Krótkie wędzidełko napletka– diagnostyka i leczenie
Czym jest wędzidełko napletka?
Wędzidełko napletka (łac. frenulum preputi) to wąskie pasmo skóry, łączące napletek z ujściem zewnętrznym cewki moczowej, zlokalizowanej na żołędzi prącia. Prawidłowo rozwinięte umożliwia swobodne zsuwanie się napletka poza rowek zażołędny, np. podczas wzwodu prącia. Zazwyczaj chłopcy rodzą się ze zbyt krótkim wędzidełkiem i do około 3. roku życia defekt ten traktowany jest jako stan fizjologiczny, który powinien minąć samoistnie wraz z rozwojem dziecka.
Czasami zdarza się, że wędzidełko prawidłowej długości ulega skróceniu, najczęściej w wyniku urazów lub stanów zapalnych. Powstające bliznowacenie powoduje m.in. utratę elastyczności, a tym samym skrócenie wędzidełka.
Jakie są objawy krótkiego wędzidełka napletkowego?
Wędzidełko napletka położone jest po stronie brzusznej prącia i jest bardzo wrażliwe na dotyk. Objawy zbyt krótkiego wędzidełka (łac. frenulum breve) zazwyczaj pojawiają się dopiero podczas stosunku płciowego, gdy występuje problem z odprowadzaniem napletka. Najczęściej towarzyszy temu ból i uczucie dyskomfortu.
Inne objawy krótkiego wędzidełka napletka to:
- wtórne problemy ze wzwodem,
- dyspareunia, czyli ból podczas stosunku seksualnego.
Krótkie wędzidełko prącia– diagnostyka
Mężczyzna powinien zgłosić się na konsultację do lekarza urologa, który na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego może stwierdzić np. stulejkę lub zbyt krótkie wędzidełko. W zależności od stopnia nasilenia oraz charakteru dolegliwości lekarz może zaproponować wykonanie zabiegu plastyki krótkiego wędzidełka.
Krótkie wędzidełko napletkowe – leczenie
Jedyną metodą leczenia krótkiego wędzidełka napletkowego jest zabieg urologiczny polegający na jego wydłużeniu, czyli tzw. operacja plastyki wędzidełka, inaczej nazywana frenuloplastyką. Zabieg taki wykonujemy w Centrum Lekarskim ALFA w Oddziale Urologii w Skoczowie.
Zabieg podcięcia wędzidełka jest krótki i trwa około 30 minut. Polega na przecięciu, a następnie odpowiednim zszyciu wędzidełka, które dzięki temu ulega wydłużeniu oraz wzmocnieniu. Istotne jest, aby skuteczne zabezpieczyć miejsca krwawiące, ponieważ okolica wędzidełka jest dobrze unaczyniona. Operacja krótkiego wędzidełka wykonywana jest zazwyczaj przy znieczuleniu miejscowym, nasiękowym, podczas którego operator nakłuwa kilkakrotnie okolicę operowaną w celu podania znieczulenia.
Co po zabiegu?
Podczas leczenia krótkiego wędzidełka napletkowego stosuje się szwy wchłanialne, które rozpuszczają się i samoistnie wypadają ok. 14-tego dnia po zabiegu. Po operacji nie ma konieczności hospitalizacji Pacjenta, który jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.
W czasie rekonwalescencji należy utrzymywać prawidłową higienę miejsca operowanego. Po kąpieli nie należy wycierać operowanej okolicy ręcznikiem, tylko odkazić ją za pomocą zaleconego przez lekarza preparatu i pozostawić do wyschnięcia. Należy również powstrzymać się od podejmowania aktywności seksualnej przez okres min. 6 tygodni od daty wykonania zabiegu.
W Centrum Lekarskim ALFA w Oddziale Urologii w Skoczowie przeprowadzamy diagnostykę w kierunku krótkiego wędzidełka napletkowego oraz wykonujemy zabieg frenuloplastyki - wydłużenia wędzidełka napletka.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer