logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Migrena – przyczyny, objawy, leczenie

Migrena – zmagają się z nią ludzie na całym świecie. W Polsce na migrenę cierpi ponad 8 milionów ludzi, a około 10-12% ogólnej populacji zgłasza atak bólu migrenowego co najmniej raz w życiu. Nieleczone migreny mogą potęgować objawy, a przede wszystkim ewoluować z migreny epizodycznej w jej postać przewlekłą, podczas której ból głowy pojawia się co najmniej kilka razy w miesiącu.

Czym jest migrenowy ból głowy? 

Migrena to rodzaj bólu, który zwykle zaczyna się z przodu lub po jednej stronie głowy. Jest powszechnie występującą chorobą neurologiczną, która może mieć charakter epizodyczny lub nawracający (przewlekły). 

Jakie są przyczyny migreny? 

Ból migrenowy wywołują reakcje, które zachodzą w naszym mózgu i zakłócają jego funkcje poznawcze. Wpływają przez to na nasze widzenie i inne zmysły, i dlatego inaczej reagujemy na światło, dźwięki i zapachy. Trudno jednak określić bezpośrednią przyczynę ataku, ponieważ migrenie towarzyszy wiele nieprawidłowości w różnych obszarach mózgu. Prawdopodobnie ma to związek z pniem mózgu, który reguluje przepływ krwi przez ośrodki bólu. 

Wśród przyczyn migreny wymienia się m.in.: 

  • predyspozycje genetyczne,
  • stres i silne emocje,
  • zmiany hormonalne u kobiet,
  • zaburzenia snu,
  • gwałtowne zmiany klimatu,
  • bolesne miesiączki lub zespół PMS.

Na migrenę częściej skarżą się kobiety niż mężczyźni. Wiąże się to ze zmianami hormonalnymi, które następują w trakcie cyklu menstruacyjnego w związku z różnym poziomem progesteronu i estrogenu. Pierwszy hormon powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może skutkować atakiem migreny. Natomiast w przypadku estrogenu, jego niski poziom wiąże się również z niskim poziomem serotoniny (hormonu szczęścia), co może mieć wpływ na pojawienie się bólu migrenowego.  

Jakie są objawy migreny?

Ból przy migrenie ma charakter napadowy i pulsujący. Lokalizuje się jednostronnie i nasila w trakcie rutynowej aktywności fizycznej lub silnych emocji. Migrena może wystąpić z tzw. aurą lub bez niej. Jest to objaw, który zwykle poprzedza atak migreny i charakteryzuje się nagłymi błyskami światła. Pacjenci określają ją potocznie jako „widzenie mroczków przed oczami”. Do objawów zwiastujących atak migreny możemy również zaliczyć: zawroty głowy, mrowienie rąk i nóg, zmniejszony apetyt, sztywność szyi i zaburzenia mowy. 

Objawy ataku migreny mogą się zmieniać zarówno pod względem czasu trwania, jak i samej intensywności. W trakcie tzw. fazy bólu głowy, atakowi towarzyszą zwykle symptomy nadwrażliwości czuciowej i wzmożonej reakcji bólowej na różne bodźce. Z kolei podczas ustępowania bólu możemy odczuwać nadwrażliwość na światło lub dźwięk, zaburzenia koncentracji, uczucie zmęczenia i znużenia.

Do objawów występujących razem z atakiem migreny należą m.in.:  

  • nudności,
  • światłowstręt, 
  • fonofobia, 
  • drażliwość na zapachy,
  • nerwowość,
  • pobudzenie i splątanie,
  • dreszcze.

Metody diagnozy i leczenia migreny 

Rozpoznanie migreny opiera się przede wszystkim o wywiad zdrowotny i badanie przedmiotowe pacjenta. Na podstawie odpowiednich kryteriów, lekarz ocenia czy ma do czynienia z bólem na tle migrenowym, a w razie wątpliwości co do rozpoznania, zleca wykonanie dodatkowych badań – na przykład EEG głowy czy obrazowe głowy.

Pracownia EEG

W leczeniu migren wykorzystuje się metody, które mają na celu złagodzenie bólu w trakcie ataku oraz takie, które mają zapobiegać wystąpieniu ataku w przyszłości. Terapia z jednej strony może obejmować działania profilaktyczne (takie jak: modyfikacja dotychczasowej diety, terapia behawioralna, prawidłowa higiena snu i robienie zimnych okładów), z drugiej strony – w szczególności u osób cierpiących na ograniczoną liczbę kryzysów migrenowych – wskazane jest podjęcie farmakoterapii pod nadzorem specjalisty. 

Wówczas zalecane są leki doraźne (np. niestereoidowe środki przeciwzapalne) – zażywane w trakcie ataku migrenowego, których zadaniem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych. Często terapia obejmuje też leki profilaktyczne, które pacjent przyjmuje, aby zredukować liczbę i siłę ataków migrenowych. 

Ból migrenowy może dotknąć każdego z nas, na różnym etapie życia, niezależnie od płci, wieku czy zawodu. Powodem może być wiele czynników. Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów o podłożu neurologicznym, nie warto odkładać wizyty u specjalisty! W szczególności, że istnieją różne schorzenia, które mogą powodować bóle głowy – od problemów z zatokami, złego funkcjonowania tarczycy lub nerek, aż po obecność tętniaków czy guzów.

Poradnia Neurologiczna w Bielsku-Białej i Skoczowie
 

Neurologia

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Grażyny 9
43-300 Bielsko-Biała

Napisz do nas:

bielsko@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 50
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy