Wodniak jądra – przyczyny choroby i sposoby leczenia

Wodniak jądra – przyczyny choroby i sposoby leczenia

Wodniak jądra – przyczyny choroby i sposoby leczenia

Wodniak jądra (łac. hydrocele testis) to określenie opisujące nieprawidłowe, nadmierne nagromadzanie się płynu w osłonce własnej jądra. Przypadłość tę stwierdzamy zarówno u osób dorosłych, dzieci jak i noworodków.

Nieleczona choroba może prowadzić do bardzo dużego dyskomfortu oraz znacznych dolegliwości bólowych. Dodatkowo wodniak jądra może przekształcić się w stany zapalne, a nawet zmiany nowotworowe. Skuteczne leczenie tej choroby przeprowadzamy na naszym Oddziale Urologii W Skoczowie.  Co jest przyczyną choroby, jak się objawia i dlaczego wymaga terapii, przybliżymy w dzisiejszym artykule.

Wodniak jądra – co to za choroba i dlaczego trzeba ją leczyć?

Aż do kilkuset mililitrów przezroczystego płynu o bursztynowej barwie może gromadzić się w okolicy jądra. Taki patologiczny stan nazywamy właśnie wodniakiem jądra, który powodowany może być przez wiele czynników. Objętość płynu waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 ml, największe wodniaki mogą prowadzić do bardzo wysokiego ciśnienia w mosznie, wskutek czego może do niedokrwienia jądra.

U pacjentów z wodniakiem jądra można stwierdzić zmniejszenie liczby plemników oraz odsetka plemników o prawidłowo ruchowych. Oprócz wyraźnych wskazań zdrowotnych należy wziąć pod uwagę kwestie komfortu życia codziennego, spore zmiany są widoczne i znacząco mogą utrudnić chodzenie.

 

Przyczyny – wodniak wrodzony i nabyty

Wodniak jądra w męskich narządach może występować już przy urodzeniu lub pojawić się w życiu dorosłym. Za jedną z głównych przyczyn przypadków nabytych uznaje się niezamknięcie się wyrostka pochwowego otrzewnej, przez który płyn z jamy brzusznej spływa do osłonek jądra.

Częstym czynnikiem nabytej choroby jest uraz moszny i gromadzenie się płynu zapalnego między osłonkami jądra. Wrodzone schorzenie dotyczy nawet do 6 procent nowo narodzonych chłopców. U niemowlaków zaleca się unoszenie moszny dziecka ku górze poprzez odpowiednie zakładanie pieluszki. U osób dorosłych w badaniu stwierdza się znaczne powiększenie moszny.

Potwierdzenie schorzenia stawiane jest na podstawie badania USG moszny. Leczenie wodniaka jądra jest operacyjne.

Cennik usług medycznych:

Bezpłatnie w ramach umowy z NFZ

Usługa medyczna Cena
nakłucie wodniaka jądra 500 PLN
wodniak 2 000 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

 

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon