logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Blokada kręgosłupa, czyli zastrzyk na ból – wskazania, działanie, rehabilitacja

Na bóle kręgosłupa cierpi około 80 procent ludzi na całym świecie. Dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą być skutkiem urazów i przeciążeń, jak i stanów zapalnych, zmian zwyrodnieniowych czy chorób na tle neurologicznym. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa jest blokada dokręgosłupowa, którą stosuje się w szczególności, gdy występują silne dolegliwości bólowe, które nie mijają mimo stosowanej farmakoterapii lub rehabilitacji.

W Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie leczymy ból kręgosłupa o różnej etiologii. Wykonujemy blokadę dokręgosłupową, a po zabiegu zapewniamy odpowiednią rehabilitację z doświadczonym fizjoterapeutą. 

Centrum Leczenia Bólu i Schorzeń Kręgosłupa w Skoczowie (https://alfamedycyna.pl/szpital/leczenie-bolu-kregoslupa)

Czym jest i na czym polega blokada kręgosłupa? 

Blokada dokręgosłupowa to zabieg, podczas którego podaje się lek przeciwzapalny, najczęściej glikokortykosteroid w połączeniu z lekiem przeciwbólowym. Preparat aplikuje się w formie zastrzyku, bezpośrednio w miejsce zapalenia, dzięki czemu lek szybciej działa i nie obciąża układu pokarmowego, gdy jego dawka jest większa. Zabieg może być wykonany zarówno w odcinku szyjnym, piersiowym, jak i lędźwiowym kręgosłupa. 

Leczenie bólu kręgosłupa, Skoczów

Wskazania do blokady przeciwbólowej na kręgosłup 

Blokadę dokręgosłupową najczęściej stosuje się, aby zniwelować ból kręgosłupa lędźwiowego, który może być spowodowany uciskiem korzenia nerwowego w kanale kręgowym lub otworach międzykręgowych. Inne wskazania do zastosowania blokady kręgosłupa to także:

  • dyskopatia, wskutek choroby zwyrodnieniowej, wypukliny bądź przepukliny krążka międzykręgowego,
  • kręgozmyk, czyli przesunięcie jednego kręgu wobec kręgu drugiego,
  • stenoza, czyli zwężenie kanału kręgowego.

Celem podania zastrzyku jest wyciszenie stanu zapalnego oraz uśmierzenie dolegliwości bólowych. To metoda leczenia, która może sprawdzić się także u osób, które zmagają się z bólem zwyrodnieniowym lub pourazowym. Blokada kręgosłupa może być również wskazana w przebiegu rwy kulszowej lub rwy udowej.

Blokada kręgosłupa – diagnostyka 

Blokadę dokręgosłupową podaje się w konkretne miejsce kręgosłupa, które lekarz wybiera na podstawie wyników badań obrazowych, takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy zdjęcie rentgenowskie. Przed zabiegiem specjalista upewnia się również, czy nie występują przeciwskazania, wśród których wymienia się m.in. aktywne infekcje, skórne i ropne zapalenia, ciążę, zaburzenia krzepnięcia krwi lub uczulenie na określone substancje lecznicze np. sterydy. 

Ortopeda, Skoczów

Przeciwskazania do podania blokady dokręgosłupowej 

W trakcie wizyty kwalifikującej, bardzo ważna jest również analiza topografii bólu, czyli jego rozłożenie na charakterystycznych obszarach ciała. Dzięki temu specjalista może m.in. sprawdzić, czy zastosowanie blokady do kręgosłupa nie przysłoni objawów innych schorzeń, jak zapalenie korzonków nerwowych, przepuklina kręgosłupa czy zmiany zwyrodnieniowe kręgów kręgosłupa.

Zastrzyk na ból kręgosłupa – jak wygląda zabieg?  

Zabieg blokady dokręgosłupowej przeprowadzany jest w warunkach szpitalnych i trwa około 30 minut. Po dokładnym określeniu miejsca, w które zostanie podany lek, lekarz dezynfekuje dany obszar kręgosłupa i podaje znieczulenie miejscowe, a następnie wprowadza igłę ze środkiem sterydowym. W zależności od źródła i rodzaju bólu, zastrzyk sterydowy można wprowadzić w kilka miejsc.

Blokada dokręgosłupowa, Skoczów

Jakie są efekty zastosowania blokady kręgosłupa? 

Efekty blokady kręgosłupa są najbardziej widoczne po 24-48 godzinach od podania zastrzyku. Taki stan zwykle utrzymuje się 6 tygodni, choć czasami ulga w dolegliwościach może trwać nawet do kilku miesięcy. Czas działania leku jest uzależniony od przyczyny bólu kręgosłupa i jego stadium zaawansowania. 

W niewielkiej grupie pacjentów może okazać się, że taka forma leczenia nie przyniesie pożądanego efektu. Niektórzy specjaliści proponują również wykonanie więcej niż jednego zastrzyku w serii (maksymalnie trzech), aby działanie leku było skuteczniejsze.

Rekonwalescencja i rehabilitacja po zabiegu blokady kręgosłupa 

Po zabiegu pacjent może odczuwać ból lub dyskomfort w miejscu wkłucia. Może również odczuwać utratę czucia lub drętwienie w obszarze, w którym podano lek. Te objawy zwykle ustępują w ciągu kilku godzin lub dni. Lekarz zaleca choremu, aby przez pierwsze kilka dni odpoczywał i powstrzymał się od ciężkiego wysiłku. Gdy dolegliwości bólowe ustąpią, chory może podjąć się rehabilitacji kręgosłupa pod opieką fizjoterapeuty. Najczęściej zaleca się odpowiednie ćwiczenia, które rozciągną tkanki skrócone i napięte, wzmocnią te osłabione i rozciągnięte oraz wyrównają dysbalans mięśniowy w kręgosłupie.

Rehabilitacja i fizjoterapia, Skoczów, Bielsko-Biała

Interdyscyplinarne leczenie bólu i schorzeń kręgosłupa w Centrum Lekarskim ALFA!

Centrum Leczenia Bólu i Schorzeń Kręgosłupa w Skoczowie (link: alfamedycyna.pl/szpital/leczenie-bolu-kregoslupa) to interdyscyplinarny zespół specjalistów, którzy diagnozują i leczą wszelkie dolegliwości związane z kręgosłupem. Tworzą go ortopeda, neurolog i fizjoterapeuta, którzy ściśle współpracują ze sobą, aby zalecana terapia przyniosła jak najlepsze efekty i przyniosła ulgę dla pacjenta.
 

Ortopedia

Leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy