logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Gradówka na oku, czyli jak powstaje niebolesny guzek na powiece? Poznaj objawy, przyczyny i metody leczenia

Czasami na powiekach zauważamy pojawiające się grudki lub opuchliznę i stan zapalny… Powodem może być gradówka, czyli niebolesny guzek na powiece, który powstaje na skutek zablokowania przewodu odprowadzającego wydzielinę z gruczołu tarczkowego. Schorzenie ma podłoże bakteryjne i może pojawić się w każdym wieku. Jak rozpoznać gradówkę na oku? Dlaczego powstaje i jak ją wyleczyć?

Gradówka oka to schorzenie okulistyczne o podłożu bakteryjnym. Pojawia się jako zgrubienie przybierające formę grudki na powiece. Gradówka powstaje najczęściej w wyniku zakażenia bakteryjnego gruczołów Meiboma, które znajdują się pod powieką i produkują tłuszcz (meibum), który jest składnikiem filmu łzowego i pomaga nawilżać i chronić powierzchnię oka. W przypadku gradówki dochodzi do zablokowania ujścia gruczołu, co prowadzi do nagromadzenia się wydzieliny i rozwoju stanu zapalnego.

Gradówka oka często jest mylona z jęczmieniem. W przypadku jęczmienia guzek jest bolący i zaczerwieniony, natomiast gradówka „nie boli”, powoduje jedynie dyskomfort, opuchliznę, niekiedy uczucie piasku pod powiekami.  Małe gradówki mogą ulec samoistnemu wchłonięciu, ale przy przewlekłym stanie zapalnym konieczne jest usunięcie jej metodą chirurgiczną.

Gradówka na powiece – objawy i przyczyny  

Gradówka oka zwykle pojawia się na brzegu dolnej lub górnej powieki, powyżej linii rzęs. Po powstaniu stanu zapalnego w wyniku niedrożności ujścia gruczołów Meiboma, w pierwszej fazie pojawia się zaczerwienienie okolic powieki i delikatny dyskomfort. W kolejnych dniach pojawi się guzek. 

Schorzenie może pojawić się po źle leczonym jęczmieniu, częściej dotyka osoby noszące soczewki kontaktowe, zmagające się z łojotokowym zapaleniem skóry lub trądzikiem różowatym. Może także wystąpić u osób, które cierpią z powodu zespołu suchego oka (ZSO) i które dotykają okolic oczu brudnymi rękami. Co istotne, gradówka oka może być zaraźliwa, gdyż związana jest z bakteriami gronkowca, które mogą się przenosić np. na wspólnych kosmetykach lub przez dotyk. 

Leczenie gradówki oka, Skoczów 

Gradówka na powiece – kiedy należy zgłosić się do lekarza? 

Choroba początkowo nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, jednak z czasem może ograniczać pole widzenia. Duże gradówki mogą niekiedy uciskać rogówkę i wywoływać niezborność rogówkową (astygmatyzm), a przez to zaburzać ostrość wzroku zarówno do dali, jak i z bliska. Jest to wyraźny znak, że powinniśmy się zgłosić z problemem do okulisty.  

Pilna wizyta okulistyczna jest wskazana także w przypadku:

  • obrzęku całego oka (nie tylko powiek) i/lub pojawienia się sinoczerwonej obwódki wokół rogówki (tj. zadrażnienia rzęskowego/głębokiego),
  • wypadania rzęs towarzyszącego pogrubieniu powieki,
  • pojawienia się gorączki,
  • powiększenia i tkliwości regionalnych węzłów chłonnych.

Okulista, Skoczów

Jak okulista rozpoznaje gradówkę na oku? 

Gradówkę rozpoznaje się podczas badań diagnostycznych u okulisty podczas badania w lampie szczelinowej oraz na podstawie rozmowy z pacjentem. W czasie wizyty lekarz okulista ogląda powiekę, gałkę oczną i tkanki wokół oczodołu. Na tej podstawie ocenia również stopnień zaawansowania gradówki oka. Specjalista chorób oczu sprawdzi także, czy gałka oczna nie została podrażniona w efekcie istniejącej infekcji i nie doszło do stanu zapalnego tkanek oczodołu. Warto pamiętać, że nawracająca gradówka i pojawiająca się w tym samym miejscu może być także objawem rozwijającego się nowotworu gruczołu łojowego.

Badanie w lampie szczelinowej, Skoczów

Gradówka na powiece – metody leczenia 

Gradówkę oka we wczesnym stadium rozwoju można leczyć domowymi sposobami, np. poprzez robienie ciepłych okładów na chorej powiece oraz jej masowanie.  W sytuacji, gdy schorzenie powieki nie ustępuje należy zgłosić się do lekarza okulisty, który przepisze odpowiednie maści z antybiotykami oraz steroidami. Niekiedy specjalista może także zalecić przyjmowanie antybiotyków doustnie.

W przypadku, gdy schorzenie jest zaawansowane, a farmakoterapia nie przynosi efektów, okulista może zlecić również leczenie chirurgiczne gradówki. Mogą być to zarówno iniekcje, czyli zastrzyki zawierające kortykosteroidy lub krótki zabieg chirurgiczny. Zabieg usunięcia gradówki oka jest wykonywany w ramach chirurgii jednego dnia i trwa ok. 20 minut. Polega na nacięciu spojówki w miejscu chorobowej zmiany, wyłyżeczkowaniu zawartości i usunięciu włóknistej torebki, która ją otacza. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym.

Drobne zabiegi okulistyczne na powiekach w Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie

W Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie wykonujemy drobne zabiegi na powiekach, m.in. usunięcie gradówki. Zajmujemy się również kompleksową diagnostyką chorób stanów zapalnych i infekcji oczu.

Zabieg usunięcia gradówki, Skoczów 

Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy