Starczowzroczność a refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)
Czym jest starczowzroczność?
Nasza naturalna soczewka oka odpowiada za dobre widzenie i w zależności od tego, czy patrzymy w dal, czy spoglądamy na coś z bliska – odpowiednio dostosowuje się (akomoduje), aby zapewnić ostre widzenie. Dzięki zdolności soczewki oka do akomodacji, oglądając film jesteśmy w stanie w jednej chwili przenieść wzrok z telewizora na nasz telefon lub zegarek na ręce.
W przypadku starczowzroczności (nazywanej też prezbiopią) mamy do czynienia z zespołem zmian fizjologicznych, które zachodzą wraz z wiekiem w oku człowieka. Dolegliwość wiąże się z zaburzeniami akomodacji, na którą wpływa mniejsza elastyczność soczewki oka. Mięśnie akomodacyjne wykonują coraz większą pracę, by zapewnić ostre widzenie, ale jednocześnie osłabiają się. Z tego powodu pojawiają się trudności z widzeniem bliskim, na przykład podczas czytania– zwłaszcza przy słabym oświetleniu.
Jakie są objawy starczowzroczności?
Statystycznie około 10 milionów Polaków cierpi na starczowzroczność, nie zdając sobie z tego sprawy. Trudności w przeczytaniu drobnego druku, zmęczenie i mrużenie oczu, a także bóle głowy to jedne z pierwszych objawów prezbiopii, które z czasem mogą się stopniowo pogłębiać – mniej więcej do 60. roku życia. Dlatego największe nasilenie starczowzroczności przypada na okres pomiędzy 40. a 50. rokiem życia.
Inne objawy starczowzroczności to także:
- problemy z koncentracją,
- wzmożona senność po długim czytaniu,
- problemy z widzeniem w nocy,
- częste mruganie, w celu uzyskania lepszego widzenia.
Jakie są przyczyny starczowzroczności?
Starczowzroczność (prezbiopia) w porównaniu do innych wad wzroku (jak dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm) wiąże się z zmianami fizjologicznymi, które powstają w oku wraz z wiekiem. Wówczas dochodzi do spowolnienia procesu metabolizmu, przez który komórki wszystkich narządów nie odnawiają się tak szybko, jak w młodości. Co istotne, choć jest to stan, który wynika z naturalnego „zużycia się” naszego organizmu, istnieją czynniki, które mogą przyśpieszyć rozwój starczowzroczności – to niektóre choroby, na przykład cukrzyca, zażywanie leków antyhistaminowych albo antydepresantów.
Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki (RLE)?
Jedną z metod leczenia starczowzroczności jest operacja refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE), rekomendowana w szczególności dla osób po 50. roku życia. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, kroplowym i polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową o indywidualnie dobranej mocy.
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE) przebiega podobnie, jak zabieg usunięcia zaćmy, jednak wymiana refrakcyjna soczewki (RLE) jest procedurą wykonywaną przede wszystkim w celu zwiększenia komfortu życia pacjenta. Natomiast operację usunięcia zaćmy wykonuje się po to, aby pacjent nie utracił wzroku w wyniku choroby.
Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE) powinna być wykonywana z odstępem pomiędzy zabiegiem na jedno i drugie oko. Leczenie odbywa się w trybie jednego dnia. Oznacza to, że pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia po zabiegu.
Jakie soczewki wewnątrzgałkowe są wszczepiane przy zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE)?
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE) stanowi alternatywę do stosowanej zwykle korekcji okularowej, ponieważ wszczepiona soczewka imituje naturalną zdolność oka do akomodacji i dzięki temu może zapewnić prawidłowe widzenie zarówno w odległościach bliskich, dalekich i pośrednich.
Najczęściej wybierane są soczewki wieloogniskowe (trójogniskowe) i soczewki o zwiększonej głębi ostrości (EDoF). Przy wszczepieniu soczewek wieloogniskowych dodatkowa korekcja okularowa nie jest konieczna, ponieważ celem wszczepienia takiego rodzaju soczewek jest wyraźne widzenie do dali, w odległości pośredniej oraz do bliży. Natomiast w drugim przypadku (soczewki EDoF), pacjenci będą potrzebowali dodatkowej korekcji do bliży (np. do czytania bardzo drobnego druku). Soczewki wieloogniskowe i soczewki EDoF mogą też dodatkowo korygować astygmatyzm.
W Centrum Lekarskim ALFA w Centrum Korekcji Wad Wzroku diagnozujemy i leczymy wady wzroku oraz zajmujemy się leczeniem starczowzroczności. Wykonujemy soczewkową korekcję wad wzroku (RLE), którą rekomendujemy dla osób po 50. roku życia. Mogą go wykonać również pacjenci, którzy wcześniej poddali się laserowej korekcji wzroku.
Jakie są inne metody leczenia starczowzroczności?
Poza wspomnianą refrakcyjną metodą korekcji wad wzroku (RLE) osoby cierpiące na objawy prezbiopii decydują się również na inne metody leczenia. Najczęstszym wyborem są okulary korekcyjne do bliży, nazywane potocznie „okularami do czytania”. Dla osób z wadą wzroku, u których pojawiły się objawy starczowzroczności, dostępne są również okulary dwuogniskowe lub progresywne o dwóch mocach.
Polecamy także usługi okulista Bielsko.
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer