Czy zaćmę można wyleczyć bez operacji?
Czy zaćmę można wyleczyć bez operacji?
Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia wyraźnie wskazują, że zaćma jest najgroźniejszą chorobą oczu – to właśnie ona była najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. Utrata wzroku w wyniku katarakty jest nieodwracalna, dlatego też należy jak najszybciej podjąć kroki, dzięki którym zatrzyma się ten nieodwołalny proces. W jaki sposób można to zrobić? Obecnie istnieje tylko jeden sposób – jest nim operacja zaćmy. Niestety, na obecną chwilę nie istnieją bezoperacyjne metody leczenia katarakty. Środki farmakologiczne, które dostępne są na rynku, jedynie hamują postęp choroby, jednak jej nie zwalczają. Za pomocą kropli do oczu czy kapsułek nie ustrzeżesz się przed ślepotą, jedynie odsuniesz ten proces w czasie. Dlatego też, gdy okulista rozpozna u Ciebie zaćmę, bezzwłocznie musisz zapisać się na zabieg!
Czy brak skutecznych rozwiązań farmakologicznych oznacza, że przed zaćmą nie można się uchronić? Oczywiście, można stosować profilaktykę, która pozwoli opóźnić proces powstania zaćmy. Niestety, katarakta jest na obecną chwilę chorobą, w której nie istnieje żadna skuteczna metoda zachowawczego leczenia, przez co operacja zaćmy jest konieczna. Jednak istnieją pewne kroki, dzięki którym opóźnisz proces powstawania tego schorzenia.
Jak wygląda profilaktyka?
Aby móc jak najdłużej cieszyć się zdrowym wzrokiem, powinieneś:
- Chronić oczy przed promieniami UV – w tym celu warto nosić okulary z filtrem UV. Nie zapomnij też nosić maski ochronnej, jeśli Twoja praca tego wymaga!
- Jeśli jesteś cukrzykiem, pamiętaj o przestrzeganiu zaleceń swojego lekarza. W przeciwnym razie możesz przyśpieszyć rozwój zaćmy.
- Coraz częściej osobom, które są w grupie ryzyka zachorowania na kataraktę, zaleca się suplementację witaminy C. Wpływ na to zalecenie ma szereg naukowych prac, w którym potwierdzono właściwości ochronne witaminy C.
- Ogromne znaczenie ma również odpowiednia dieta. Staraj się, by na Twoim talerzu znajdowało się jak najwięcej warzyw, owoców i potraw, które są bogate w witaminy oraz minerały.
Kto jest w grupie ryzyka?
Choć zaćma jest chorobą, która może dotknąć każdego, to jednak znane są czynniki, przez które wzrasta możliwość zachorowania. Kto w szczególności powinien stosować wyżej opisaną profilaktykę?
Przede wszystkim osoby, które ukończyły 60. rok życia. Najpowszechniejszą odmianą tej choroby jest zaćma starcza, która jest następstwem naturalnego procesu starzenia się organizmu i dotyka właśnie osoby, które mają około 60. lat.
Kolejną grupą, która musi szczególnie uważać, są cukrzycy. Niestety, cukrzyca bardzo często jest przyczyną powstawania tzw. zaćmy następowej, która powstaje wskutek zaburzeń endokrynologicznych.
Oprócz tego na zaćmę muszą uważać osoby, które:
- w przeszłości miały urazy oka lub chorowały na zapalenie twardówki, naczyniówki lub też rogówki;
- mają niedoczynność przytarczyc;
- przez wiele lat brały leki sterydowe;
- mają członków w rodzinie chorujących na zaćmę.
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer