logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Na czym polega badanie EEG (elektroencefalografia)? – wskazania, przygotowanie i przebieg

EEG, czyli elektroencefalografia to badanie fal mózgowych, które pozwala ocenić bioelektryczną czynność mózgu, a tym samym stan czynnościowego ośrodkowego układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za kontrolę i koordynację wszystkich funkcji organizmu. Dzięki badaniu EEG lekarz neurolog może rozpoznać różne problemy natury neurologicznej, w szczególności padaczkę.

EEG – na czym polega elektroencefalografia?

Komórki mózgowe komunikują się ze sobą za pomocą impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu i natężeniu. Badanie EEG polega na rozmieszczeniu elektrod na powierzchni skóry głowy, które po odpowiednim ułożeniu wychwytują zmiany potencjału elektrycznego wywołanego przez aktywności kory mózgu. Sygnały są przesyłane do komputera, który rejestruje i analizuje zapis, sprawdzając, czy proces ten zachodzi prawidłowo. Badanie EEG (elektroencefalografia) może zostać wykonane zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Mogą je wykonać także kobiety w ciąży. 

Badanie EEG z NFZ Skoczów

EEG – jakie są wskazania do badania?

Elektroencefalografia wykonywana jest szczególnie wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, np. gdy występują problemy z pamięcią lub koncentracją, napady drgawkowe. Badanie EEG wyklucza lub potwierdza zaburzenia aktywności komórek mózgowych oraz zaburzenia świadomości. Najczęstszym wskazaniem do wykonania elektroencefalografii jest diagnostyka padaczki. Lekarz neurolog może również zlecić wykonanie badania EEG u osób, które przebyły uraz mózgu, mają guza mózgu, problemy z pamięcią, snem, u których występują omdlenia albo inne objawy, mogące nasuwać podejrzenie choroby ośrodkowego układu nerwowego.  

Neurolog, Skoczów, Bielsko-Biała

Inne wskazania do wykonania badania EEG to:

  • zaburzenia snu,
  • częste bóle głowy,
  • ilościowe i jakościowe zaburzenia świadomości,
  • nawracające omdlenia,
  • choroby organiczne i naczyniowe mózgu,
  • zatrucia neurotoksynami,
  • zaburzenia wzroku.

Jak przygotować się do badania EEG? 

Przed badaniem EEG pacjent powinien na 48 godzin przed planowaną wizytą odstawić wszystkie substancje, które w jakikolwiek sposób mogłyby wpływać na działanie mózgu – kofeinę, alkohol, niektóre leki oddziałujące na układ nerwowy. Trzeba też zrezygnować z preparatów do stylizacji włosów – pianek, odżywek, żeli itp. W dniu samego badania EEG pacjent powinien zjeść lekkostrawny posiłek, ponieważ zmiany poziomu glukozy we krwi również mogą wpływać na aktywność jego mózgu. 

Jak przebiega badanie elektroencefalograficzne EEG? 

Badanie EEG wykonuje doświadczony technik elektroencefalografii, w pracowni EEG. Pacjent leży na plecach lub siedzi, a na jego głowę technik nakłada specjalne elektrody, które są umieszczone w określonych miejscach. U niektórych osób zamiast naklejania elektrod na skórę głowy, zakłada się specjalny czepek z elektrodami. Zazwyczaj zapis EEG trwa od 20 do 45 minut. 
Elektrody w badaniu EEG mają za zadanie rejestrować prądy czynnościowe wytwarzane przez komórki nerwowe mózgu i następnie przekazać sygnały do elektroencefalografu, który przetwarza je na serię linii falistych – to z nich tworzy się obraz fal mózgowych. 

Pracownia EEG Bielsko-Biała, Skoczów

Podczas elektroencefalografii pacjent musi stosować się do poleceń technika elektoradiologa – na początku badania badany zamyka oczy i stara się wyciszyć, następnie naprzemiennie otwiera je i zamyka, aby pobudzić aktywność mózgu. W dalszej kolejności wykonuje 30-40 głębokich oddechów na minutę oraz przeprowadza się próbę fotostymulacji, która polega na prezentowaniu pacjentowi błysków świetlnych o różnej częstotliwości.

EEG – interpretacja wyników 

Wynik badania EEG (elektroencefalografia) jest interpretowany przez lekarza neurologa, a interpretacja opiera się przede wszystkim na analizie częstotliwości oraz amplitudy zapisu fal mózgowych. Należy jednak pamiętać, że interpretacja wyników EEG jest procesem złożonym i nie można postawić diagnozy wyłącznie na podstawie wyników samego badania EEG. W przypadku nieprawidłowych wyników EEG lekarz może zlecić dalsze badania, takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub badanie krwi.

Neurolog, Skoczów, Bielsko-Biała

Badanie EEG w Centrum Lekarskim ALFA!

W Centrum Lekarskim ALFA wykonujemy badanie EEG zarówno w ramach leczenia z NFZ, jak i prywatnie. W naszych pracowniach EEG w Bielsku-Białej i Skoczowie badanie elektroencefalografii wykonywane jest przez doświadczonego technika. Opisu wyników badania dokonuje lekarz specjalista. 

Badanie EEG z NFZ Skoczów
 

Neurologia

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Grażyny 9
43-300 Bielsko-Biała

Napisz do nas:

bielsko@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 50
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy