logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Centrum Lekarskie Alfa w Skoczowie

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Leczenie NFZ i prywatne

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00

Program Lekowy NFZ w leczeniu AMD i DME

diagnostyka i leczenie AMD i DME
iniekcje doszklistkowe anty-VEGF

Centrum Lekarskie ALFA realizuje Program Lekowy Narodowego Funduszu Zdrowia leczenia wysiękowego zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) i cukrzycowego obrzęku plamki (DME).

Program Lekowy NFZ przeznaczony jest dla pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą siatkówki AMD postać wysiękowa lub DME, spełniających kryteria włączenia do leczenia. Leczenie w ramach programu obejmuje diagnostykę oraz terapię preparatami anty-VEGF za pomocą iniekcji doszklistkowych, których celem jest spowolnienie rozwoju choroby AMD i DME oraz uzyskanie poprawy widzenia.

Program Lekowy NFZ dotyczy leczenia postaci wysiękowej AMD i cukrzycowego obrzęku plamki żółtej DME.


Leczenie wysiękowej postaci AMD w ramach Programu Lekowego NFZ

AMD to zwyrodnienie plamki żółtej, czyli centralnego obszaru siatkówki oka. AMD jest postępującą chorobą oczu, która objawia się m.in. stopniowym pogorszeniem ostrości wzroku, pogorszeniem widzenia w nocy, falowaniem linii prostych i pojawieniem się plam w centralnym polu widzenia. Zwyrodnienie plamki żółtej AMD związane jest z wiekiem i prowadzi do zniszczenia fotoreceptorów siatkówki. Wyróżniamy postać suchą i wysiękową (mokrą) AMD.

Programem Lekowym NFZ objęte jest leczenie postaci wysiękowej AMD. Terapia obejmuje iniekcje doszklistkowe preparatami anty-VEGF. Iniekcje służą poprawie widzenia i zatrzymaniu postępu choroby.

Leczenie DME w ramach Programu Lekowego NFZ

DME to cukrzycowy obrzęk plamki żółtej, czyli centralnej części siatkówki oka. DME dotyczy osób chorujących na cukrzycę. Podwyższony poziom glukozy we krwi uszkadza drobne naczynia krwionośne w oku. W siatkówce gromadzi się płyn, który powoduje obrzęk. Nieleczony DME może prowadzić do całkowitej utraty widzenia. Pierwszymi objawami cukrzycowego obrzęku plamki żółtej jest pogorszenie ostrości wzroku, falowanie obrazu, łamanie się linii prostych, a w późniejszym stadium utrata centralnej części widzenia – w centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama.

Program Lekowy NFZ obejmuje leczenie DME za pomocą iniekcji doszklistkowych preparatów anty-VEGF, które hamują wzrost błony podsiatkówkowej. Podany do ciała szklistego preparat hamuje aktywację receptorów VEGF, które są odpowiedzialne za wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych. Tym samym podany lek powoduje zmniejszenie obrzęku plamki, poprawiając jakość widzenia.

 

Jednym z objawów AMD i DME może być zaburzenie centralnego widzenia.

Przebieg iniekcji doszklistkowych

Iniekcja to krótki, bo trwający około 5 minut zabieg przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych przy znieczuleniu miejscowym. Celem zabiegu jest podanie w formie zastrzyku do oka (ciała szklistego) preparatu anty-VEGF, który ma za zadanie zahamowanie choroby AMD lub DME, zmniejszenie obrzęku plamki i poprawę widzenia. 

Po zabiegu przez około 7 dni zaleca się unikania wysiłku fizycznego, korzystania z basenu i ochronę oczu przed silnym wiatrem, kurzem, pyłami. Leczonego oka nie należy pocierać ani uciskać. Po około 2-4 tygodni po iniekcji zaleca się wykonanie kontrolnego badania OCT, w celu oceny efektów leczenia oraz wskazań do kolejnej iniekcji.

Kwalifikacja do Programu Lekowego NFZ w leczeniu AMD i DME

Warunkiem kwalifikacji do Programu Lekowego NFZ jest aktualne skierowanie wystawione przez lekarza POZ lub lekarza okulistę.

Skierowanie powinno zawierać:

W przypadku kwalifikacji do programu terapii AMD:

Rozpoznanie
Główne: ICD10:H35.3 Zwyrodnienie plamki i bieguna tylnego
Proszę o: Objęcie leczeniem specjalistycznym
Cel badania: Program Lekowy AMD, Skierowanie do Poradni okulistycznej

W przypadku kwalifikacji do programu leczenia cukrzycowego obrzęku plamki:

Program Lekowy DME
Rozpoznanie
Główne: ICD10:H36.0
Proszę o: Objęcie leczeniem specjalistycznym
Cel badania: Program Lekowy DME, Skierowanie do Poradni okulistycznej

Ze skierowaniem pacjent powinien zgłosić się do Centrum Lekarskiego ALFA w Skoczowie. 

W trakcie wizyty kwalifikującej do leczenia AMD i DME w ramach Programu Lekowego NFZ, okulista wykonuje badanie w lampie szczelinowej, badanie OCT i angio-OCT. Badania pacjenta wysyłane są do oceny Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Leczenia Chorób Siatkówki. Po pozytywnej kwalifikacji, lekarz ustala harmonogram terapii preparatami anty-VEGF – zabiegów iniekcji doszklistkowych. Liczba iniekcji oraz odstęp czasowy pomiędzy nimi określane są indywidualnie na podstawie wyników badania OCT.

Pacjent, który zostanie zakwalifikowany do Programu Lekowego NFZ, ma zagwarantowaną terapię, zgodnie z wytycznymi leczenia AMD i DME. Leczenie odbywa się w trybie ambulatoryjnym. 

Leczenie za pomocą iniekcji doszklistkowych jest refundowane przez NFZ tylko w przypadku wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) lub cukrzycowego obrzęku plamki żółtej (DME) i spełnienia kryteriów włączenia do programu wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia. 

Leczenie AMD i DME

Leczenie NFZ i prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy