Choroby rogówki
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Leczenie NFZ i prywatne
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00Centrum Leczenia
Chorób Rogówki
diagnostyka i metody
leczenia rogówki
Światłowstręt, nadmierne łzawienie, problemy
z ostrością czy też ogólne upośledzenie
widzenia, a do tego ból oka – szczególnie przy poruszaniu
powieką lub uczucie piasku w oczach. To mogą być objawy
choroby rogówki.
Rogówka to przeźroczysta tkanka o grubości niewiele ponad 0,5 mm, dzięki której światło dociera do oka. Nie posiada naczyń krwionośnych, ale jest silnie unerwiona. Stąd wszelkie nieprawidłowości związane z rogówką – poza zaburzeniem widzenia, objawiają się bólem: często określanym jako piasek w oczach i nasilającym się przy poruszaniu powiekami.
W Centrum Lekarskim ALFA diagnozujemy i leczymy choroby rogówki. Brak podjęcia odpowiedniej terapii rogówki prowadzi do nasilenia objawów chorobowych, a nawet do trwałego uszkodzenia rogówki.
Oto najczęstsze choroby związane z rogówką oka, którymi zajmują się
specjaliści Centrum Lekarskiego ALFA:
Łzy nawilżają gałkę oczną i oczyszczają ją z kurzu i bakterii. Gdy łez w oku jest za mało lub mają nieprawidłowy skład, wówczas mówimy o zespole suchego oka (ZSO). ZSO objawia się najczęściej uczuciem piasku w oczach, czasowym zaburzeniem ostrości widzenia (zamglony obraz) lub zaczerwienieniem oczu.
Na zespół suchego oka narażone są szczególnie osoby spędzające wiele godzin przed ekranami komputerów i innych urządzeń elektronicznych, przebywające w pomieszczeniach zanieczyszczonych i klimatyzowanych czy palące papierosy. ZSO mogą również wywoływać niektóre choroby, jak na przykład cukrzyca, schorzenia tarczycy i reumatyczne.
ZSO diagnozowany jest za pomocą testu Schrimera. Badanie polega na umieszczeniu pod dolną powieką oka specjalnych pasków bibuły, które pozwalają okuliście ocenić stopień nawilżenia gałki ocznej. Innym badaniem w diagnostyce zespołu suchego oka jest test jakości łez, który jest bezbolesny i przeprowadzany za pomocą biomikroskopu.
Najprostszą metodą leczenia zespołu suchego oka jest wspomagania nawilżania gałki ocznej za pomocą kropki nawilżających do oczu, tzw. sztucznych łez. Inną metodą jest zabieg oczyszczenia gruczołów Meiboma, które znajdują się w brzegach powiek. Może w nich zalegać tłuszcz, co wpływa na jakość filmu łzowego. W leczeniu ZSO wykonywany jest też zabieg zamknięcia punktów łzowych za pomocą specjalnych koreczków – stałych lub rozpuszczalnych. Dzięki zamknięciu ujścia kanalików łzowych, łzy dłużej pozostają na powierzchni oka, a efekty zabiegu są niemal natychmiast odczuwalne.
Astygmatyzm to wada wzroku dotycząca rogówki – nazywana również niezbornością rogówki. Wada ta objawia się zniekształceniem widzenia, gdyż rogówka oka ma nieregularny kształt i przez to nie jest w stanie utworzyć punktu obrazowego na siatkówce oka. Często astygmatyzm powiązany jest z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością.
Metodą leczenia astygmatyzmu jest korekcja wady wzroku za pomocą okularów z soczewkami cylindrycznymi lub soczewek kontaktowych torycznych. Odpowiednią moc korekcji dobiera w Centrum Lekarskim ALFA optometrysta – czyli specjalista zajmujący się diagnozowaniem wad wzroku i odpowiednią ich korekcją.
Inną, trwałą i bezpieczną metodą korekcji astygmatyzmu jest soczewkowa korekcja wad wzroku ICL (soczewki fakijne) i RLE. Korekcja ICL polega na implantacji dodatkowej, sztucznej soczewki oka (soczewki fakijnej) o odpowiednio dobranej mocy korekcyjnej – zabieg ten jest odwracalny. Natomiast korekcja RLE polega na całkowitym zastąpieniu naturalnej soczewki oka sztuczną soczewką wewnątrzgałkową – o odpowiedniej dobranej mocy korekcji. Zabieg ten jest nieodwracalny, ale jednocześnie chroni przed zaćmą w przyszłości. W Centrum Lekarskim ALFA wykonujemy soczewkową korekcję wad wzroku ICL i RLE
Nieregularny lub bardzo wysoki astygmatyzm może budzić podejrzenie stożka rogówki, który jest chorobą rogówki powodującą jej ścieńczenie oraz zaburzenie kształtu w postaci uwypuklenia przypominającego stożek.
Stożek rogówki jest choroba postępująca szczególnie u młodych osób. Najbardziej skuteczną metodą zapobiegania postępu choroby w stożku rogówki jest cross linking. Zabieg polega na nasączeniu rogówki ryboflawiną (witaminą B2) i naświetlaniu jej promieniowaniem ultrafioletowym z zakresu UVA. Efektem zabiegu jest wzmocniona rogówka i przez to bardziej odporna na dalsze odkształcenia. Podstawą powodzenia i bezpieczeństwa zabiegu cross linking w leczeniu stożka rogówki jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta.
Najczęściej występującym schorzeniem rogówki jest jej zapalenie – na tle wirusowym lub bakteryjnym. Objawia się światłowstrętem, bólem oraz zaczerwienieniem oka. Inną chorobą jest zwyrodnienie rogówki, które często jest wynikiem innych chorób lub zażywania leków. Często dochodzi również do mechanicznych uszkodzeń rogówki – na skutek urazów oka. Nieprawidłowości te objawiają się światłowstrętem, zaczerwieniem oka, zaburzonym widzeniem (obraz zamglony, nieostry), często towarzyszy im również ból – szczególnie przy poruszaniu powieką.
W przypadku stanów po oparzeniach gałki ocznej lub trudno gojących się uszkodzeń rogówki naszywa się specjalny opatrunek z błony owodniowej, który przyśpiesza proces odbudowy i regeneracji rogówki oka.
Skrzydlik to choroba rogówki, która pojawia się, gdy spojówka nadmiernie się rozrasta i przekracza rąbek rogówki narastając na przezroczystą tkankę rogówki w przypadku uszkodzenia rąbkowych komórek macierzystych. Dzieje się tak, gdy oko narażone jest na zanieczyszczenia i podrażnienia, długotrwałe działanie wiatru czy nasłonecznienia. Skrzydlik najczęściej powoduje wtórny astygmatyzm rogówkowy co doprowadza do pogorszenia widzenia.
W większości przypadków skrzydlik nie powoduje powikłań, ale konieczna jest właściwa diagnoza i terapia. W zaawansowanym stadium skrzydlik zaburza widzenie i wtedy konieczny jest zabieg jego usunięcia.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer