Choroba Alzheimera – charakterystyka i leczenie objawów
Na czym polega choroba Alzheimera?
Choroba Alzheimera to choroba zwyrodnieniowa mózgu, która prowadzi do stopniowej utraty funkcji poznawczych i zdolności wykonywania codziennych czynności. Jest to choroba neurodegeneracyjna, w przebiegu której dochodzi do odkładania się w mózgu białek o patologicznej strukturze, głównie tak zwanego beta-amyloidu i białka tau. Ich pojawienie się skutkuje śmiercią komórek nerwowych, które są odpowiedzialne za przetwarzanie informacji, pamięć, myślenie i inne funkcje poznawcze. Osoba chora na Alzheimera doświadcza stopniowego pogorszenia zdolności umysłowych, takich jak pamięć krótkotrwała, koncentracja, zdolność do planowania i podejmowania decyzji.
Neurolog, Skoczów, Bielsko-Biała
Jakie są przyczyny choroby Alzheimera?
Dokładne przyczyny choroby Alzheimera nie są jeszcze w pełni poznane, jednak wskazuje się kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko jej wystąpienia. Należą do nich m.in.:
- czynniki genetyczne: mutacje w niektórych genach mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby, a u ok. 1,5–5% przypadków choroba Alzheimera występuje rodzinnie;
- czynniki środowiskowe: styl życia, dieta, poziom aktywności fizycznej, brak kontaktów społecznych zwiększają ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Inne czynniki to także wiek oraz płeć (schorzenie częściej występuje u kobiet).
Do czynników ryzyka zachorowania, szczególnie u osób powyżej 65. roku życia, zalicza się również występowanie takich chorób, jak: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca typu 2, a także depresja, pourazowe uszkodzenia mózgu i niedosłuch.
Jakie są objawy choroby Alzheimera?
Początkowo chorzy na Alzheimera mogą doświadczać łagodnych problemów z pamięcią, takich jak zapominanie niedawnych wydarzeń czy imion bliskich osób. W miarę postępu choroby pojawiają się trudności z orientacją w czasie i przestrzeni, problemy językowe, zaburzenia myślenia abstrakcyjnego, a także trudności w wykonywaniu znanych i rutynowych czynności.
W przebiegu choroby Alzheimera, w zależności od nasilenia objawów, można wyróżnić 3 etapy: łagodnego, umiarkowanego i zaawansowanego otępienia. W pierwszym etapie u osoby chorej można zaobserwować przede wszystkim obniżenie sprawności procesów mentalnych oraz zmianę osobowości. Chory może pytać wielokrotnie o to samo, odkładać rzeczy nie na swoje miejsce. Ma również trudności z odtworzeniem wydarzeń sprzed paru godzin i może powtarzać czynności w ciągu dnia, zapominając, że już je wykonał. W tym czasie może pojawić się także znaczne obniżenie nastroju, apatia, osłabienie kontroli emocjonalnej lub nadmierna wesołość w nieadekwatnych sytuacjach.
Na etapie umiarkowanego otępienia dominują stopniowo narastające zaburzenia zachowania, m.in bezcelowe chodzenie, wykonywanie tych samych ruchów, niepokój, nagłe wybuchy złości, agresja słowna i fizyczna, np. w stosunku do opiekuna lub bliskich. Mogą wystąpić także urojenia, którym często towarzyszą: uczucie niepokoju i zagrożenia, niekiedy także halucynacje wzrokowe lub słuchowe. Na tym etapie chory wymaga pomocy podczas wykonywania codziennych czynności, np. podczas ubierania, jedzenia posiłków, kąpieli.
Na etapie zaawansowanego otępienia chorzy na Alzheimera tracą możliwość komunikacji z otoczeniem, nie kontrolują własnego ciała, nie rozpoznają najbliższych osób i własnego odbicia w lustrze. Pojawiają się także zaburzenia ruchowe, np. zwiększenie napięcia mięśniowego, spowolnienie ruchowe, nietrzymanie moczu/stolca.
Choroba Alzheimera – diagnostyka
Diagnoza choroby Alzheimera jest procesem złożonym, który wymaga dokładnej oceny zarówno objawów klinicznych, jak i wyników badań dodatkowych. Celem diagnostyki jest nie tylko potwierdzenie obecności choroby, ale także wykluczenie innych możliwych przyczyn zaburzeń pamięci i funkcji poznawczych. Oceny dokonuje lekarz neurolog, który przeprowadza szczegółowy wywiad z chorym i osobami z jego najbliższego otoczenia. Bada również funkcje poznawcze pacjenta, m.in. pamięć, w tym uwagę, orientację, zdolność do rozwiązywania problemów, a także mowę, koordynację ruchową i prawidłowość reakcji na poszczególne bodźce.
Lekarz neurolog może również skierować pacjenta do psychologa na badanie neuropsychologiczne lub na inne badania dodatkowe (np. badania obrazowe mózgu, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny), aby wykluczyć inną przyczynę otępienia, które może pojawić się także w przebiegu m.in. guza mózgu czy krwiaka podtwardówkowego.
Czy chorobę Alzheimera można wyleczyć?
W przypadku choroby Alzheimera stosuje się tzw. leczenie objawowe, które ma na celu zahamować rozwój choroby i złagodzić występujące już objawy. Zwykle stosuje się farmakoterapię, a uzupełniająco chory może uczęszczać na różnego rodzaju terapie psychologiczne, takie jak terapia zajęciowa, logopedia czy fizjoterapia, które mogą pomóc mu zachować jak najdłużej samodzielność i poprawić jakość życia.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 50zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer