Zabiegi w kamicy moczowodu– metody usuwania kamieni w moczowodach

Zabiegi w kamicy moczowodu – metody usuwania kamieni w moczowodach

Zabiegi w kamicy moczowodu – metody usuwania kamieni w moczowodach

Zabiegi w kamicy moczowodu

Zabiegi w kamicy moczowodu

Schorzenia układu moczowo-płciowego dotykają wielu Polaków. Dużą grupę pacjentów, którzy zgłaszają się do naszego Oddziału Urologii w Skoczowie, stanowią osoby z problemami z kamieniami w układzie moczowym w pęcherzu, moczowodzie lub nerkach. Statystyki pokazują, że problemy układu dotyczą już co dziesiątą osobę na świecie, w tym około 75 proc. stanowią mężczyźni w wieku 30-50 lat.

Jakie zabiegi w kamicy moczowodu przeprowadzamy? Jakie konkretnie schorzenia urologiczne można wyleczyć za pomocą tych zabiegów?

Kamienie w moczowodach – czym są i skąd się biorą?

Kamień to zbita, twarda masa, która powstaje z kryształów różnych soli – należą one do składowych moczu. Możemy wyróżnić kilka rodzajów złogów, m.in. kamienie wapniowe, szczawianowe, cystynowe i moczanowe. Na to, jakie kamienie powstają u danego pacjenta, wpływa m. in. pH moczu. Jeśli jest niskie, wtedy tworzą się złogi moczanowe i cystynowe. Przy wysokim pH powstają kamienie fosforanowe i szczawianowe.

Kamienie w moczowodach powstają w wyniku dwóch procesów – przesycenia moczu składnikami kamicorodnymi (jeśli stężenie związków, które są odpowiedzialne za tworzenie kamieni, jest zbyt duże, wtedy nie jest możliwe ich rozpuszczanie) i nukleacji (to proces powstawania jądra krystalizacji, wokół którego tworzy się następny kamień).

Procesem, który jest niebezpieczny dla naszego organizmu, jest przemieszczanie się złogów do moczowodu – przewodu odpowiedzialnego za transport moczu, jaki powstaje w nerkach, do pęcherza. W momencie, w którym dochodzi do nagłego zablokowania odpływu moczu z nerki oraz zastoju powyżej kamienia, mówimy o kamicy moczowodowej. Wzrost ciśnienia powyżej złogu, rozciąganie moczowodu oraz miejscowy stan zapalny tworzący się w okolicy kamienia powodują znaczne dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowej- tzw. kolkę nerkową.

Zabiegi w kamicy moczowodu, dzięki którym można usunąć kamienie z moczowodu, to m.in. ureterorenoskopia z ewentualną litotrypsją, czy metoda laparoskopowa.

Ureterorenoskopia z litotrypsją – jak wygląda zabieg?

Ureterorenoskopia to zabieg, podczas którego urolog bez wykonania nacięć skóry wprowadza cienki aparat optyczny (ureterorenoskop) bezpośrednio do moczowodu przez cewkę moczową i przez pęcherz. Za pomocą ureterorenoskopu specjalista jest w stanie ocenić wnętrze moczowodu, a także zlokalizować wszelkie nieprawidłowości, które jeśli będzie to możliwe, następnie usunie. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność wykonania zabiegu jednoczasowo po obu stronach.

Aparat URS nie tylko pokazuje obraz wnętrza moczowodu, ale też umożliwia wprowadzenie dodatkowych urządzeń, które wykorzystywane są do kruszenia kamieni, np.: kleszczyków czy włókna laserowego.

Zabiegi w kamicy moczowodu są przeprowadzane w znieczuleniu. W przypadku ureterorenoskopii najczęściej jest to znieczulenie lędźwiowe podpajęczynówkowe, dzięki któremu pacjent nie odczuwa bólu i jednocześnie pozostaje przytomny w trakcie operacji.

Zabieg zaczyna się od ułożenia pacjenta w pozycji „litotomijnej” (na plecach, z uniesionymi i odwiedzionymi w biodrach nogami) oraz dezynfekcją skóry okolic krocza za pomocą specjalnego środka. Następnie urolog wprowadza aparat URS, by ocenić wnętrze moczowodu. Jak już wcześniej zostało wspomniane w przypadku zlokalizowania nieprawidłowych zmian, jeśli jest to możliwe, specjalista je od razu usunie. Kamienie można skruszyć laserem lub litotrypterem hydraulicznym.

W niektórych przypadkach po zabiegu zostanie pozostawiony wewnętrzny cewnik podwójnie zagięty, tzw. cewnik DJ, na okres kilku dni do kilku tygodni. Cewnik DJ to cienka rurka, która wykonana jest z tworzywa sztucznego i wprowadza się go, by zapewnić pacjentowi prawidłowy odpływ moczu z nerki po przebytym zabiegu.

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon