Oddział Okulistyki | Szpital Skoczów | AlfaMedycyna

Witrektomia

Witrektomia jest to zabieg, w trakcie którego usuwa się ciało szkliste z wnętrza gałki ocznej. Za pomocą tej operacji leczy się różnego typu choroby siatkówki oka i ciała szklistego. W wielu przypadkach jest to ostatnia szansa dla chorego, by odzyskać zdrowy wzrok. Skontaktuj się z nami i zapisz na zabieg.

U kogo przeprowadza się zabieg?

Witrektomia tylna i przednia wykonywana jest u pacjentów, którzy borykają się z różnego typami choroby siatkówki lub jest to powikłanie po operacji zaćmy w przypadku pęknięcia tylnej torebki soczewki i przemieszczenia części soczewki do ciała szklistego. Zabieg przeprowadza się m.i. u osób z: powikłaniami retinopatii cukrzycowej, urazami gałki ocznej, otworami w plamce, odwarstwieniem siatkówki lub powikłaniami po wcześniejszych operacjach okulistycznych.

Jak wygląda zabieg?

Witrektomię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Sam zabieg polega na wprowadzeniu do oka narzędzi, za których pomocą rozcina się i usuwa ciało szkliste. Następnie wykonuje się procedury odpowiadające danym schorzeniom. Ostatnim krokiem, który też jest uzależniony od typu schorzenia, jest wypełnienie gałki ocznej jedną z trzech substancji: specjalnym płynem, gazem lub olejem silikonowym. W ten sposób chirurg wypełnia wolne miejsce po usunięciu ciała szklistego, a zarazem utrzymuje odpowiednie ciśnienie w oku.

Nasi specjaliści:

dr n. med. Antonina Jurewicz-Bartczak
dr n. med. Łukasz Bednarski

  • specjaliści chorób oczu
  • Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

    Imię i Nazwisko

    Telefon*

    *Dane osobowe wykorzystujemy tylko w celu umówienia się na wizytę. Nie przekazujemy ich podmiotom postronnym.