Oddział Okulistyki | Szpital Skoczów | AlfaMedycyna

Usunięcie skrzydlika

Skrzydlik jest to zwyrodnienie spowodowane przez narastanie tkanką spojówki w obręb rogówki. Przyczyną jest niewydolność komórek rąbka rogówki. Może prowadzić do poważnych zaburzeń widzenia, w szczególności gdy dochodzi do osi widzenia, powoduje znaczny astygmatyzm.

Co to jest skrzydlik i jakie są jego objawy?

Skrzydlik jest to zmiana degeneracyjna, która najczęściej pojawia się na rogówce od nosowej strony oka. Jest ona najczęściej w kształcie trójkąta, który odstawą jest skierowany w stronę spojówki, a wierzchołkiem w stronę rogówki, przez co wyglądem przypomina skrzydło owada. Do objawów skrzydlika zalicza się: zaczerwienienie i podrażnienie oka, niewyraźne widzenie - znaczny astygmatyzm, uczucie swędzenia lub pieczenia.

Jak wygląda zabieg?

Operacja usunięcie skrzydlika z plastyką spojówki polega na usunięciu najpierw części spojówkowej, a następnie dokładnym oddzieleniu oraz wycięciu części rogówkowej. Kolejnym etapem jest wygładzenie powierzchni rogówki. Sam zabieg jest bezpieczny i nie trwa dłużej niż godzinę. Przeprowadza się go najczęściej w znieczuleniu miejscowym.

Nasi specjaliści:

dr n. med. Antonina Jurewicz-Bartczak
dr n. med. Łukasz Bednarski

 • specjaliści chorób oczu
 • Cennik usług medycznych:

  Cennik
  Usługa medycznaCena
  usunięcie skrzydlika1 300 PLN

  Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.


  Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

  Imię i Nazwisko

  Telefon*

  *Dane osobowe wykorzystujemy tylko w celu umówienia się na wizytę. Nie przekazujemy ich podmiotom postronnym.