Torbiel najądrza – przyczyny powstawania i leczenie

Torbiel najądrza – przyczyny powstawania i leczenie

Torbiel najądrza – przyczyny powstawania i leczenie

Torbiel nasienna jest łagodną zmianą w obrębie najądrza. Wypełniona jest gęstym płynem zawierającym plemniki. Powstaje w wyniku niedrożności dróg wyprowadzających nasienie, jest często wykrywana w przypadkowym badaniu moszny. W zależności od rozmiarów i dolegliwości wymaga obserwacji lub leczenia operacyjnego.

Skuteczne leczenie torbieli najądrza przeprowadzane jest na naszym Oddziale Urologii w Skoczowie. Jak wygląda zabieg? Więcej informacji znajdziesz w dalszej części artykułu, dlatego zachęcamy do lektury.

Co to jest torbiel najądrza?

Torbiel najądrza (inaczej torbiel nasienna, spermatocele) to zmiana okolicy najądrza, będąca zbiornikiem zawierającym w składzie plemniki i wydzielinę najądrza. Lokalizuje się obok jądra lub ponad nim. Torbiele najądrza są zmianami łagodnymi, nie tworzą się z nich zmiany złośliwe. Powstają z kanalików nasiennych wyprowadzających najądrza. Wypełniona jest gęstym, mętnym płynem zawierającym plemniki.

Częstą przyczyną powstawania torbieli nasiennej jest niedrożność kanalików najądrza w mechanizmie stopniowego rozciągania uchyłków kanalików.

Do występowania predysponują:

  • starszy wiek, 
  • urazy okolicy worka mosznowego, 
  • stany zapalne jądra i najądrza,
  • choroba von Hippla-Lindaua. 

Małe torbielki najczęściej są niebolesne. Większe, dające dolegliwości bólowe kwalifikują do zabiegu usunięcia torbieli najądrza.

Do rozpoznania dochodzi zazwyczaj podczas przypadkowego badania worka mosznowego. Wyczuwalne jest zgrubienie przypominające guzek w okolicy jądra. Zdarza się, że jądro jest bolesne, a skóra moszny zaczerwieniona, spuchnięta oraz bolesna.

Chorobę należy różnicować z m. in. zapaleniem najądrza, żylakami powrózka nasiennego czy nowotworem jądra. Chociaż guzy najądrza występują niezwykle rzadko, niezbędne jest różnicowanie torbieli najądrza z litymi zmianami nowotworowymi.

Diagnoza i leczenie

Diagnoza stawiana jest na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz badania USG moszny.

W badaniu USG torbiel jawi się jako pusta, czarna (bezechowa) przestrzeń otoczona cienką ścianą. Torbiel najądrza jest przepuszczalna dla światła (np. latarki przystawionej do worka mosznowego). Niewielkie torbiele najądrza nie wymagają leczenia operacyjnego, mogą ulec wchłonięciu. Należy je obserwować podczas regularnych wizyt u urologa.

Do operacji kwalifikują się duże oraz sprawiające ból torbiele.

Leczenie polega na operacyjnym usunięciu torbieli. Zabieg wykonywany jest z dostępu przez ścianę moszny. Trwa około 40 minut i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Usuniętą zmianę wysyła się do badania histopatologicznego. Zazwyczaj w ciągu kilku godzin po zabiegu pacjent może opuścić oddział.

Po operacji zalecany jest odpoczynek, elewacja moszny, opatrunki uciskowe. Resekcja torbieli może w następstwie prowadzić do zwężenia w okolicy drogi nasiennej — operacja nie jest rekomendowana u osób młodych planujących potomstwo.

Nie należy wykonywać zabiegu, jeżeli nie istnieją jednoznaczne wskazania do jej wykonania.

Cennik usług medycznych:

Bezpłatnie w ramach umowy z NFZ

Usługa medyczna Cena
torbiel najądrza 2 000 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

 

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon