Operacja i usuwanie zaćmy | zabieg na zaćmę oka | Szpital Skoczów | Alfa

Operacja zaćmy

W związku z ostatnimi regulacjami znacząco skrócono czas oczekiwania na operację zaćmy. Celem zapisania się na zabieg prosimy o kontakt z naszą rejestracją. Oddział okulistyki w Centrum Lekarskim Alfa w Skoczowie wykonuje zabiegi operacji zaćmy w ramach NFZ.


Zaćma

Jest jedną z najczęstszych chorób oczu. Powoduje ona zmiany w postaci zmętnienia w naturalnej soczewce oka. Nieleczona może być przyczyną ślepoty. Jeśli podejrzewasz, że chorujesz na kataraktę, przeprowadzimy wszelkie potrzebne badania, a w razie potrzeby wykonamy zabieg.


Zakres usług:

 • operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji ze wszczepem sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej z użyciem innowacyjnego mikroskopu operacyjnego Lumera 700 marki Zeiss.
 • kwalifikacja do operacji zaćmy z wszczepem soczewek ponadstandardowych korygujących wady wzroku.
 • soczewki wieloogniskowe oraz soczewki toryczne.

 • Wizyta kwalifikująca do zabiegu operacji zaćmy

 • kompleksowe badanie okulistyczne: badanie ostrości wzroku, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie przedniego oraz tylnego odcinka gałki ocznej, badanie USG jeżeli wgląd w dno oka nie jest wystarczająco dobry.

 • *NOWOŚĆ obliczanie mocy soczewki wewnątrzgałkowej za pomocą innowacyjnego biometru optycznego: IOL Master 700 firmy Carl Zeiss - pomiar zostaje wykonany za pomocą ( swept source OCT), umożliwia to idealny pomiar mocy soczewki w przypadku zaawansowanej zaćmy oraz decentracji lub odchylenia soczewki pacjenta

 • Nowoczesny aparat do pomiaru mocy soczewki wewnątrzgałkowej IOL Master 700 pozwala na dokładne dopasowanie soczewki dla danego pacjenta. Umożliwia zobrazowanie wszystkich struktur oka wzdłuż osi widzenia. Dzięki tej metodzie można badanie wykonać precyzyjnie oraz nawet zaćmach o dużym stopniu zaawansowania choroby.

  Jak przebiega operacja zaćmy?

  Operacyjne leczenie zaćmy polega na usunięciu soczewki za pomocą ultradźwięków (tzw. fakoemulsyfikacja), a następnie wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej zwijalnej. Zabieg wykonywany jest przy użyciu minimalnego ciecia o szerokości 1,5–3,0 mm, a dzięki znieczuleniu miejscowemu jest on bezbolesny dla chorego. Zaraz po zabiegu pacjent jest w pełni sprawny, a poprawa widzenia następuje w krótkim czasie po usunięciu zaćmy.

  Jak długo trwa operacja?

  Operacja usuwania zaćmy wchodzi w poczet zabiegów z zakresu chirurgii jednego dnia. Sam zabieg nie trwa długo, bo zaledwie około 20 minut. Przed przystąpieniem do operacji, niezbędna jest wcześniejsza konsultacja lekarska w postaci wizyty kwalifikującej. Z kolei rekonwalescencja trwa około 6 godzin.

  Nasi specjaliści:

  dr n. med. Antonina Jurewicz-Bartczak
  dr n. med. Łukasz Bednarski
  dr n. med. Iwona Rokita-Wala
  dr n. med. Bogumił Wowra

 • specjaliści chorób oczu
 • Cennik usług medycznych:

  Cennik
  Usługa medycznaCena
  operacja zaćmy z soczewką sferyczną filtrem UV (w tym wizyta kwalifikująca i kontrola pooperacyjna) 2 700 PLN
  operacja zaćmy z soczewką asferyczną z filtrem światła niebieskiego Zeiss Asphina (w tym wizyta kwalifikująca i kontrola pooperacyjna) 3 050 PLN
  operacja zaćmy z soczewką asferyczną z filtrem światła niebieskiego Alcon Clareon (w tym wizyta kwalifikująca i kontrola pooperacyjna) 3 400 PLN
  operacja zaćmy z soczewką wieloogniskową (w tym wizyta kwalifikacyjna i kontrola pooperacyjna) od 4 500 PLN
  operacja zaćmy z soczewką wieloogniskową toryczną (w tym wizyta kwalifikacyjna i kontrola pooperacyjna) od 5 500 PLN
  operacja zaćmy z soczewką wieloogniskową Alcon PanOptix od 6 000 PLN
  operacja zaćmy z soczewką wieloogniskową - toryczną Alcon PanOptix Toric od 6 500 PLN
  dopłata do operacji zaćmy powikłanej 500 PLN

  Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.  Dowiedz się więcej:

  Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

  Imię i Nazwisko

  Telefon*

  *Dane osobowe wykorzystujemy tylko w celu umówienia się na wizytę. Nie przekazujemy ich podmiotom postronnym.

  Operacja zaćmy - fakoemulsyfikacja skuteczną metodą walki z kataraktą

  Jak podaje World Health Organization (WHO), czyli Światowa Organizacja Zdrowia, zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Niestety, to nie koniec zatrważających statystyk. Obecnie na kataraktę choruje aż 27 milionów osób na całym świecie, a tylko w samej Polsce liczbę chorych szacuje się na 800 tys. Oznacza to, że na zaćmę choruje co pięćdziesiąty Polak, w tym aż 60% osób ukończyło 60. rok życia. Na szczęście, zaćmę można leczyć – najskuteczniejszą metodą jest zabieg operacyjny, czyli fakoemulsyfikacja.

  Kilka słów na temat zaćmy

  Zaćma, nazywana również kataraktą (nazwa wzięła się od łacińskiej wersji – cataracta), to schorzenie soczewki oka, której objawem jest jej stopniowe zmętnienie. Ma to ogromny wpływ na obraz widzenia – zmętniała soczewka utrudnia przedostanie się światła do siatkówki oka. Osoby, które mają kataraktę, bardzo często opowiadają o wrażeniu patrzenia na rzeczy, jakby przez „mgłę”. Oprócz tego chory ma problemy z postrzeganiem kolorów (wydają mu się one mniej intensywne, niż są w rzeczywistości), a także z oceną odległości widzianych rzeczy. Zaćma dotyka głównie osoby starsze – aż 90-95% przypadków dotyczy osób, które ukończyły 60. rok życia – dlatego też głównie mówimy o zaćmie starczej. Oprócz tego wyróżniamy następujące typy katarakty, między innymi:
   • Zaćmę starczą – jej początki można zaobserwować po 40. roku życia, z kolei pełny rozwój następuje w przeciągu 15-20 lat. Ten rodzaj zaćmy związany jest z naturalnym starzeniem się organizmu.
   • Zaćmę urazową – powstaje ona na skutek urazów gałki ocznej.
   • Zaćmę wrodzoną - jak nazwa wskazuje, ten typ katarakty ma podłoże genetyczne i pojawia się u niemowlaków.

  Dlaczego nie wolno lekceważyć katarakty?

  Zaćma to bardzo poważne schorzenie, czego najlepszym dowodem są wysokie statystyki osób, które straciły przez nią wzrok. Aby temu zapobiec, należy podjąć odpowiednie leczenie. W tym celu warto zapisać się na zabieg operacyjny. Niestety, nie istnieje żadne leczenie zachowawcze – wszelkie dostępne środki farmakologiczne jedynie hamują rozwój choroby, a nie jej zapobiegają. W przypadku ryzyka wystąpienia zaćmy, ważne jest, by regularnie odwiedzać okulistę. Jeśli ukończyłeś 40. rok życia, staraj się minimum 2 razy do roku wykonywać badania profilaktyczne.

  Czynniki ryzyka występowania katarakty:

  • – wiek
  • – cukrzyca
  • – zapalenia twardówki, naczyniówki, rogówki
  • – uraz oka
  • – niedoczynność przytarczyc
  • – długoletnie stosowanie leków sterydowych
  • – jaskra dokonana
  • – występowanie rodzinne.

  Na czym polega operacja zaćmy?

  Zaćma operacja nie jest skomplikowanym zabiegiem i trwa zaledwie 20 minut. Celem zabiegu jest usunięcie zmętniałej soczewki oraz zastąpienie jej nowym, sztucznym odpowiednikiem. Wszczepiana soczewka składa się z okrągłej części środkowej i dwóch ramion. Środkowa części pełni funkcję korygującą, a zadaniem ramion jest utrzymanie soczewki w odpowiedniej pozycji we wnętrzu oka.

  W jaki sposób przebiega operacja zaćmy?

  Po przygotowaniu pacjenta do zabiegu m.in.: zaaplikowaniu mu kropel znieczulających, dzięki czemu pacjent nie musi obawiać się bólu, lekarz operator ustawia specjalny mikroskop operacyjny nad głową pacjenta. Bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie tego mikroskopu, ponieważ cała operacja zaćmy odbywa się przy użyciu tego sprzętu. Następnym krokiem okulisty jest wykonanie nacięcia rogówki (zazwyczaj ma ono 1,5-3 mm). Umożliwia to specjaliście wprowadzenie końcówki fakoemulsyfikatora, który rozbija zmętniałą soczewkę za pomocą ultradźwięków. Po wykonaniu tej czynności lekarz operator usuwa pozostałości po soczewce. Kolejnym etapem jest wprowadzenie preparatu wiskoelastycznego i płynów irygacyjnych – dzięki nim lekarz może w prosty sposób wprowadzić sztuczną soczewkę, co jest zresztą ostatnim etapem zabiegu.

  Zaćma operacja – często wykonywany zabieg

  Operacja zaćmy za pomocą fakoemulsyfikacji jest bardzo popularnym zabiegiem na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce tego typu operacji wykonuje się ponad 250 tys. rocznie. Z kolei w Wielkiej Brytanii te statystyki wynoszą ponad 330 tys. To jednak nic w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi – tam wykonuje się aż 3,5 miliona zabiegów. Ogólna statystyka na cały świat to 20 milionów zabiegów rocznie. Fakoemulsyfikacja zaćmy jest niezwykle popularna ze względu na skuteczność. Dane brytyjskiego Royal National Institute of Blind People pokazują, że operacja zaćmy tą metodą jest skuteczna w 95%. Sprawdź nasza infografikę: fakty na temat zaćmy.

  W jaki sposób przygotować się do operacji zaćmy?

  Zanim przystąpisz do operacji zaćmy, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim dzień przed zabiegiem nie możesz spożywać: kawy, herbaty, napojów energetycznych, alkoholu. Oprócz tego paniom zaleca się unikać stosowania kosmetyków wokół oczu na dobę przed zabiegiem. Ważne jest zjedzenie posiłku na 6 godzin przed operacją, a w przypadku cukrzyków powinni oni zaaplikować dawkę insuliny i zjeść posiłek.