logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Badanie EEG a badanie EMG – poznaj różnice!

Badania EEG i EMG to dwa różne, choć często mylone ze sobą, badania neurofizjologiczne. Każde z nich służy do oceny innego aspektu funkcjonowania układu nerwowego i jest stosowane w diagnostyce różnych schorzeń natury neurologicznej. Czym różni się badanie EEG od badania EMG? Wyjaśniamy.

Na czym polega badanie EEG?

Badanie EEG, czyli elektroencefalografia to badanie fal mózgowych, które pozwala ocenić bioelektryczną czynność mózgu, a tym samym stan czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za kontrolę i koordynację wszystkich funkcji organizmu. EEG jest stosowane głównie w diagnostyce zaburzeń neurologicznych, takich jak padaczka, guzy mózgu czy zaburzenia świadomości.

Badanie EEG

Badanie EEG polega na rozmieszczeniu elektrod na powierzchni skóry głowy, które po odpowiednim ułożeniu wychwytują zmiany potencjału elektrycznego wywołanego przez aktywności kory mózgu. Sygnały są przesyłane do komputera, który rejestruje i analizuje zapis sprawdzając, czy proces ten zachodzi prawidłowo. Badanie może zostać wykonane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Mogą je wykonać także kobiety w ciąży.

Na czym polega badanie EMG?

Badanie EMG, czyli elektromiografia to badanie diagnostyczne, które rejestruje czynność elektryczną i przewodnictwo nerwowe w mięśniach. Dzięki badaniu EMG, specjalista przeprowadzający badanie jest w stanie np. ocenić, jak funkcjonuje układ nerwowo-mięśniowy oraz może ustalić, w którym miejscu doszło do uszkodzenia na poziomie nerwu lub włókien mięśniowych.

Badanie EMG

Badanie EMG polega na umieszczeniu cienkich igieł elektrodowych w różnych miejscach mięśni pacjenta. Igły te rejestrują elektryczne aktywności mięśni, które następnie są wzmacniane i analizowane przez specjalny aparat zwany elektromiografem.

Badanie EEG a badanie EMG – jakie są podobieństwa?

Zarówno badanie EEG głowy, jak i badanie EMG służą do diagnozowania różnych schorzeń układu nerwowego. Obie metody polegają na rejestracji aktywności elektrycznej za pomocą specjalnych elektrod – jednak w różnych tkankach.

Dodatkowo zarówno elektroencefalografia, jak i elektromiografia charakteryzują się stosunkowo niską inwazyjnością i podobnym czasem trwania badania (od 20 do 45 minut). Istnieją również schorzenia, które można zdiagnozować za pomocą obu badań diagnostycznych. Należą do nich m.in. stwardnienie rozsiane, choroby mięśni np. dystrofie mięśniowe, neuropatie, zespół cieśni nadgarstka, choroby zapalne układu nerwowego.

Badanie EEG a badanie EMG – jakie są różnice? 

Badanie EEG rejestruje aktywność elektryczną mózgu, a EMG aktywność elektryczną mięśni. Elektroencefalografia (EEG) pozwala ocenić rytmy mózgowe, wykryć ogniska epileptyczne, monitorować przebieg operacji neurochirurgicznych, ocenić uszkodzenia mózgu po urazach. Natomiast elektromiografia (EMG) ocenia siłę mięśni, prędkość przewodzenia nerwów, wykrywa uszkodzenia nerwów, pozwala zdiagnozować choroby mięśni i połączeń nerwowo-mięśniowych. Badania różnią się także przebiegiem – pomimo, że w obu przypadkach wykorzystuje się specjalne elektrody.

Podczas badania EEG głowy pacjent leży na plecach lub siedzi, a na jego głowę technik nakłada specjalne elektrody, które są umieszczone w określonych miejscach. U niektórych osób zamiast naklejania elektrod na skórę głowy, zakłada się specjalny czepek z elektrodami. Zazwyczaj zapis EEG trwa od 20 do 45 minut. Badany czasem wykonuje określone zadania (np. otwiera i zamyka oczy, liczy).

Z kolei podczas badania EMG pacjent zajmuje wygodną pozycję. Na skórę nad mięśniem, który ma być badany, przyklejane są elektrody powierzchniowe. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy bardziej szczegółowej ocenie, może być konieczne wprowadzenie cienkiej elektrody igłowej bezpośrednio do mięśnia. Badanie trwa ok. 20-40 min.

Badania neurofizjologiczne: EEG i EMG w Centrum Lekarskim ALFA

W Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie wykonujemy kompleksowe badania neurofizjologiczne w naszych pracowniach EEG i EMG. Badanie EEG przeprowadza technik elektroradiolog, a opis badania sporządza lekarz specjalista.

Neurolog

Neurologia

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Grażyny 9
43-300 Bielsko-Biała

Napisz do nas:

bielsko@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 50
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy