Czym są wizyty patronażowe położnej i lekarza pediatry? Czy są obowiązkowe po porodzie i co warto o nich wiedzieć?
Co to są wizyty patronażowe?
Wizyty patronażowe to inaczej odwiedziny położnej lub pielęgniarki środowiskowej u noworodka w domu oraz konsultacje z lekarzem pediatrą po narodzinach dziecka, które z kolei odbywają się w pierwszych kilku tygodniach od porodu w wybranej przychodni. Wizyty patronażowe są przeznaczone dla kobiet w ciąży, po porodzie, a także dla noworodków i niemowląt. Ich celem jest udzielenie wsparcia i opieki zdrowotnej rodzinom z małymi dziećmi.
Jak przebiega wizyta patronażowa u lekarza pediatry?
Lekarz pediatra to specjalista, który zajmuje się chorobami okresu dziecięcego, a także monitorowaniem prawidłowego rozwoju dziecka oraz profilaktyką. W Polsce pediatra opiekuje się dziećmi od 2. miesiąca życia do ukończenia 18. roku życia. Lekarza pediatrę możemy wybrać w ramach bezpłatnej opieki medycznej z NFZ. Oprócz wyboru przychodni i lekarza POZ, mamy też prawo do opieki pielęgniarskiej i położnej.
Warto pamiętać, że pacjent ma prawo bezpłatnie zmienić lekarza POZ dwa razy w roku.
Dowiedz się więcej: jak wybrać lub zmienić lekarza POZ?
Wizyta patronażowa lekarza pediatry u noworodka powinna odbyć się u każdego dziecka w czasie 1–4 tygodni po urodzeniu. Lekarz specjalista wykonuje badanie fizykalne i ocenia rozwój dziecka oraz jego adaptację. Udziela także rad w zakresie prawidłowej pielęgnacji, karmienia i rozwoju dziecka. Omawia także z rodzicami podstawowe plany szczepienia dziecka – te obowiązkowe, jak i zalecane.
W trakcie wizyty patronażowej lekarz ocenia m.in.:
- rytm snu i czuwania dziecka,
- efektywność karmienia,
- oddawanie stolca u dziecka, ulewanie,
- ogólny stan zdrowia dziecka,
- parametry fizyczne dziecka, np. masę ciała w stosunku do masy urodzeniowej,
- odruchy noworodkowe,
- napięcie mięśniowe,
- odruch ssania,
- stan narządu wzroku i słuchu,
- stan serca, brzucha, narządów płciowych dziecka,
- stan emocjonalny rodziny po narodzinach dziecka (np. cechy depresji poporodowej u matki).
Przed wizytą patronażową u lekarza pediatry warto mieć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz wypis z oddziału noworodkowego.
Jak zapisać się na wizytę patronażową u lekarza pediatry?
Wizytę patronażową lekarza pediatry rodzice umawiają po wyjściu ze szpitala, po wcześniejszym wypełnieniu w trakcie pobytu w oddziale noworodkowym formularza dotyczącego wyboru placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz zgłoszeniu urodzenia dziecka w wybranej przez nich przychodni. Wizyta patronażowa może odbyć się w zarówno w przychodni jak i w domu.
Czym są wizyty patronażowe położnej?
Położna opiekuje się kobietami w ciąży, po porodzie, w połogu i w okresie poporodowym. Położna może również opiekować się noworodkami i niemowlętami. Podczas wizyt patronażowych położna odwiedza dom, w którym urodziło się dziecko, poznaje warunki życia rodziny i udziela rad w zakresie opieki nad noworodkiem. Wspiera także matkę dziecka po porodzie – monitoruje jej samopoczucie w trakcie połogu, a w razie potrzeby sprawdza również stan gojących się ran poporodowych. Położna udziela wsparcia zarówno medycznego, jak i psychologicznego.
Przewiduje się 4-6 wizyt patronażowej położnej, przez cały okres trwania połogu, aż do ukończenia przez dziecko 8. tygodnia życia. Pierwsza wizyta patronażowa położnej odbywa się do 48 h po opuszczeniu szpitala, następne odbywają się w ciągu 2 miesięcy życia dziecka i zwykle umawiane są indywidualnie. Zdarzają się sytuacje, gdzie położna może odwiedzić rodziców bez zapowiedzi.
Jak wybrać położną prywatnie i w ramach NFZ?
Przyszłe mamy, które zdecydują się na prywatną opiekę zdrowotną mogą wybrać położną samodzielnie – muszą powiadomić swoją placówkę lub szkołę rodzenia o narodzinach oraz podać termin wypisu ze szpitala. Z kolei w przypadku opieki w ramach NFZ położna jest przypisywana do rodziny odgórnie, przez wybraną placówkę POZ. Wizyty patronażowe rodzice umawiają po wyjściu z porodówki. W tym czasie mogą również wypełnić deklarację wyboru lekarza pediatry lub lekarza rodzinnego, a także zmienić położną na inną, która pracuje w tej samej placówce zdrowotnej.
Jak przebiega wizyta patronażowa położnej?
Wizyty patronażowe położnej są obowiązkowe, dlatego jeśli rodzice nie wskażą konkretnej położnej, szpital kontaktuje się z przychodnią, do której zapisana jest kobieta i przydziela do rodziny dostępną położną. W razie odmowy przyjęcia wizyty położnej przez rodziców, ta ma prawo zgłosić incydent np. do opieki społecznej.
Podczas pierwszej wizyty położna przeprowadza wywiad dotyczący przebiegu porodu i ogólnej kondycji zdrowotnej oraz emocjonalnej mamy i niemowlęcia. W tym wypadku, podobnie jak w przypadku wizyty u lekarza pediatry, rodzice powinni mieć przygotowaną dokumentację dotyczącą porodu. Położna udziela porad w zakresie karmienia piersią, sprawdza ogólny stan zdrowia dziecka (kolor skóry, kikut pępowinowy, ciemiączko, odruchy, rozwój fizyczny) oraz matki (kondycję brodawek przy karmieniu piersią, stopień gojenia się krocza lub rany po cesarskim cięciu).
Opieka lekarza i położnej POZ w Centrum Lekarskim ALFA w Bielsku-Białej!
W Centrum Lekarskim ALFA w Bielsku-Białej, w Poradni Lekarza Rodzinnego przy ul. Grażyny 9 przyjmują specjaliści chorób wewnętrznych z wieloletnim doświadczeniem, ze specjalizacją medycyny rodzinnej i pediatrii. W przychodni świadczone są badania diagnostyczne i inne usługi medyczne, w tym szczepienia profilaktyczne.
Centrum Lekarskie ALFA w Bielsku-Białej
ul. Grażyny 9, 43-300 Bielsko-Biała
tel.: 33 857 29 50
e-mail: bielsko@alfamedycyna.pl
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer