Iniekcje doszklistkowe sposobem na zwyrodnienie plamki | Alfamedycyna

W jaki sposób leczyć zwyrodnienie plamki związane z wiekiem?

W jaki sposób leczyć zwyrodnienie plamki związane z wiekiem?

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to bardzo niebezpieczna choroba. Dotyka ona centralnej części siatkówki, czyli plamki, która jest odpowiedzialna za ostrość widzenia, a także za związane z tym funkcje. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, w jaki sposób można wyleczyć AMD.  Zobacz też, czemu iniekcję anty-VEGF warto przeprowadzić na naszym Oddziale Okulistyki w Skoczowie.

Czym jest zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem?

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, w skrócie AMD, jest to choroba oka, która dotyczy plamki, czyli centralnej części siatkówki. Plamka odgrywa kluczową rolę w procesie widzenia. To właśnie dzięki niej jesteś w stanie wyraźnie widzieć, a także wykonywać codzienne czynności jak czytanie. AMD występuje w obu oczach, choć stopień zaawansowania tej choroby jest zazwyczaj różny. Wyróżnia się dwie postacie zwyrodnienia plamki żółtej: suchą, która częściej występuje, i wysiękowej – występuje ona rzadziej, ale za to charakteryzuje się szybszym postępem. Nieznane są przyczyny tej choroby. Na obecną chwilę wiadome jest, że AMD jest powiązane z dziedziczeniem (poznano już geny, które mają związek z tą chorobą). Ogromne znaczenie ma też wpływ środowiska, a w grupie ryzyka są w szczególności osoby, które palą papierosy. Według badań palacze  chorują 6-krotnie częściej niż osoby niepalące.

Jakie objawy ma AMD?

W początkowym etapie objawy choroby nie są charakterystyczne. Chore osoby mogą widzieć gorzej nocą lub z bliskich odległości. Jednak wraz z postępem choroby symptomy stają się coraz bardziej czytelne. Wielu pacjentów narzeka na falowanie bądź krzywienie obrazu, a nawet zgłaszają oni pojawienie się w centrum pola widzenia nieruchomej szarej albo czarnej plamy. Wszystkie te objawy wraz z postępem zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem utrudniają wykonywanie codziennych czynności, takich jak pisanie lub czytanie, rozpoznawanie twarzy czy też prowadzenie samochodu.

Iniekcje doszklistowe – skuteczny sposób, by zatrzymać AMD

Zwyrodnienie plamki nie jest chorobą, która ma przyczynowe leczenie. Wszelkie dostępne metody mają za zadanie złagodzenie objawów i zapobiegnięciu rozwoju choroby. W przypadku postaci suchej AMD okuliści zalecają suplementy diety, które zawierają antyoksydanty i cynk. Badania pokazały, że tego typu suplementy pomogły niektórym pacjentom opóźnić postęp choroby. Z kolei w przypadku postaci wysiękowej stosuje się iniekcje doszklistkowe, czyli tzw. „zastrzyki do oka” z preparatami anty-VEGF (skrót VEGF oznacza czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego). Zastrzyki do oka są podawane w znieczuleniu miejscowym, a zabieg nie wymaga zostania w szpitalu. Iniekcje doszkllistkowe mają za zadanie zahamować rozwój choroby, a w wielu przypadkach pomogły też uzyskać lepszą ostrość.

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon