żył przeszywających. Przeciek krwi z do żyły odpiszczelowej będzie przyczyną zalegania krwi, a w konsekwencji doprowadzi do ponownego pojawienia się żylaków. Miniflebektomia nie może być zastosowana w przypadku połączenia odpiszczelowo-udowego. Nie da się prosto wyjaśnić, czym jest miniflebektomia i czy w naszym przypadku sprawdzi się ona najlepiej. O wyborze metody usuwania żylaków każdorazowo decyduje lekarz. Rzadko kiedy zdarzają się powikłania pooperacyjne, a jeśli już, to wynikają one głównie z niewielkiego doświadczenia operatora podczas zabiegu. Co ważne, miniflebektomia jest bardzo skuteczna. Bardzo rzadko zdarzają się nawroty żylaków.

Na co trzeba uważać po zabiegu?

Po miniflebektomii praktycznie natychmiast można wrócić do codziennych czynności, ale trzeba uważać. Nie należy prowadzić auta, bo czasem po zabiegu może dojść do uszkodzenia nerwów, a tym samym pojawienia się zaburzeń czucia. 4 doby po zabiegu można się kąpać. Z reguły nie ma nawet konieczności korzystania z L4. Można praktycznie od razu wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Jeśli masz żylaki dowiedz się, czym jest miniflebektomia i jak najszybciej zgłoś się na zabieg. Pozbądź się niewydolności żył na długo i popraw swój komfort życia.

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon