Choroby siatkówki oka - jak je leczyć | Alfamedycyna

Choroby siatkówki oka – jak je leczyć?

Choroby siatkówki oka – jak je leczyć?

Siatkówka to najważniejsza część oka, dzięki której widzimy. Z tego też powodu choroby siatkówki oka to  ogromne wyzwanie nie tylko dla pacjentów, ale też naszych lekarzy, którzy przeprowadzają zabiegi w szpitalu w Skoczowie. W wielu przypadkach leczenie pozwala uratować wzrok.  Sprawdź, za pomocą jakich metod leczy się choroby siatkówki oka.

Najczęstsze choroby siatkówki oka

Istnieje wiele chorób, przez które możesz mieć problemy z siatkówką oka. Powodem do niepokoju najczęściej są: cukrzycowe obrzęki plamki, obrzęk plamki w przebiegu zakrzepu żyły środkowej siatkówki lub też zwyrodnienie plamki związanej z wiekiem czyli ADM. Warto przyjrzeć się tej ostatniej chorobie, ponieważ jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób oczu. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to choroba oka, która dotyczy centralnej części siatkówki oka czyli plamki. Pełni ona bardzo istotną funkcję w procesie widzenia. Dzięki niej Twój obraz widzenia jest ostry, a co za tym idzie możesz wykonywać wiele codziennych czynności, jak np.: czytanie. Niestety, nie znane są przyczyny tej dolegliwości. Specjaliści zdołali ustalić, że w dużej mierze znaczenie mają tutaj geny oraz zdolność ich dziedziczenia. Poza tym na występowanie tej choroby mają też czynniki środowiskowe, do których wlicza się m in. palenie papierosów.

Jakie jeszcze inne choroby zagrażają siatkówce oka?

Kolejną chorobą siatkówki, z którą zmaga się wiele osób, jest odwarstwienie siatkówki. Jak sama nazwa wskazuje, ta dolegliwość jest związana z oddzieleniem się siatkówki od znajdującej się bezpośrednio pod nią naczyniówki. Ta sytuacja może doprowadzić do ślepoty, dlatego też tak ważne jest, by jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Poza tym jest jeszcze choroba błony przedsiatkówkowej. Z kolei ona polega na powstawaniu błony na powierzchni centralnej części siatkówki. Te schorzenie również powoduje stopniowe pogorszenie widzenia, a także wykrzywienie obrazu.

Leczenie chorób siatkówki oka – co jest ważne?

Najważniejszą kwestią przy leczeniu chorób siatkówki oka jest diagnostyka, która nie tylko prowadzi do wykrycia choroby, ale pozwala też określić jej rodzaj i stan zaawansowania. Dzięki tym informacjom okulista jest w stanie zaplanować terapię. Z tego też powodu zachęcamy do regularnych wizyt u swojego lekarza.

 

 

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon