Labioplastyka czyli plastyka warg sromowych| Alfamedycyna

Co to jest labioplastyka?

Labioplastyka jest to zabieg, który polega na zmianie kształtu warg sromowych większych lub mniejszych. Plastyka jest wskazana u kobiet, które mają niesymetryczne lub zdeformowane wargi sromowe. Tego typu defekty znacznie wpływają nie tylko na samopoczucie pacjentki, ale też mogą być przyczyną dolegliwości związanych z codziennym funkcjonowaniem czy aktywnością seksualną. Zbyt duże wargi sromowe mogą również utrudniać uprawianie niektórych sportów, takich jak jazda konna czy jazda na rowerze.

Jakie są przyczyny powstawania deformacji warg sromowych?

Jest kilka przyczyn powstawania deformacji warg sromowych. Wlicza się do nich: uwarunkowania genetyczne, uszkodzenia powstające na skutek porodów naturalnych, a także naturalny proces starzenia się okolic intymnych.

Jakie są metody leczenia?

Na obecną chwilę wyróżnia się 2 rodzaje zabiegów: labioplastykę warg sromowych mniejszych lub warg sromowych większych z powodu zaniku czyli atrofii. Plastyka warg sromowych mniejszych ma za zadanie znaczną redukcję lub zmianę kształtu fałd śluzówki otaczających wejście do pochwy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Czas operacji to 20-45 minut. Z kolei labioplastyka warg sromowych większych polega na wypełnieniu warg tłuszczem pacjentki, który jest pobrany z okolicy pępkowej. Możliwe jest także wykorzystanie kwasu hialuronowego, jest on wstrzykiwany na zasadzie wypełniacza. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa 15-20 minut.

Kto wykonuje zabieg?

Dr n. med. Tomasz Rutkowski , spec. ginekologii i położnictwa , specjalista ginekologii estetycznej. W swojej pracy zajmuje się operacjami ginekologicznymi z wyróżnieniem ginekologii plastycznej i estetycznej. Od 2009 roku kieruje Oddziałem Ginekologii i Położnictwa Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Cennik usług medycznych:

Cennik
Usługa medycznaCena
plastyka warg sromowych 3 000 PLN
powiększanie warg sromowych większych (1 ampułka kwasu hialuronowego) 2 500 PLN

Dowiedz się więcej o Labioplastyce:

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Telefon*

*Dane osobowe wykorzystujemy tylko w celu umówienia się na wizytę. Nie przekazujemy ich podmiotom postronnym.

Labioplastyka rozwiązuje kłopoty natury intymnej

Asymetria lub przerost warg sromowych jest kłopotem, z którym zmaga się wiele pań na całym świecie. Według badań, jakie zostały przeprowadzone przez American Society of Aesthetic Plastic Surgeons w 2013 roku, liczba kobiet, które zdecydowały się na zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, wzrosła prawie dwukrotnie w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Od czasu opublikowania tego raportu minęły już 4 lata, ale popularność zabiegów ginekologii estetyczniej nie zmalała. Wręcz przeciwnie, odsetek pań, w tym Polek, które zdecydowały się na zabiegi korekcji warg sromowych, jest coraz większy.

Okolice intymne – z jakimi dolegliwościami borykają się pacjentki?

Wargi sromowe to istotna część kobiecych genitaliów i spełniają one ważną funkcję fizjologiczną. Zadaniem warg sromowych większych jest ochrona warg mniejszych, łechtaczki, cewki moczowej oraz wejścia do pochwy. Z kolei wargi sromowe mniejsze mają za zadanie utrzymać w czystości wejście do pochwy i cewki moczowej. W ten sposób blokują one bakteriom dostęp do okolic pochwy. Wiele kobiet martwi się wyglądem swoich warg sromowych, ich kształtem, wielkością i barwą. W niektórych przypadkach są to niepotrzebne obawy, a w innych niepewność jest jak najbardziej uzasadniona. Za największą przyczynę niepokoju uznaje się rozmiar kobiecych warg sromowych. Skutkiem za dużych lub asymetrycznych warg jest nie tylko dyskomfort psychiczny, ale też problemy seksualne i przy uprawianiu sportu (np.: jazda na rowerze lub jazda konna może być bolesna dla pacjentek). Trudności przejawiają się także w utrzymaniu higieny intymnej, panie bardzo często narzekają na otarcia i bóle w okolicach intymnych, a także na powstawanie mikrourazów śluzówki oraz rozwój procesów zapalnych. Do przyczyn powstania zaburzeń kształtu warg sromowych wlicza się: uwarunkowania genetyczne, urazy powstałe podczas porodu albo naturalny proces starzenia się organizmu.

Plastyka warg sromowych - odzyskaj komfort życia

Labioplastyka to zabieg, podczas którego zmieniany jest kształt warg sromowych większych lub mniejszych. Osobom, które nie miały styczności z pacjentkami albo też nie miały wykonanego zabiegu, korekcja warg sromowych kojarzy się jedynie z działaniami estetycznymi. Jednak plastyka warg sromowych to nie tylko zabieg estetyczny. Badania, które zostały przeprowadzone przez American Journal of Obstetrics and Gynecology, pokazały, że głównym powodem, jaki skłonił pacjentki do przeprowadzenia labioplastyki, był odczuwalny dyskomfort, wynikający z przerostu albo asymetrii warg sromowych. Aż 64% procent kobiet, które brały udział w badaniu, uznało ten powód za kluczowy, przy podejmowaniu decyzji o zapisaniu się na zabieg. Z kolei 153 spośród 163 ankietowanych zaznaczyło, że nie żałują podjętej decyzji. Pozostając w tematyce badań, warto przytoczyć artykuł, jaki został opublikowany na łamach uznanego czasopisma z zakresu ginekologii i położnictwa - An International Journal of Obstetrics & Gynaecology. W artykule napisanym przez doktor Liao oraz jej współpracowników podkreślono, że aż 91-100% pacjentek deklarowało zadowolenie z efektów estetycznych, jakie gwarantuje labioplastyka, a satysfakcję z podniesionego komfortu życia stwierdziło 93-98%. Z kolei 71% pacjentek przyznało, że plastyka warg sromowych miała też wpływ na poprawę jakości życia seksualnego.

Zabieg labioplastyki, a aktywność seksualna

Labioplastyka jest zabiegiem, który nie wymaga długiej hospitalizacji (pacjentka najczęściej wypisywana jest drugiego dnia po operacji). Z kolei proces gojenia zależy przede wszystkim od indywidualnych uwarunkowań pacjentek. Z reguły przez pierwszy tydzień panie powinny unikać długiej jazdy środkami transportu oraz długiego siedzenia. W ciągu pierwszych 7 dni pacjentki muszą też bardziej zadbać o higienę intymną (zabiegi higieniczne powinny być wykonywane kilka razy dziennie). Istotna jest również wkładka higieniczna, która pozwala paniom chronić miejsca intymne po plastyce warg sromowych. Jednak nie we wszystkich przypadkach jest ona konieczna. U niektórych pacjentek rany pooperacyjne goją się szybciej bez użycia wkładki. Wynika to przede wszystkim z indywidualnych uwarunkowań każdej z pań. A co z aktywnością seksualną? Po wykonanej labioplastyce pacjentki muszą wstrzymać się ze współżyciem seksualnym na okres 4-6 tygodni. Czas powrotu do aktywności seksualnej uzależniony jest od szybkości gojenia się ran pooperacyjnych oraz tego, czy opuchlizna utrzymuje się po zabiegu. Niezwykle ważne jest to, by przez pierwsze kilka tygodni po wykonaniu labioplastyki zostać w kontakcie z lekarzem.

Labioplastyka to zabieg, który można połączyć z plastyką naprawczą pochwy

Ginekologia estetyczna obejmuje szereg zabiegów. Jednym z nich jest plastyka naprawcza pochwy, nazywana także waginoplastyką. Celem tego zabiegu jest poprawienie wyglądu pochwy i poprawa życia seksualnego, najczęściej u kobiet, które przeszły poród. W momencie, w którym decydujesz się na plastykę naprawczą pochwy, możesz połączyć ją z zabiegiem labioplastyki. W ten sposób nie tylko rozwiążesz problem przerośniętych lub asymetrycznych warg sromowych, ale też zwężasz narządy rodne, które rozciągnęły się w wyniku porodów.