Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego – leczenie metodą TURP

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BHP) to jedno z najczęściej spotykanych męskich schorzeń u panów, którzy skończyli 50. rok życia. Rozrost stercza może prowadzić nie tylko do zatrzymania moczu, ale też do zakażeń układu moczowego, kamicy nerkowej czy niewydolności nerek.

Panowie, u których wykryto łagodny rozrost gruczołu krokowego, powinni poddać się zabiegowi przezcewkowej elektroresekcji sterczej (w skrócie TURP). Jak przebiega przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego? Kiedy wykonujemy TURP na naszym Oddziale Urologii w Skoczowie?

Oddział Urologii

Czym jest przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego?
Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego (inne nazwy tego narządu to: stercze, prostata) to procedura, którą wykonuje się w celu zlikwidowania kłopotliwych objawów z dolnych dróg moczowych o umiarkowanym oraz znacznym nasileniu. Symptomy najczęściej spowodowane są powiększeniem prostaty.

Jak przebiega zabieg TURP?
TURP, bo tak w skrócie określa się przezcewkową elektrosekcję sterczą, wykonuje się w znieczuleniu ogólnym albo też podpajęczynówkowym.  W trakcie operacji resektoskop – specjalne narzędzie – wprowadzane jest do cewki moczowej, a potem do pęcherza moczowego. Resektoskop składa się układu optycznego, który następnie przekazuje obraz endoskopowy bezpośrednio do oka operatora lub na ekran monitora. Dodatkowo narzędzie wyposażonej jest w ruchomą pętlę diatermiczną, przez którą przepływa prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. W ten sposób możliwe jest cięcie tkanek i koagulacja krwawiących naczyń.

Po sprawdzeniu anatomii cewki oraz pęcherza resektoskop sprowadzany jest do odcinka cewki, który otoczony jest przez prostatę. Umożliwia to urologowi wycięcie po kawałku tkankę prostaty, która zwęża cewkę, nie naruszając przy tym zewnętrznej części stercza, stanowiącego jego torebkę. Pozwala to na uzyskanie szerokiego światła cewki moczowej w odcinku wewnątrzsterczowym. Po wycięciu skrawków gruczolaka są one wypłukiwane z pęcherza moczowego.

Na koniec operacji urolog hamuje krwawienie – w tym celu przeprowadzana jest koagulacja loży powstałej po wycięciu tkanki gruczolaka.

Po przeprowadzonym zabiegu pozostawia się w pęcherzu cewnik, by zapewnić pacjentowi stały odpływ moczu i powstających skrzepów krwi. Najczęściej cewnik jest usuwany następnego dnia, przed wypisaniem ze szpitala.

TURP – dlaczego często przeprowadza się zabieg i kiedy się go wykonuje?

Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego jest najczęściej wybieraną metodą leczenia operacyjnego łagodnego rozrostu stercza. Dlaczego tak często przeprowadza się tej zabieg? Przede wszystkim operacja zaliczana jest do grupy zabiegów minimalnie inwazyjnych – dzięki temu zabiegowi możliwe jest chirurgiczne usunięcie części narządu bez konieczności przecinania powłok ciała. TURP umożliwia też uzyskanie szybkiej poprawy w zakresie oddawania moczu, przy jednoczesnym niewielkim urazie pacjenta.

Zabieg wykonywane jest przede wszystkim u pacjentów, którzy borykają się z umiarkowanymi lub znacznie nasilonymi zaburzeniami oddawania moczu, nieustępującymi po zażyciu leków. Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego przeprowadzana jest także u pacjentów, u których na skutek zaburzeń oddawania moczu rozwijają się powikłania powiększenia prostaty, np.: kamica pęcherza moczowego.

Objawy powiększenia prostaty, które mogą wystąpić u pacjenta:

  • Słaby, przerywany strumień moczu,
  • Częstomocz dzienny i nocny; częsta potrzeba oddania moczu,
  • Trudności z oddawaniem moczu,
  • Niecałkowite opróżnianie pęcherza,
  • Infekcje układu moczowego.

Cennik usług medycznych:
Bezpłatnie w ramach umowy z NFZ

Usługa medyczna Cena
TURP (przezcewkowa elektroresekcja prostaty)

3 500 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

Z naszych usług skorzystali i korzystają Pacjenci z takich miejscowości jak: Katowice, Wisła, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Goczałkowice, Czechowice -Dziedzice, Żory, Jastrzębie-Zdrój - zapraszamy!

 

 

Urologia

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy