Fizjoterapia pourazowa w leczeniu kontuzji i urazów
Czym jest fizjoterapia pourazowa?
Fizjoterapia pourazowa to kompleksowy proces rehabilitacyjny, który ma na celu przywrócenie utraconych umiejętności i funkcji ciała po doznanym urazie. Podczas tego procesu rehabilitant stawia na poprawę sprawności fizycznej, odbudowę siły mięśniowej, a także na zmniejszenie bólu i przywrócenie pełnej mobilności pacjenta.
Fizjoterapia pourazowa jest szczególnie skuteczna po złamaniach kości, skręceniach, zwichnięciach stawów, uszkodzeniach mięśni i ścięgien, a także w przypadkach urazów kręgosłupa. Dostosowanie metod terapii do rodzaju kontuzji i stanu zdrowia pacjenta jest kluczowe w zapewnieniu efektywnego procesu powrotu do zdrowia. Rehabilitacja pourazowa może obejmować zarówno ćwiczenia ruchowe, jak i terapie manualne, elektroterapię, a także inne metody wspomagające regenerację.
Wskazania do przeprowadzenia rehabilitacji pourazowej
Wskazania do przeprowadzenia rehabilitacji pourazowej obejmują wszelkie urazy i kontuzje, które prowadzą do utraty sprawności fizycznej lub funkcji ciała. Rehabilitacja jest niezbędna w celu przywrócenia pełnej sprawności, zmniejszenia bólu, poprawy mobilności oraz zapobiegania powikłaniom.
Główne wskazania do przeprowadzenia fizjoterapii pourazowej to m.in.:
- złamania kości – przywrócenie pełnej funkcję kończyn, wzmocnienie mięśni wokół uszkodzonego obszaru i poprawa zakresu ruchu w stawach,
- skręcenia i zwichnięcia stawów – przywrócenie stabilności stawu, wzmocnienie mięśni stabilizujących oraz poprawa zakresu ruchu,
- urazy mięśni i ścięgien – leczenie naciągnięć, naderwań i innych urazów mięśniowych oraz ścięgien, w celu przywrócenia ich funkcji, elastyczności i siły,
- urazy kręgosłupa – przywrócenie pełnej mobilności, złagodzenie bólu i zapobieganie dalszym uszkodzeniom,
- rehabilitacja po operacjach ortopedycznych – po zabiegach chirurgicznych, takich jak artroskopia, endoprotezoplastyka stawu biodrowego czy kolanowego, rehabilitacja pomaga w szybszym powrocie do zdrowia i pełnej sprawności,
- urazy głowy i mózgu – rehabilitacja jest również wskazana po urazach głowy (np. wstrząs mózgu) lub po udarach, mających wpływ na zdolności motoryczne, mowy lub koordynację ruchową,
- urazy sportowe – w przypadku sportowców, którzy doznali kontuzji, rehabilitacja ma na celu szybszy powrót do aktywności fizycznej i zapobieganie nawrotom kontuzji.
Co obejmuje rehabilitacja po urazie?
Fizjoterapia pourazowa jest procesem bardzo zindywidualizowanym, a program jest ściśle dopasowywany do predyspozycji zdrowotnych pacjenta, jego możliwości ruchowych oraz potrzeb. Wykorzystuje w swoim działaniu przede wszystkim elementy kinezyterapii, fizykoterapii, psychoterapii, terapii zajęciowej oraz zaopatrzenia rehabilitacyjnego.
Rehabilitacja pourazowa powinna być rozpoczęta jak najwcześniej – najlepiej już na oddziale urazowym lub intensywnej terapii. W zależności od charakteru urazu i związanych z nim zagrożeń (np. urazy ortopedyczne, neurologiczne, wymagające intensywnej opieki) rehabilitację należy kontynuować na specjalistycznym oddziale rehabilitacyjnym w warunkach stacjonarnych, w oddziale dziennym rehabilitacji, w ośrodku rehabilitacyjnym lub w gabinecie fizjoterapii.
W procesie rehabilitacji stosuje się różnorodne specjalistyczne metody i techniki, w tym zabiegi kinezyterapeutyczne, fizykoterapeutyczne, metody hydrobalneologiczne oraz uzdrowiskowe. Ponadto wykorzystywane są także techniki opracowane specjalnie do leczenia określonych schorzeń, np. metody Cyriaxa, McKenziego, PNF, DBC i inne.
Pakiety rehabilitacyjne w Centrum Lekarskim ALFA
W Centrum Lekarskim ALFA w Bielsku-Białej i w Skoczowie działa zespół rehabilitantów i fizykoterapeutów. Terapie realizowane są w ramach NFZ i prywatnie. Specjaliści proponują różne metody rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne w leczeniu i usprawnianiu kolan, stawów skokowych, barków oraz łokci. Leczenie obejmuje zarówno zajęcia ruchowe, jak i terapię światłem, zimnem czy prądem. A dzięki współpracy fizjoterapeuty, lekarza ortopedy oraz neurologa w Centrum Lekarskim ALFA nie tylko leczymy ból, ale i diagnozujemy przyczyny dolegliwości.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Grażyny 9
43-300 Bielsko-Biała
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 50zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wirtualny Spacer