Na czym polega badanie EEG?
Badanie EEG polega na rozmieszczeniu elektrod na powierzchni skóry głowy, które po odpowiednim ułożeniu wychwytują zmiany potencjału elektrycznego wywołanego przez aktywności kory mózgu. W Centrum Lekarskim ALFA w Bielsku-Białej badanie EEG wykonywane jest przez doświadczonego technika elektroradiologa. Opisu wyników badania dokonuje lekarz specjalista.
Wskazania do wykonania badania EEG
Elektroencefalografia wykonywana jest szczególnie wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, np. gdy występują problemy z pamięcią lub koncentracją. Badanie EEG wyklucza lub potwierdza zaburzenia aktywności komórek mózgowych oraz zaburzenia świadomości.
Podstawowe wskazania do wykonania badania EEG to:
- padaczka i epilepsja,
- zaburzenia snu,
- częste bóle głowy,
- ilościowe i jakościowe zaburzenia świadomości,
- nawracające omdlenia,
- choroby organiczne i naczyniowe mózgu,
- zatrucia neurotoksynami,
- zaburzenia wzroku.
Badanie EEG u dzieci
Badanie EEG jest całkowicie bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne. Mogą się mu podać zarówno kobiety w ciąży, jak i dzieci. W drugim przypadku, wybór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od wieku dziecka oraz dolegliwości, których objawy najczęściej występują podczas snu.
Istnieją trzy możliwości badania EEG u dzieci:
- EEG we śnie,
- EEG w czuwaniu,
- EEG po deprywacji snu.
Badanie EEG jest również wskazane, gdy dziecko zachowuje się agresywnie, występuje opóźnienie w rozwoju lub pojawiają się systematyczne problemy z utrzymaniem uwagi i koncentracji. EEG mózgu wykorzystuje się także w przypadku diagnozy ADHD, ADD, autyzmu, zespołu Aspergera, zaburzeń rozwoju OUN oraz przy zaburzeniach wzrokowo-słuchowych.
Inne wskazania do wykonania badania EEG u dzieci to:
- bóle głowy,
- zaburzenia snu,
- epilepsja,
- omdlenia,
- urazy głowy,
- stany lękowe,
- zapalenie opon mózgowych.
Przebieg badania EEG
Na dobę przed badaniem należy odstawić wszelkie leki pobudzające lub w inny sposób wpływające na układ nerwowy. Trzeba też zrezygnować z alkoholu i kofeiny oraz nie używać preparatów do stylizacji włosów. Pacjent powinien być również wypoczęty.
W pracowni EEG pacjent leży na plecach lub siedzi, a na jego głowę zostają nałożone elektrody. Przed ich założeniem lekarz odtłuszcza powierzchnię głowy za pomocą alkoholu, natomiast elektrody pokryte są specjalnym żelem dla poprawienia przewodnictwa elektrycznego. Zazwyczaj zapis EEG trwa od 20 do 45 minut.
Podczas badania EEG pacjent wykonuje następujące czynności, które mają za zadanie uaktywnić mózg:
- otwieranie i zamykanie oczu,
- 30-40 głębokich oddechów na minutę,
- fotostymulacja, czyli działanie błysków świetlnych na mózg.
Choroby układu nerwowego to bardzo wiele różnych schorzeń i dolegliwości, które objawiają się w postaci bólu lub dysfunkcji innych narządów. Wczesne wykrycie przyczyn problemów neurologicznych pozwala podjąć właściwe leczenie. Jedną z metod diagnostycznych jest właśnie badanie EEG.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 50zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer