Skleroterapia – zabieg, który pomaga w walce z leczeniem pajączków | Alfamedycyna

Skleroterapia – sposób na leczenie pajączków

Skleroterapia – sposób na leczenie pajączków

Skleroterapia jest to metoda, dzięki której można leczyć żylaki czyli tak zwane pajączki. Na czym polega zabieg? Dlaczego warto zdecydować się na tą terapię? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania. W tym artykule znajdziesz także informacje, jak przebiega  skleroterapia i czemu warto odwiedzić nasz Oddział Chirurgii w Skoczowie oraz Poradnię Chorób Naczyń w Bielsku-Białej.

Skleroterapia – leczenie pajączków. Na czym polega zabieg i jakie są jego zalety?

Skleroterapia jest to jedna z metod leczenia niewydolności żylnej. W tym celu pacjentowi podaje się lek,  pod wpływem którego dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej naczynia żylnego, co z kolei powoduje zwłóknienie oraz wyłączenie go z układu żylnego. W ten sposób pajączek naczyniowy lub żylak staje się niewidoczny. Skleroterapia jest bezpieczną formą leczenia żylaków, dlatego też stosuje się ją w przypadku większości pacjentów. Jest to bardzo precyzyjny zabieg, dlatego też przeprowadza się go również na żylakach nowotworowych, które najczęściej pojawiają się po operacjach chirurgicznych. Jednak największą zaletą tej formy leczenia jest możliwość przeprowadzenia zabiegu w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności podawania znieczulenia. Poza tym skleroterapia nie trwa długo i nie uszkadza tkanek.

Jak przebiega skleroterapia?

Skleroterapia poprzedzona jest badaniem USG Dopler, który wykonujemy w naszej Przychodni Chorób Naczyń w Bielsku-Białej. Dzięki temu badaniu lekarz jest w stanie ocenić wydolność zastawek w ujściach żył odpiszczelowych. Sam zabieg polega na wstrzyknięciu do żylaka środka obliterującego, który powoduje powstanie stanu zapalnego żyły. Wskutek zapalenia żyła się w tym miejscu zrasta, a krew przestaje płynąć przez co żylak stopniowo zanika. Skleroterapia wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa 20-30 minut. Po zabiegu pacjent bardzo szybko powraca do zdrowia. Jednak przez jakiś czas musi nosić specjalną opaskę elastyczną.

Czy występują powikłania?

Skleroterapia jest jedną z bezpieczniejszych metod leczenia pajączków i rzadko występują po tym zabiegu powikłania. W momencie, w którym zauważysz niepożądane efekty, wtedy koniecznie zwróć się do lekarza. Do powikłań skleroterapii zalicza się: przemijające siniaki, zaczerwienienie, pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia leku lub też zgrubienia i przebarwienia w przebiegu na strzykniętych żylaków.

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon