logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Blokada kręgosłupa - wskazania, działanie, rehabilitacja

Blokada kręgosłupa – co to jest?

Blokada kręgosłupa to zabieg, podczas którego podaje się silny lek przeciwzapalny, czyli steryd w formie zastrzyku, który aplikuje się prosto do kanału kręgowego ponad workiem oponowym. Stąd także inne nazwy tego zabiegu - blokada nadoponowa lub blokada sterydowa. To jedna z metod leczenia i uśmierzania bólu kręgosłupa, który bardzo często uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. 

Lek podaje się w konkretne miejsce kręgosłupa, które lekarz wybiera na podstawie wyników obrazowych, takich jak: 

  • tomografia komputerowa, 
  • rezonans magnetyczny, 
  • zdjęcie rentgenowskie.


Blokada kręgosłupa – kiedy jest wskazana? 

Blokadę sterydową stosuje się, aby zniwelować ból kręgosłupa lędźwiowego, który może być spowodowany uciskiem korzenia nerwowego w kanale kręgowym lub otworach międzykręgowych. Innymi schorzeniami, które kwalifikują do podania  blokady kręgosłupa są:

  • dyskopatia,
  • kręgozmyk,
  • przepuklina kręgosłupa,
  • stenoza kanału kręgowego.

Celem podania zastrzyku jest wyciszenie stanu zapalnego oraz uśmierzenie dolegliwości bólowych. Jest to także dobra forma leczenia dla osób, które zmagają się z bólem zwyrodnieniowym lub pourazowym. Blokada kręgosłupa może być również wskazana w przebiegu rwy kulszowej lub rwy udowej. 

Blokada kręgosłupa – działanie

Blokada kręgosłupa powoduje miejscowe ograniczenie bólu i stanu zapalnego, ale także zmniejszenie powstałego obrzęku. Dzięki temu, że steryd jest podawany miejscowo, możliwe jest zwiększenie dawki leku, co byłoby wykluczone przy podaniu doustnym czy dożylnym.

Blokadę może wykonać jedynie lekarz. Po dokładnym określeniu miejsca bólu, może przystąpić do zabiegu. Pacjent powinien ustawić się w pozycji siedzącej lub leżącej. Po dokładnym określeniu miejsca, w które zostanie podany lek, lekarz dezynfekuje dany obszar kręgosłupa i podaje znieczulenie miejscowe, a następnie wprowadza igłę ze środkiem sterydowym. Sam zabieg nie jest bolesny, jednak może pojawić się uczucie lekkiego dyskomfortu.

Podczas wprowadzania igły pacjent musi pozostać nieruchomo, a w przypadku jakichkolwiek dolegliwości bólowych od razu informować o tym fakcie osobę wykonującą zabieg. To pomoże lekarzowi w określeniu, czy igła jest wprowadzana we właściwe miejsce.

Blokada kręgosłupa – jak długo się utrzymuje?

Efekty blokady kręgosłupa są najsilniej widoczne po 24-48 godzinach od podania zastrzyku. Taki stan zwykle utrzymuje się 6 tygodni, choć czasami ulga w dolegliwościach może trwać nawet do kilku miesięcy. Czas działania leku jest silnie zależny od choroby i stadium jej zaawansowania.  W niewielkiej grupie pacjentów może okazać się, że taka forma leczenia nie przyniesie pożądanego efektu.

Blokada kręgosłupa – jak wygląda zastrzyk?

W zależności od źródła i rodzaju bólu Zastrzyk można wprowadzić w kilka miejsc, jednak najczęściej podaje się go zewnątrzoponowo. Po zabiegu może pojawić się lekkie drętwienie, mrowienie i osłabienie czucia. Nie należy wtedy wykonywać gwałtownych ruchów i warto powstrzymać się od ciężkiego wysiłku. Nie zaleca się prowadzenia samochodu po wykonaniu zastrzyku, dlatego warto przyjechać na zabieg z kimś lub wrócić do domu na pieszo. 

Ile kosztuje blokada kręgosłupa?

Blokada kręgosłupa lędźwiowego to koszt rzędu 1600 zł. Jest To jednak tylko przybliżona cena zabiegu, która może się wahać w zależności od zaawansowania choroby oraz stanu pacjenta. Koszt blokady może być również zależny od preparatu, jaki będzie podawany oraz miejsca, w którym będzie wykonywany zabieg. 

Rehabilitacja po blokadzie kręgosłupa

Zazwyczaj pacjenci zgłaszają się z zauważalną poprawą i zminimalizowanym bólem już 3 dni po zabiegu. Bardzo często lekarz zaleca od 3 do 4 dni regeneracji przed przystąpieniem do rehabilitacji kręgosłupa pod opieką fizjoterapeuty.

Z naszych Poradni ortopedycznych oraz chirurgii ortepedycznej korzystają Pacjenci z całego województwa śląskiego i nie tylko. Gościliśmy pacjenów z Cieszyna, Żor, Bielska, Skoczowa.

Ortopedia

Leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy