Zaćma – choroba, której nie wolno ignorować| Alfamedycyna

Zaćma – choroba, której nie wolno ignorować

Zaćma – choroba, której nie wolno ignorować

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (z ang. WHO) pokazują, że zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku na świecie. Dotyka ona głównie starsze osoby, które ukończyły 60. rok życia. Nie jest to jednak reguła – katarakta może pojawić się u każdego.

Czym jest zaćma? Jakie są jej objawy oraz w jaki sposób można ją wyleczyć? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego też, dlaczego warto nie ignorować zaćmy i zapisać się na wizytę do naszego Oddziału Okulistyki w Skoczowie.

Czym jest zaćma?

Zaćma (z łac. cataracta – dlatego też jest znana jako katarakta) jest degeneracyjną chorobą oczu, która powoduje mętnienie soczewki. Jest to bardzo istotna część naszej gałki ocznej, która mieści się między tęczówką a ciałem szklistym. Zadaniem tej przezroczystej struktury jest skupienie impulsów świetlnych, które docierają do naszego oka oraz skierowanie ich na siatkówkę – w ten sposób jesteśmy w stanie prawidłowo odbierać bodźce wzrokowe, a co za tym idzie – widzieć. Niestety, gdy chorujemy na zaćmę, soczewka zaczyna mętnieć, czego rezultatem jest gorsza ostrość widzenia.

Objawy katarakty

Katarakta jest jedną z chorób, której rozwój jest indywidualny. U niektórych osób będzie się mieściła jedynie w jednym oku, a inni pacjenci będą mieli zaćmę w obu oczach. Także przebieg schorzenia jest jednostkowy, może ona rozwijać się powoli i nie być przyczyną utraty wzroku lub też szybko postępować, a w przypadku braku leczenia odebrać całkowicie wzrok.

Jednym z pierwszych objawów zaćmy jest nieostre widzenie. Jeśli masz problem z dobraniem odpowiedniej korekcji i często zmieniasz okulary bądź soczewki, to może być znak, że chorujesz na kataraktę.

Innymi objawami zaćmy są:

  • szybko męczące się oczy;
  • problemy z wykonywaniem codziennych czynności, np.: czytanie, oglądanie telewizji;
  • kłopoty z oceną odległości widzianych przedmiotów;
  • trudności z rozpoznawaniem kolorów i ich intensywności;
  • problemy z widzeniem w ciemnościach.

Zapisz się na zabieg i wylecz zaćmę!

Nie istnieją farmakologiczne sposoby leczenia zaćmy. Owszem, chory może używać kropel zapisanych przez okulistę, jednak musi mieć świadomość, że jedynie hamują one rozwój choroby, a nie ją leczą.

Jedynym skutecznym sposobem walki ze schorzeniem jest operacja zaćmy. Nowoczesny zabieg operacyjny, który przeprowadzamy na naszym Oddziale Okulistyki w Skoczowie, polega na usunięciu zmętniałej soczewki przy użyciu fakoemulsyfikacji. Jest to bezbolesna operacja, która trwa zaledwie 20 minut! Tylko tyle czasu dzieli pacjenta od braków problemów z widzeniem.

Operacja zaćmy – najważniejsze fakty

Dlaczego nie wolno ignorować zaćmy?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta – nie wolno ignorować zaćmy, ponieważ nieleczona stopniowo doprowadza do ślepoty. Z tego też powodu należy kontrolować stan swoich oczu, regularnie odwiedzając okulistę (w szczególności jest to ważne u starszych osób).

Drugim powodem, dla którego warto zapisać się na zabieg operacyjny, jest komfort życia chorej osoby. Jeszcze nie tak dawno temu uważano, że z operacją zaćmy należy poczekać do zaawansowanego rozwoju choroby. Dziś operacja zaćmyhttps://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/usuniecie-zacmy/ –  przeprowadzana jest na każdym etapie choroby – a im szybciej się to zrobi, tym lepiej! W ten sposób pacjent unika znacznego pogorszenia komfortu i jakości życia, które ma miejsce, gdy chory nie może wykonywać najprostszych czynności.

 

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon