logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Kiedy z bólem kręgosłupa powinniśmy się zgłosić do neurologa?

Kręgosłup stabilizuje naszą sylwetkę i chroni rdzeń kręgowy. Stanowi również podstawę dla całego szkieletu naszego ciała, dlatego codziennie narażany jest na wiele przeciążeń i urazów. Przeszywający ból ze strony kręgosłupa, najczęściej przychodzi niespodziewanie i może mieć różne podłoże – ortopedyczne (związane z układem kostnym) i neurologiczne (powiązane z układem nerwowym). Jeżeli objawom towarzyszy drętwienie, mrowienie lub uczucie osłabienia kończyn, to sygnał informujący o tym, że powinniśmy udać się na konsultację do neurologa.

Kiedy boli nas kręgosłup najczęściej zwracamy się po pomoc do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który kieruje nas do odpowiedniego specjalisty – ortopedy lub neurologa. Wskazaniem do konsultacji ze lekarzem neurologiem są przede wszystkim dolegliwości bólowe, które związane są z funkcjonowaniem ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Wśród przyczyn takiego rodzaju bólu zwykle wymienia się uszkodzone nerwy, uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego. 

Jakie choroby kręgosłupa leczy neurolog? 

Neurolog diagnozuje oraz leczy zachowawczo pacjentów skierowanych przez fizjoterapeutę lub ortopedę. Jeżeli ból kręgosłupa jest oporny na leczenie rehabilitacyjne, lekarz może wykluczyć lub potwierdzić istniejące patologie ośrodkowego układu nerwowego lub występowanie bólu neuropatycznego. Neurolog diagnozuje również wpływ zmian kostnych na struktury unerwione kręgosłupa oraz leczy choroby neurologiczne, które rozwinęły się w wyniku schorzeń ortopedycznych.

Najczęściej diagnozowane choroby kręgosłupa o podłożu neurologicznym to:

  • dyskopatia – choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (dysku), która może doprowadzić do mocnego ucisku na struktury nerwowe. W przypadku dyskopatii, oprócz silnego bólu, mogą pojawić się także objawy neurologiczne: opadanie stopy, osłabienie siły mięśniowej nogi czy zaburzenia czucia;
  • zwyrodnienie kręgosłupa – schorzenie, które polega na przedwczesnym zużyciu i deformacji krążków międzykręgowych oraz stawów kręgowych. W miarę zużywania się tzw. chrząstki stawowej, kręgi lub wyrostki kostne z tyłu łuku kręgowego mogą ocierać się o siebie. Wówczas na wytartych kręgach powstają chrzęstne i kostne narośla (osteofity), które zniekształcają staw i naciskają na nerwy i rdzeń kręgowy, powodując przede wszystkim ból i uczucie sztywności.

Jak leczy się objawy neurologiczne bólu kręgosłupa? 

Neurolog leczy zachowawczo, czyli zleca przede wszystkim farmakoterapię (leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, neuromodulujące. W razie wątpliwości może potwierdzić zasadność dalszej rehabilitacji i fizjoterapii lub skierować pacjenta na badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. 

Rezonans magnetyczny kręgosłupa pozwala ocenić stan tkanki kostnej, tkanek miękkich otaczających kręgosłup (np. więzadeł), a także rdzenia kręgowego. Badanie rezonansu magnetycznego (MRI) wykonuje się w przypadku urazów kręgosłupa, a zwłaszcza w przypadku powikłanego uszkodzenia rdzenia kręgowego. Jest niezbędne do zakwalifikowania pacjenta do operacji neurochirurgicznych. Tomografia komputerowa to badanie, dzięki któremu możliwe jest zdiagnozowanie szeregu schorzeń kręgosłupa. Wskazaniem są przede wszystkim takie objawy, jak ból kręgosłupa, niedowład kończyn, zaburzenia czucia czy ból głowy. 

Blokady dokręgosłupowe w leczeniu bólu kręgosłupa

Kiedy ból kręgosłupa mocno nam dokucza, warto rozważyć blokadę dokręgosłupową. Zabieg ten polega na podaniu w miejsce zapalenia zastrzyku, który zawiera leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wskazaniem do zastosowania blokady kręgosłupa są silne dolegliwości bólowe kręgosłupa na skutek schorzeń, takich jak: zwężenie kanału kręgowego (stenoza), przesunięcie jednego kręgu wobec kręgu drugiego (kręgozmyk), dyskopatia wskutek choroby zwyrodnieniowej oraz wypukliny lub przepukliny krążka międzykręgowego. 

Zabieg blokady dokręgosłupowej przeprowadzany jest w warunkach szpitalnych, a podanie leków bezpośrednio w miejsca zapalne powoduje szybsze ich działanie, nie obciąża też układu pokarmowego, jak to jest w przypadku leków podawanych doustnie. Po wykonanej blokadzie kręgosłupa, gdy ustąpią silne dolegliwości bólowe, zwykle zaleca się fizjoterapię.

Centrum Leczenie Bólu Kręgosłupa w Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie! 

Centrum Leczenia Bólu i Schorzeń Kręgosłupa w Skoczowie to interdyscyplinarny zespół specjalistów, którzy diagnozują i leczą dolegliwości związane z kręgosłupem. Tworzą go ortopeda, neurolog i fizjoterapeuta, którzy ściśle współpracują ze sobą, aby zalecana terapia przyniosła jak najlepsze efekty i przyniosła ulgę dla pacjenta.

Ortopedia

Leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy