Mięsko cewkowe – leczenie, objawy i przyczyny | Alfamedycyna

Mięsko cewkowe – leczenie, objawy i przyczyny

Mięsko cewkowe – leczenie, objawy i przyczyny

Mięsko cewkowe jest zmianą lokalizującą się w ujściu zewnętrznym damskiej cewki moczowej i ma postać żywoczerwonego polipa na tylnym brzegu cewki. Pacjentki najczęściej zgłaszają się do urologa z powodu samoistnego krwawienia okolicy zmiany, dyskomfortu podczas oddawania moczu lub współżycia płciowego. Zmiana objawowa oraz podejrzana o nowotwór kwalifikuje się do leczenia zabiegowego, które przeprowadzamy na naszym Oddziale Urologii w Skoczowie.

Czym jest mięsko cewkowe?

Mięsko cewkowe jest nowotworem łagodnym żeńskiej cewki moczowej. Ma postać uwypuklenia/wypadania błony śluzowej cewki moczowej w jej ujściu zewnętrznym. Zlokalizowane jest w okolicy brzegu dolnego ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Polipowata zmiana jest barwy żywoczerwonej (ze względu na bogate unaczynienie) i jest osadzona na szerokiej podstawie. Wielkość zmiany wynosi ok. pół do kilku centymetrów średnicy.

Wśród objawów pacjentki najczęściej podają dyskomfort, bolesność przy ucisku, zaburzenia w oddawaniu moczu (dysuria) oraz ból podczas stosunku (dyspareunia).  Zdarza się, że zmiana okolicy cewki powoduje samoistne krwawienie, również poza okresem krwawienia miesiączkowego —  z powodu tego objawu pacjentki najczęściej zgłaszają się do urologa.

Zmiana nowotworowa w postaci mięska okolicy cewki moczowej występuje najczęściej po okresie menopauzy i ma związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w tym okresie —  m.in. z niedoborem estrogenu. Jako przyczynę powstawania mięska cewkowego podaje się uwypuklenie śluzówki cewki moczowej z następowym przewlekłym stanem zapalnym. Do leczenia kwalifikują się zmiany objawowe oraz gdy zachodzi podejrzenie zmiany nowotworowej.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie mięska cewkowego jest zabiegowe. Pacjentka układana jest na stole w pozycji ginekologicznej z nogami uniesionymi do góry, zgiętymi w stawach biodrowych i kolanowych. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym i trwa zwykle około 20 minut. Znieczulenie miejscowe przypomina znieczulenie podawane przez stomatologa- polega na ostrzyknięciu dookoła usuwanej zmiany roztworem lignokainy. Po umyciu pola operacyjnego urolog resekuje polipowatą zmianę.

W kolejnym kroku zakładane są szwy w celu zbliżenia brzegów rany i zahamowania krwawienia. Stosowane szwy są rozpuszczalne i po kilku-kilkunastu dniach odpadają samoistnie.

Czasami po zabiegu pozostawiony jest cewnik w pęcherzu moczowym na najbliższy okres pozabiegowy. Bezpośrednio po zabiegu może towarzyszyć uczucie dyskomfortu, pociągania czy szczypania podczas mikcji. Objawy ustępują samoistnie podczas pierwszych dni po operacji.

Zabieg wykonywany jest w trybie hospitalizacji jednodniowej, a w ciągu kilku godzin pacjentka może wrócić do domu. Po zabiegu zalecane jest stosowanie środków higienicznych i farmaceutycznych zaleconych w wypisie ze szpitala. Pobrany preparat wysyłany jest do oceny histopatologicznej. Po wynik określający rodzaj komórek wchodzących w skład zmiany okolicy cewki należy zgłosić się po ok. 14 dniach od zabiegu i omówić go podczas konsultacji z prowadzącym urologiem.

 

Cennik usług medycznych:

Bezpłatnie w ramach umowy z NFZ

Usługa medyczna Cena
mięsko cewkowe 1 000 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

 

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon