Drżenie rąk. Przyczyny i objawy drżenia dłoni a choroby neurologiczne
Jakie są przyczyny drżenia rąk?
„Trzęsące się ręce” mogą być naturalną reakcją organizmu na stres lub przemęczenie, zaburzenia hormonalne czy niedobory witamin. Inne przyczyny drżących rąk, niezwiązane z chorobami neurologicznymi, to m.in. przyjmowanie niektórych leków, spożywanie dużych ilości kawy, nieregularny sen oraz stosowanie środków psychoaktywnych. W tego rodzaju przypadkach drżące ręce są następstwem chwilowych zmian w organizmie i zazwyczaj ustępują po wyeliminowaniu czynników wywołujących ten stan.
Drżenie rąk a choroby neurologiczne
Drżące ręce mogą być również objawem poważnych schorzeń neurologicznych, szczególnie jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przykładowymi chorobami neurolgicznymi, przy których pojawia się drżenie rąk są m.in.:
- Choroba Parkinsona, która charakteryzuje się drżeniem spoczynkowym, czyli drżeniem rąk, gdy są one nieruchome, a także sztywnością mięśni, spowolnieniem ruchów i upośledzeniem równowagi.
- Stwardnienie rozsiane (SM), które może powodować drżenie rąk nasilające się podczas ruchu, a także inne objawy, takie jak osłabienie mięśni, mrowienie i drętwienie oraz problemy z chodzeniem i mówieniem.
- Dystonia, czyli schorzenie powodujące mimowolne skurcze mięśni, które mogą powodować drżenie rąk, a także skręcanie lub wyginanie rąk w nienaturalne pozycje.
- Ataksja, czyli zaburzenie koordynacji, które może powodować drżenie rąk, a także trudności z chodzeniem, mówieniem i utrzymaniem równowagi.
Drżenie rąk jest również obserwowane w przebiegu pląsawicy Huntingtona oraz choroby Wilsona. Obie choroby są uwarunkowane genetycznie. W przypadku choroby Huntingtona, drżenie rąk jest często jednym z wczesnych objawów i może towarzyszyć mimowolnym ruchom ciała oraz zaburzeniom ruchowym, które pogarszają się w miarę postępu choroby. Objawy te wynikają z degeneracji komórek nerwowych w mózgu, co prowadzi do zaburzeń kontroli ruchu oraz innych funkcji neurologicznych.
Natomiast choroba Wilsona charakteryzuje się drżeniem rąk spoczynkowym oraz zamiarowym. Jest to choroba metaboliczna, spowodowana nadmiernym gromadzeniem się miedzi w organizmie, głównie w wątrobie i mózgu. Objawy neurologiczne, w tym drżenie rąk, pojawiają się na skutek uszkodzenia układu nerwowego przez nagromadzoną miedź.
Leczenie chorób neurologicznych
Drżenie rąk – kiedy zgłosić się do neurologa?
Drżenie rąk to objaw, który może pojawić się w każdym wieku. Może mieć wiele przyczyn – od zupełnie niegroźnych aż po poważne schorzenia neurologiczne. Należy skonsultować się z lekarzem neurologiem, gdy drżenie jest nasilone i utrudnia codzienne funkcjonowanie, np. pisanie, jedzenie lub utrzymanie szklanki w dłoni. Podstawą do konsultacji z lekarzem powinna być również sytuacja, w której drżenie rąk pojawia się nagle, jest połączone z innymi niepokojącymi objawami np. bólami głowy, zaburzeniami mowy, osłabieniem mięśni.
Podczas konsultacji lekarz neurolog przeprowadzi wywiad zdrowotny, badanie neurologiczne oraz zleci badania laboratoryjne lub/i obrazowe, które mają na celu poznać przyczynę drżenia rąk i zróżnicować je od innych schorzeń. Może wykonać m.in. badanie EEG (elektroencefalografia), EMG (elektromiografia) lub badanie MRI (rezonans magnetyczny).
Badanie EEG pozwala na rejestrację aktywności elektrycznej mózgu. Podczas badania na głowie pacjenta umieszczane są elektrody, które rejestrują sygnały elektryczne wytwarzane przez neurony. Te sygnały są następnie przetwarzane przez komputer i przedstawiane w formie graficznej. Natomiast badanie EMG pozwala na ocenę aktywności elektrycznej mięśni. Aparat „podsłuchuje” sygnały elektryczne wysyłane przez nerwy do mięśni i rejestruje ich reakcję. Dzięki temu można ocenić, czy mięśnie i nerwy funkcjonują prawidłowo.
Neurologia i pracownie EEG oraz EMG w Centrum Lekarskim ALFA
W Centrum Lekarskim ALFA zajmujemy się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego. Wykonujemy specjalistyczne badania neurologiczne, takie jak m.in EMG (elektromiografia w diagnostyce funkcji mięśni), EEG (elektroencefalografia w diagnostyce czynności mózgu) i USG Doppler (w diagnostyce tętnic szyjnych). Nasi specjaliści leczą choroby układu nerwowego, m.in. migreny i bóle głowy, padaczki, stwardnienie rozsiane, choroby zwyrodnieniowe ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, udary mózgowe czy choroby kręgosłupa.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 50zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wirtualny Spacer