logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Leczenie zaćmy: jakie wybrać soczewki?

Szacuje się, że na zaćmę choruje około 800 tysięcy Polaków, a choroba najczęściej dotyka osób, które ukończyły 55. roku życia. Na szczęście zaćma jest uleczalna, ale jedyną metodą skutecznego leczenia jest krótki i bezbolesny zabieg operacyjny. Podczas zabiegu lekarz usuwa zmętniała soczewkę naturalną oka i zastępuje ją sztuczną. Usuwając zaćmę, możemy jednocześnie pozbyć się na stałe okularów! Wszystko zależy od rodzaju soczewki wewnątrzgałkowej, na którą się zdecydujemy.

Co to jest zaćma? 

Zaćma, nazywana również kataraktą, to postępujące zmętnienie naturalnej soczewki oka. Choroba najczęściej dotyczy ludzi starszych – wraz z wiekiem soczewka traci swoją przezierność i staje się żółta lub brunatna. Następnie dochodzi do postępującego jej zmętnienia. Przeważnie choroba przebiega powoli, a pierwsze jej objawy są najczęściej niezauważalne, zwłaszcza gdy pacjent cierpi również na wady wzroku. Co istotne, nieleczona zaćma może prowadzić do utraty widzenia!

Najczęstsze objawy zaćmy to:
•    niewyraźne, rozmyte obrazy,
•    blaknięcie kolorów,
•    nadwrażliwość na światło,
•    podwójne widzenie,
•    problemy z widzeniem w nocy.

Choć główną przyczyną jest starzenie się organizmu, zaćma może również pojawić się u młodszych osób, które chorują na cukrzycę lub zmagają się z krótkowzrocznością. Choroba może mieć charakter wrodzony lub nabyty. 

Bezpieczny zabieg usunięcia zaćmy

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny, podczas którego lekarz usuwa naturalną zmętniałą soczewkę oka i zastępuje ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg usunięcia zaćmy to najczęściej wykonywany zabieg okulistyczny na świecie. Operacja jest bezbolesna, wykonywana w znieczuleniu miejscowym, kroplowym. 

Zaćmę można usunąć w ramach refundacji z NFZ oraz prywatnie. Refundacja operacji usunięcia zaćmy przez NFZ oznacza brak kosztów własnych i pacjent nie musi za nic dodatkowo płacić. Leczenie zaćmy z NFZ umożliwia wszczepienie soczewki, która zapewnia dobre widzenie – w jednej odległości, do dali lub do bliży. Rodzaj soczewki wewnątrzgałkowej wybieramy wspólnie z lekarzem okulistą, który zaproponuje nam rozwiązanie odpowiadające naszym życiowym aktywności. Bo do wyboru mamy wiele opcji.

Jaką soczewkę wybrać w leczeniu zaćmy?

W leczeniu zaćmy do wyboru mamy soczewki jedno- i wieloogniskowe oraz soczewki zaawansowane – wszystkie dostępne w wersji korygującej też astygmatyzm (tzw. soczewki toryczne). Soczewki jednoogniskowe korygują widzenie w jednej odległości – do dali lub do bliży. Oznacza to, że po usunięciu zaćmy, pacjent będzie musiał nadal korzystać z okularów – do widzenia dalekiego lub do czytania, w zależności od posiadanej wady wzroku i mocy wszczepionej soczewki. 

Soczewki wieloogniskowe dwuogniskowe (nazywane również multifokalnymi) umożliwiają jednoczesną korekcję widzenia dalekiego i bliskiego lub odległości pośredniej oraz dali lub bliży. W tym rozwiązaniu również być może konieczne będą okulary, które zapewnią nam ostre widzenie na przykład przy pracy z komputerem czy przy prowadzeniu samochodu.

Ostre, wyraźne widzenie i to bez okularów w każdej odległości (w bliży, w dali i w odległościach pośrednich) zapewniają natomiast zaawansowane soczewki wieloogniskowe trójogniskowe. Na to rozwiązanie decydują się najczęściej osoby aktywne, które potrzebują już okularów do czytania, do prowadzenia samochodu czy do pracy z komputerem, ale zależy im na pełnej swobodzie. Soczewki zaawansowane wybierają osoby, które chcą być zupełnie niezależne od okularów i widzieć doskonale w każdej odległości – również podczas czytania lub obsługiwania telefonu komórkowego

Zaćma to nie wyrok

W Centrum Leczenia Zaćmy Centrum Lekarskiego ALFA w Skoczowie leczymy zaćmę zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i prywatnie. Przeprowadzamy operacje zaćmy w każdym stopniu zaawansowania choroby. Korzystamy przy tym z nowoczesnego sprzętu diagnostyczno-zabiegowego i doświadczenia naszych specjalistów. 

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zabieg refundowany przez NFZ czy odpłatny – nie warto odkładać tej decyzji na ostatni moment, ponieważ nieleczona zaćma może doprowadzić do utraty wzroku! 

Z naszych usług leczenia zaćmy korzystają Pacjenci z całego województwa śląskiego (zaćma Śląsk) i nie tylko. Gościliśmy pacjenów z takich miejscowości jak Katowice, Cieszyn (zaćma Cieszyn), Żory. Polecamy także odwiedzenia naszej strony na ten temat okulista Bielsko.

Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy