Operacje żylaków – co musisz wiedzieć na ich temat? | Centrum lekarskie Alfa

Operacje żylaków – co musisz wiedzieć na ich temat?

Operacje żylaków – co musisz wiedzieć na ich temat?

Cierpisz na żylaki? Dowiedz się, jak im zapobiegać, jaka jest ich przyczyna, a także jak skutecznie pozbyć się tego problemu. Zapoznaj się z naszym minikompendium wiedzy na ten temat i odwiedź naszą Poradnię Chorób Naczyń w Bielsku-Białej.

Czym są żylaki?

Żylaki to widoczne, odcinkowe poszerzenia żył z towarzyszącym ich wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem. Żylaki kończyn dolnych w większości przypadków występują w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej żylna, która spowodowana jest zastojem krwi żylnej, zwężenia lub niedrożności żył. Rozszerzenie światła naczyń przyczynia się do niewydolności zastawek żylnych, co powoduje cofanie się i zaleganie krwi w żyłach. Żylaki kończyn dolnych stwierdza się u 20-50% kobiet w krajach Europy Zachodniej. W Polsce przewlekła niewydolność żylna występuje u 47 % kobiet oraz 37 % mężczyzn diagnozowanych u specjalistów.

Rodzaje żylaków i czynniki ryzyka ich występowania

Żylaki pierwotne – występuje tu genetycznie uwarunkowane osłabienie ścian żył i struktury zastawek spowodowane zmniejszoną ilościątkanki sprężystej, co osłabia ich odporność na rozciąganie. Rozwijają się samoistnie w połączeniu z czynnikami ryzyka takimi jak: płeć, praca w pozycji stojącej lub siedzącej, wiek, otyłość, ciąża. U osób , których oboje rodzice mieli żylaki ryzyko rozwoju żylaków wynosi 89% , a gdy żylaki miało tylko jedno z rodziców 42%.

Żylaki wtórne – występują jako powikłanie innych przebytych chorób powodujących zastój w układzie żylnym. Najbardziej powszechną chorobą jest niedrożność żył głebokich spowodowana przebytym zakrzepowym zapaleniem żył głębokich. Uszkodzenie zastawek żył głębokich lub przyszywających również ma znaczący wpływ na rozwój żylaków wtórnych.

Żylaki o rzadkiej etiologii – występują we wrodzonych lub nabytych przetokach tętniczo-żylnych, zespole Klippla-Trénaunaya

Czynniki ryzyka występowania żylaków kończyn dolnych:

  • płeć żeńska
  • praca w pozycji siedzącej lub stojącej
  • wiek
  • otyłość
  • ciąża
  • nadciśnienie żylne spowodowane przez: niewydolność zastawek żylnych, niedrożność żył w wyniku zakrzepicy, ucisk na żyły
  • doustne środki antykoncepcyjne
  • czynniki genetyczne
  • zaparcia

Objawy żylaków

Żylaki powodują dyskomfort w postaci dolegliwości określanych jako uczucie zmęczenia nóg, nadmiernego wypełnienia naczyń kończyn dolnych, zmniejszające się po odpoczynku z uniesieniem kończyn. Występują ponadto bolesne skurcze mięśni łydek (szczególnie w nocy) , obrzęki, zespół niespokojnych nóg nasilające się w pozycji z nogami w dół , w czasie upałów, przy dużej wilgotności powietrza. Mogą występować teleangiektazje czyli pajączki naczyniowe. W stadiach zaawansowanych występuje tępy ból, który nasilające się w ciągu dnia. Objawy sygnalizujące wizytę u lekarza to bolesne skurcze mięśni, obrzęki, ból, zespół niespokojnych nóg.

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon