Przepuklina – schorzenie, które należy leczyć | Centrum Lekarskie Alfa

Przepuklina – schorzenie, które należy leczyć

Przepuklina – schorzenie, które należy leczyć

rodzaje przepukliny

rodzaje przepukliny

Coraz bardziej dbamy o nasze zdrowie i szybciej reagujemy w razie dolegliwości, jednak wciąż są schorzenia, które są przez pacjentów lekceważone. Tak jest właśnie z przepukliną – schorzeniem, które wydaje się chorym nieszkodliwe, tylko dlatego, że nie za bardzo boli.

Takie myślenie może nas wiele kosztować, ponieważ nieleczona przepuklina może przekształcić się w groźne dla zdrowia, a nawet życia, powikłanie, czyli uwięźnięcie przepukliny. Dlaczego przepuklina jest niebezpieczna? Jakie leczyć to schorzenie? Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule.

Dlaczego przepuklina jest niebezpieczna dla zdrowia?

Przez sporą część pacjentów przepuklina traktowana jest jako niezagrażającą zdrowiu dolegliwość, która wywołuje lekki dyskomfort. Są też osoby, które uważają ten stan jako zwykły defekt kosmetyczny, bo skoro przepuklina nie boli – a zdarzają się takie przypadki – to nie trzeba się tym problemem zajmować.

Niestety, jest to mylne podejście, które może prowadzić do poważnych powikłań. W większości przypadkach przepuklina rzeczywiście nie jest źródłem bólu, który nie pozwala na prawidłowe funkcjonowanie w życiu codziennym. Dlatego też wielu osobom wydaje się, że można z tym schorzeniem bez problemu żyć.

Przepukliny nie wolno lekceważyć z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, przepuklina nie jest chorobą, która ulegnie samoistnemu cofnięciu, jeśli będzie nieleczona. Nie pomoże prowadzenie oszczędnego trybu życia czy unikanie podnoszenia ciężkich rzeczy etc. Z upływem czasu otwór, przez który narządy wydostają się poza właściwe im jamy ciała, ulega powiększeniu. Tym samym zwiększa się ból i dyskomfort, a z czasem chory jest zmuszony ograniczyć aktywność fizyczną.

Nieleczona przepuklina może ulec uwięźnięciu — o tym powikłaniu mówimy w sytuacji, gdy za wciśniętym do worka przepuklinowego jelitem zacisną się powłoki brzuszne. Uwięźnięcie przepukliny jest bardzo niebezpieczne, może prowadzić nie tylko do zagrożenia zdrowia, ale też życia. Dlatego też wraz z pojawieniem się charakterystycznych niedrożności przewodu pokarmowego (wymioty, nudności z towarzyszącym kolkowym bólem brzucha), należy natychmiastowo zgłosić się do lekarza.

Rodzaje przepukliny

Rodzajów przepukliny jest kilka, dzielimy je ze względu na różne kryteria. Jedno z nich związane jest z zachowaniem przepukliny, wyróżniamy tu: przepukliny odprowadzalne i nieodprowadzalne. Pierwszy rodzaj, czyli odprowadzalne, występuje wtedy, gdy samoistnie lub pod wpływem nacisku przepuklina wraca do prawidłowego położenia w jamie brzusznej. Z kolei nieodprowadzalne to rodzaj przepukliny, która na stałe jest umieszczona w pozycji poza jamą brzuszną.

Przepukliny dzielimy też ze względu na czas pojawienia się schorzenia. Wyróżniamy tu przepuklinę wrodzoną (pojawia się ona po porodzie lub do 6 miesiąca życia) i nabytą (dolegliwość pojawia się w trakcie życia).

Trzecim kryterium jest podział na przepuklinę zewnętrzną (jest odczuwalna oraz widoczna gołym okiem) i wewnętrzną (schorzenie kieruje się do wewnętrznych jam ciała).

Dodatkowo przepuklina zewnętrzna dzieli się na przepukliny powstałe w obrębie jamy brzusznej oraz te, które powstają w innym obrębie.

Rodzaje przepuklin w obrębie jamy brzusznej:

  • przepuklina pachwinowa,
  • przepuklina mosznowa,
  • przepuklina wargowa,
  • przepuklina udowa,
  • przepuklina pępkowa.

Rodzaje przepuklin zewnętrznych, które nie powstają w obrębie jamy brzusznej:

  • przepuklina pępowinowa,
  • przepuklina cewy nerwowej,
  • przepuklina kręgosłupa.

Jak leczyć przepuklinę?

Obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny jest operacja. Oczywiście, na rynku są dostępne tzw. pasy przepuklinowe, jednak warto wiedzieć, że nie leczą one schorzenia, a jedynie hamują jego rozwój. Dlatego też jedynym rozwiązaniem jest zabieg, w którego trakcie narządy wewnętrzne odprowadzane są na właściwe im miejsce. Podczas operacji lekarz zamyka też wrota przepukliny, by zapobiec ponownego przemieszczenia się organów.

Operacja przepukliny może zostać przeprowadzona dwoma metodami – klasyczną lub laparoskopową. Drugi sposób leczenia zmniejsza inwazyjność zabiegu, ryzyko powikłań oraz skraca czas rekonwalescencji pozabiegowej.

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon