Ureterocele – leczenie, objawy i przyczyny | Alfamedycyna

Ureterocele – leczenie, objawy i przyczyny

Ureterocele – leczenie, objawy i przyczyny

Ureterocele to torbielowate poszerzenie pęcherzowego ujścia moczowodu. Przyjmuje postać wady prostej lub przemieszczonej (wada rozwojowa podwójnego moczowodu). Najczęstsze dolegliwości związane są z zakażeniem układu moczowego.

W diagnostyce schorzenia pomocne są m.in. USG, badania obrazowe z kontrastem i cystoskopia. W zależności od rodzaju i nasienia choroby leczenie może być przeprowadzone sposobem endoskopowym (które przeprowadzamy w naszym Oddziale Urologii w Skoczowie), lub podczas zabiegu otwartego.

Oddział Urologii

Czym jest ureterocele?

Ureterocele — to torbielowate poszerzenie okolicy ujścia pęcherzowego moczowodu, które jest wadą wrodzoną dystalnego, podśluzówkowego odcinka moczowodu. Polega na zwężeniu moczowodu w miejscu ujścia do pęcherza i torbielowatym poszerzeniu odcinka moczowodu tuż powyżej zwężenia.

Wyróżnia się ureterocele proste i ektopowe (przemieszczone).  Proste (orthotopowe) ureterocele występują zwykle u dorosłych płci męskiej. Ujście moczowodu zlokalizowane jest w typowym miejscu (w trójkącie pęcherza moczowego). Przemieszczone (ektopowe) uretorocele związane jest z wadą podwójnego moczowodu i dotyczy moczowodu wychodzącego z górnego bieguna podwójnego układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Ujście moczowodu znajduje się najczęściej w okolicy szyi pęcherza lub cewki moczowej. Leży na szczycie torbielowatego poszerzenia pęcherzowego odcinka moczowodu, jest szpilkowato zwężone, powodując poszerzenie górnych dróg moczowych. Nerka z tą wadą często cechuje się małą czynnością wydzielniczą lub jej brakiem. Ektopowe ureterocele diagnozowane jest najczęściej u dziewczynek, po lewej stronie. Wada powoduje objawy (zakażenie układu moczowego) już w wieku niemowlęcym.

Najczęstsze symptomy

Do najczęstszych objawów zalicza się ból brzucha i dolegliwości związane z zakażeniem układu moczowego. Zakażenie rozwija się na tle zalegania moczu w torbieli moczowodu i często objawia się jako ból o charakterze kolki nerkowej spowodowanej złogiem kamiczym w torbieli. W przypadku bardzo dużej objętości trobieli może dojść do zatrzymania moczu spowodowanego wpuklaniem się torbieli  moczowodu (ureterocele) do szyi pęcherza moczowego. W zależności od rodzaju i wielkości wada torbielowatego ujścia moczowodu może powodować ucisk na ujście bliźniaczego moczowodu z bieguna dolnego nerki, powodując zastój w jego części. Ucisk na ujście moczowodu zlokalizowanego po stronie przeciwnej powoduje powstanie zastoju w tej części układu moczowego.

W diagnostyce należy wykonać badanie USG układu moczowego, badanie obrazowe z podaniem kontrastu (np. urografię, uretrocystografię mikcyjną) lub badanie cystoskopowe. Klasyczny obraz w badaniu obrazowym z kontrastem to kształt „głowy kobry”. Należy go różnicować z guzami pęcherza moczowego, kamicą, skrzepami lub gazem znajdującym się w jelicie grubym. Rozpoznanie potwierdza się w badaniu cystoskopowym (wziernikowaniu pęcherza moczowego). W celu oceny czynności nerek (zwłaszcza w przypadku ektopowego ureterocele) należy wykonać scyntygrafię nerek.

W jaki sposób można leczyć ureterocele?

Leczenie ustalane jest indywidualnie z każdy pacjentem. Proste ureterocele można operować przezcewkowo (endoskopowo), wykonując nacięcie torbielowatego, pęcherzowego zakończenia moczowodu. Niekiedy wymagane jest chirurgiczne przeszczepienie odcinka moczowodu podczas operacji otwartej.

Jeśli u pacjenta zdiagnozowano przemieszczone ureterocele może zachodzić konieczność przeszczepienia ektopowego ujścia moczowodu. W takich przypadkach wymagana jest częściowa lub całkowita resekcja nerek oraz moczowodu (jeżeli część nerki jest afunkcyjna —  brak czynności wydzielniczej określane jest w badaniu scytygrafii).

 

Cennik usług medycznych:

Bezpłatnie w ramach umowy z NFZ

Usługa medyczna Cena
ureterocele 1 800 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon