Czy zmiany skóry moszny należy natychmiastowo usunąć?

Czy zmiany skóry moszny należy natychmiastowo usunąć?

Czy zmiany skóry moszny należy natychmiastowo usunąć?

Zmiany skóry moszny

Zmiany skóry moszny

Zmiany skóry moszny są najczęściej nowotworami łagodnymi. Należą do nich m.in. kaszaki, włókniaki, czy naczyniaki. W celu wykluczenia raka skóry moszny należy chirurgicznie usunąć podejrzaną zmianę i poddać ją badaniu przez histopatologa. Do wizyty u urologa powinny skłaniać wszystkie podejrzane zmiany okolicy zewnętrznych narządów płciowych.

Jeśli zauważyłeś niepokojące zmiany, skontaktuj się z naszym Oddziałem Urologii w Skoczowie.

Oddział Urologii

Jakie funkcje pełni moszna?

Worek mosznowy (łac. scrotum) ma budowę skórno-mięśniową, a jego głównym zadaniem jest utrzymywanie jąder w optymalnej temperaturze — niższej o około 2-3 stopni Celsjusza niż temperatura reszty ciała. Utrzymanie optymalnych warunków termicznych warunkuje prawidłową spermiogenezę. Skóra moszny zazwyczaj jest stosunkowo cienka (mogą być widoczne drobne naczynia krwionośne), nieznacznie ciemniejsza niż skóra reszty ciała. Pośrodku moszny lokalizuje się szew (łac. raphe scorutm), przechodzący do środka moszny w przegrodę oddzielającą komory worka mosznowego. Na powierzchni jest niewiele włosów oraz liczne i dużych rozmiarów gruczoły łojowe oraz potowe. Wyczuwalne są zazwyczaj torebki włosków w postaci guzków. Skóra moszny charakteryzuje się brakiem tkanki tłuszczowej. W zależności od aktualnych potrzeb zapewnienia prawidłowej temperatury moszny skóra może być pomarszczona i skurczona (utrzymanie temperatury) lub gładka i luźna (utrata ciepła).

Jak przebiega badanie moszny?

Badanie moszny i jąder powinno być wykonywane w pozycji leżącej i stojącej pacjenta. W trakcie badania ocenia się wygląd, kształt i wielkość worka mosznowego. W przypadku zapalenia jąder i najądrzy może być widoczne napięcie, ucieplenie i zaczerwienienie skóry moszny. Wzrost objętości worka mosznowego może świadczyć m.in. o wodniaku jądra, guzie lub przepuklinie pachwinowej.

Zmiany rozrostowe na powierzchni skóry to zmiany nowotworowe — najczęściej są to zmiany łagodne. Zaliczają się do nich: tłuszczaki, włókniaki, kaszaki, śluzaki i naczyniaki.

Rak skóry moszny występuje bardzo rzadko. Histopatologicznie jest to zmiana płaskonabłonkowa rogowaciejąca. Był uważany za chorobę zawodową kominiarzy z uwagi na podejrzenie onkogennego wpływu sadzy i dymu na skórę. Aktualnie grupą narażoną są pracownicy przemysłu naftowego, rafinerii — mający kontakt ze samarami i materiałami nasączonymi naftą.

Do wizyty u urologa powinna skłonić każda podejrzana zmiana w obrębie moszny i prącia a szczególnie niegojące się podrażnienia, zaczerwienienie, bolesne zmiany.

Badaj podejrzane zmiany skóry moszny!

Wszystkie podejrzane zmiany skóry moszny należy usunąć i przebadać. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym po podaniu roztworu lignokainy. Nowotwory leczy się, wycinając je chirurgiczne za pomocą skalpela lub noża elektrycznego, usuwając również margines zdrowej skóry.

Celem wykluczenia raka skóry moszny należy pobrać wycinek i poddać go ocenie histopatologicznej. Po zabiegu mogą być pozostawione szwy w miejscu usuniętej zmiany. Szwy są rozpuszczalne i odpadają samoistnie w ciągu kilku/ kilkunastu dni po zabiegu.

Konieczne jest przestrzeganie zaleceń higienicznym przekazanych przez urologa usuwającego zmianę. Wynik będzie dostępny po ok. 14 dniach od pobrania i należy skonsultować go z prowadzącym urologiem. Leczenie wieloogniskowego, rozległego raka moszny może wymagać usunięcia dużej ilości skóry moszny. W takich wypadkach trzeba ją zastąpić płatem skóry pobranym z innej okolicy ciała.

 

Cennik usług medycznych:

Bezpłatnie w ramach umowy z NFZ

Usługa medyczna Cena
usunięcie zmiany skóry moszny 500 – 1 000 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

Zostaw dane, skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe w celu ustalenia terminu wizyty.

Imię i Nazwisko

Email/Telefon