Jakiej pomocy możesz oczekiwać od lekarza POZ?
Kim jest lekarz POZ?
Lekarz POZ to specjalista, który pełni kluczową rolę w zapewnianiu opieki medycznej na poziomie podstawowym. Może zostać nim specjalista chorób wewnętrznych, specjalista medycyny rodzinnej (lekarz rodzinny), internista, pediatra, a także lekarz bez specjalizacji, ale z długim stażem pracy. Specjalista Podstawowej Opieki Zdrowotnej może udzielić pomocy pacjentom bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia pacjenta, a skorzystanie z jego pomocy może być bezpłatne, o ile dana poradnia posiada kontrakt z NFZ na świadczenia POZ.
Czym zajmuje się lekarz POZ?
Specjalista POZ posiada uprawienia m.in. do orzekania o stanie zdrowia, wykonywania podstawowych badań diagnostycznych czy udzielania porad i teleporad medycznych. Może również wypisywać recepty na leki oraz skierowania na specjalistyczne badania diagnostyczne, do innych specjalistów, do szpitala czy na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe.
Inne obowiązki lekarza POZ to także:
• wykonywanie zabiegów w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta,
• kwalifikowanie do świadczeń transportu sanitarnego w POZ i wystawianie zleceń przewozów,
• przeprowadzanie wizyt domowych,
• wystawianie zleceń na realizację świadczeń pozostających w zakresie zadań pielęgniarki POZ.
Jakie badania może zlecić lekarz POZ?
Specjalista Podstawowej Opieki Zdrowotnej może kierować pacjentów na dalsze badania, jeśli uzna, że dane dolegliwości wymagają bardziej pogłębionej diagnostyki, specjalistycznego leczenia lub hospitalizacji. Oceny dokonuje na podstawie wywiadu zdrowotnego, badania fizykalnego oraz aktualnej wiedzy medycznej. Szczegółowy wykaz badań, które może zlecić lekarz POZ w ramach NFZ znajduje się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-lekarz-podstawowej-opieki-zdrowotnej-jak-moze-ci-pomoc,8413.html
Jak dokonać wyboru lekarza POZ w ramach NFZ?
Warto wiedzieć, że pacjent ma prawo zmienić lekarza POZ dwa razy w roku. Dopiero za każda kolejną zmianę ponosi się dodatkową opłatę, o ile ta nie jest związana ze zmianą miejsca zamieszkania, likwidacją wybranej wcześniej przychodni, przejściem na emeryturę dotychczasowego lekarza POZ, ukończeniem 18. roku życia pacjenta lub jego dziecka. Deklarację wyboru lub zmiany lekarza POZ możemy złożyć bezpośrednio w przychodni posiadającej kontrakt z NFZ na wykonywanie podstawowej opieki zdrowotnej, na stronie www danej placówki lub za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) www.pacjent.gov.pl
Czytaj więcej o deklaracji wyboru lub zmiany lekarza POZ
Poradnia Lekarza Rodzinnego w Centrum Lekarskim ALFA w Bielsku-Białej
W Centrum Lekarskim ALFA w Bielsku-Białej, w Poradni Lekarza Rodzinnego (lekarz rodzinny Bielsko)przy ul. Grażyny 9 przyjmują specjaliści chorób wewnętrznych z wieloletnim doświadczeniem, ze specjalizacją medycyny rodzinnej i pediatrii. Poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku do godz. 18:00. W przychodni świadczone są badania diagnostyczne i inne usługi medyczne, w tym szczepienia profilaktyczne. Realizujemy również teleporady oraz zamawianie recept telefonicznie lub mailowo.
Centrum Lekarskie ALFA w Bielsku-Białej
ul. Grażyny 9, 43-300 Bielsko-Biała
tel.: 33 857 29 50
e-mail: bielsko@alfamedycyna.pl
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wirtualny Spacer