Leczenie zaćmy: jakie wybrać soczewki?
Co to jest zaćma?
Zaćma, nazywana również kataraktą, to postępujące zmętnienie naturalnej soczewki oka. Choroba najczęściej dotyczy ludzi starszych – wraz z wiekiem soczewka traci swoją przezierność i staje się żółta lub brunatna. Następnie dochodzi do postępującego jej zmętnienia. Przeważnie choroba przebiega powoli, a pierwsze jej objawy są najczęściej niezauważalne, zwłaszcza gdy pacjent cierpi również na wady wzroku. Co istotne, nieleczona zaćma może prowadzić do utraty widzenia!
Najczęstsze objawy zaćmy to:
• niewyraźne, rozmyte obrazy,
• blaknięcie kolorów,
• nadwrażliwość na światło,
• podwójne widzenie,
• problemy z widzeniem w nocy.
Choć główną przyczyną jest starzenie się organizmu, zaćma może również pojawić się u młodszych osób, które chorują na cukrzycę lub zmagają się z krótkowzrocznością. Choroba może mieć charakter wrodzony lub nabyty.
Bezpieczny zabieg usunięcia zaćmy
Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny, podczas którego lekarz usuwa naturalną zmętniałą soczewkę oka i zastępuje ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg usunięcia zaćmy to najczęściej wykonywany zabieg okulistyczny na świecie. Operacja jest bezbolesna, wykonywana w znieczuleniu miejscowym, kroplowym.
Zaćmę można usunąć w ramach refundacji z NFZ oraz prywatnie. Refundacja operacji usunięcia zaćmy przez NFZ oznacza brak kosztów własnych i pacjent nie musi za nic dodatkowo płacić. Leczenie zaćmy z NFZ umożliwia wszczepienie soczewki, która zapewnia dobre widzenie – w jednej odległości, do dali lub do bliży. Rodzaj soczewki wewnątrzgałkowej wybieramy wspólnie z lekarzem okulistą, który zaproponuje nam rozwiązanie odpowiadające naszym życiowym aktywności. Bo do wyboru mamy wiele opcji.
Jaką soczewkę wybrać w leczeniu zaćmy?
W leczeniu zaćmy do wyboru mamy soczewki jedno- i wieloogniskowe oraz soczewki zaawansowane – wszystkie dostępne w wersji korygującej też astygmatyzm (tzw. soczewki toryczne). Soczewki jednoogniskowe korygują widzenie w jednej odległości – do dali lub do bliży. Oznacza to, że po usunięciu zaćmy, pacjent będzie musiał nadal korzystać z okularów – do widzenia dalekiego lub do czytania, w zależności od posiadanej wady wzroku i mocy wszczepionej soczewki.
Soczewki wieloogniskowe dwuogniskowe (nazywane również multifokalnymi) umożliwiają jednoczesną korekcję widzenia dalekiego i bliskiego lub odległości pośredniej oraz dali lub bliży. W tym rozwiązaniu również być może konieczne będą okulary, które zapewnią nam ostre widzenie na przykład przy pracy z komputerem czy przy prowadzeniu samochodu.
Ostre, wyraźne widzenie i to bez okularów w każdej odległości (w bliży, w dali i w odległościach pośrednich) zapewniają natomiast zaawansowane soczewki wieloogniskowe trójogniskowe. Na to rozwiązanie decydują się najczęściej osoby aktywne, które potrzebują już okularów do czytania, do prowadzenia samochodu czy do pracy z komputerem, ale zależy im na pełnej swobodzie. Soczewki zaawansowane wybierają osoby, które chcą być zupełnie niezależne od okularów i widzieć doskonale w każdej odległości – również podczas czytania lub obsługiwania telefonu komórkowego
Zaćma to nie wyrok
W Centrum Leczenia Zaćmy Centrum Lekarskiego ALFA w Skoczowie leczymy zaćmę zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i prywatnie. Przeprowadzamy operacje zaćmy w każdym stopniu zaawansowania choroby. Korzystamy przy tym z nowoczesnego sprzętu diagnostyczno-zabiegowego i doświadczenia naszych specjalistów.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zabieg refundowany przez NFZ czy odpłatny – nie warto odkładać tej decyzji na ostatni moment, ponieważ nieleczona zaćma może doprowadzić do utraty wzroku!
Z naszych usług leczenia zaćmy korzystają Pacjenci z całego województwa śląskiego (zaćma Śląsk) i nie tylko. Gościliśmy pacjenów z takich miejscowości jak Katowice, Cieszyn (zaćma Cieszyn), Żory. Polecamy także odwiedzenia naszej strony na ten temat okulista Bielsko.
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wirtualny Spacer