Fizjoterapia w leczeniu bólu napięciowego
Jakie są źródła bólu napięciowego?
Ból napięciowy często wywoływany jest przez napięcie mięśniowe, które jest wynikiem długotrwałego utrzymywania mięśni w jednej pozycji lub wykonywania powtarzających się ruchów. Za główne źródła bólu napięciowego uważa się:
- stres – to najczęstsza przyczyna bólu napięciowego; długotrwałe napięcie emocjonalne może prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni, zwłaszcza w okolicach szyi, ramion i pleców, a w konsekwencji powodować ból w tych obszarach;
- niewłaściwą postawę ciała – siedzący tryb życia i utrzymywanie złej postawy ciała przez dłuższy czas (np. podczas pracy przy biurku czy korzystania z urządzeń mobilnych) może prowadzić do napięcia mięśni i bólu napięciowego w okolicach pleców, szyi i ramion;
- przeciążenie mięśni – najczęściej związane z wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej lub intensywnego treningu bez odpowiedniego przygotowania (rozgrzewki i rozciągania mięśni) może spowodować ból napięciowy;
- zaburzenia hormonalne i leki – niektóre zaburzenia hormonalne, takie jak zespół napięcia przedmiesiączkowego, mogą powodować ból napięciowy; również niektóre leki, takie jak beta-blokery i leki przeciwdepresyjne, mogą powodować ból napięciowy;
- niedobór snu – niewystarczająca ilość snu może powodować zmęczenie i napięcie mięśni, co może prowadzić do bólu.
Jakie są objawy bólu napięciowego?
Ból napięciowy charakteryzuje się uczuciem ucisku, ściskania lub napięcia, którego natężenie pod wpływem pewnych czynników może się wahać od łagodnego do silnego. Ból może nasilać się w ciągu dnia pod wpływem stresu, wysiłku fizycznego lub braku snu. Ból napięciowy może być jedno- lub obustronny, i najczęściej obejmuje:
- głowę – napięcia innych mięśni wywołują bóle głowy, szczególnie w okolicach czoła, skroni i potylicy,
- szyję i ramiona – długotrwałe napięcie mięśni szyi i ramion może prowadzić do bólu w tych obszarach, często manifestującego się jako ból głowy,
- plecy – ból napięciowy odczuwalny jest w okolicach kręgosłupa (zwłaszcza w okolicy części krzyżowej), to częsty problem u osób prowadzących siedzący tryb życia lub wykonujących ciężką pracę fizyczną, np. podnoszących ciężkie przedmioty. Uporczywe dolegliwości kręgosłupa najlepiej leczyć dzięki współpracy ortopedy, neurologa i fizjoterapeuty.
Leczenie bólu i schorzeń kręgosłupa
Możliwości leczenia bólu napięciowego
Dostępne są różne metody łagodzenia bólu napięciowego. Objawowo jest to m.in. farmakoterapia w postaci leków przeciwbólowych. Nieocenioną formą terapii bólu napięciowego, jego objawów i przyczyn jest natomiast fizjoterapia. Fizjoterapia pomaga w rozluźnieniu napiętych mięśni, poprawiając elastyczność i zakres ruchu, a także prowadzi do poprawy postawy ciała i wzmocnienia mięśni, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia bólu napięciowego w przyszłości.
Oto niektóre z najczęściej stosowanych technik fizjoterapeutycznych w leczeniu bólu napięciowego:
- Rozciąganie i mobilizacja – fizjoterapeuci wykorzystują różne techniki, aby rozciągnąć napięte mięśnie i przywrócić naturalny zakres ruchu w stawach i mięśniach. Terapia może obejmować statyczne rozciąganie, dynamiczne rozciąganie, techniki PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) oraz wiele innych.
- Masaż terapeutyczny – niweluje ból, relaksuje, wpływa na lepsze ukrwienie, stymuluje przewodnictwo nerwowe. Przy dobrej technice i regularności, pozwala pozbyć się wielu dolegliwości związanych z napięciem i stresem.
- Ćwiczenia wzmacniające – pacjenci pod okiem fizjoterapeuty uczą się wykonywać specjalnie dostosowane ćwiczenia wzmacniające, które służą poprawie siły mięśni i postawy ciała oraz zmniejszeniu ryzyka wystąpienia bólu napięciowego.
- Terapia manualna – fizjoterapeuci mogą stosować terapię manualną, aby manipulować stawami i tkankami miękkimi w celu złagodzenia bólu i przywrócenia normalnej funkcji. Przykłady to technika mobilizacji stawów, technika tkanki głębokiej i technika manipulacji kręgosłupa.
- Elektroterapia – zabiegi elektroterapii pomagają złagodzić ból, poprawić ukrwienie tkanek, przyspieszyć wchłanianie obrzęków i wysięków śródstawowych. Rodzaj prądu dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta, wybór sposobu leczenia zależy od dolegliwości oraz indywidualnej wrażliwości na bodźce. Popularnymi technikami elektroterapii są TENS (Transkutanna Elektryczna Stymulacja Nerwów) i elektrostymulacja mięśni.
Fizjoterapia nie tylko pomaga w bezpośrednim łagodzeniu bólu napięciowego, ale także zapobiega jego nawrotom, ucząc pacjentów prawidłowych nawyków i technik radzenia sobie ze stresem. Warto zaznaczyć, że plan leczenia bólu napięciowego jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb każdego pacjenta. Wybór konkretnych technik będzie zależał od indywidualnych potrzeb pacjenta, rodzaju bólu i obszarów, których ból dotyka.
Rehabilitacja Bielsko Fizjoterapeuta Bielsko
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Grażyny 9
43-300 Bielsko-Biała
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 50zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer