logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Na czym polega zabieg fakoemulsyfikacji?

W poprzednich artykułach poruszaliśmy podstawowe zagadnienia z tematyki zaćmy – czym jest i dlaczego nie wolno jej lekceważyć. Dziś skupimy się na przebiegu zabiegu, dzięki któremu możesz pozbyć się zaćmy raz na zawsze. W naszym Oddziale Okulistyki w Skoczowie leczymy pacjentów za pomocą nowoczesnej metody fakoemulsyfikacji. Jak przebiega operacja zaćmy? Czy zabieg usunięcia katarakty jest bolesny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Oddział Okulistyki

Nowoczesna metoda operacji zaćmy
Fakoemulsyfikacja to niezwykle krótki i bezpieczny zabieg, w którego trakcie chirurg usuwa zmętniałą soczewkę oka oraz wymienia ją na nowy, sztuczny odpowiednik. Ze względu na skuteczność i bezpieczeństwo, jakie gwarantuje pacjentowi ta metoda, jest ona bardzo popularna na całym świecie. W Polsce operacji zaćmy za pomocą fakoemulsyfikacji wykonuje się ponad 250 tys. rocznie, a statystyki w innych krajach są jeszcze wyższe. W Wielkiej Brytanii takich zabiegów przeprowadza się ponad 330 tys., a w Stanach Zjednoczonych ponad 3,5 mln. W sumie na całym świecie aż 20 mln osób leczyło się za pomocą tej metody.

Dlaczego fakoemulsyfikacja jest tak często wykonywana wśród pacjentów z kataraktą? Za tym sposobem leczenia przemawia przede wszystkim skuteczność. Brytyjski Royal National Institute of Blind People przeprowadził badania, z których wynikało, że skuteczność zabiegu to aż 95 proc. przypadków. Za metodą fakoemulsyfikacji przemawia też to, że można ją stosować niezależnie od stopnia zaawansowania choroby, dzięki czemu każdy pacjent ma szansę odzyskać zdrowy wzrok.

Przygotowanie do zabiegu
W jaki sposób przygotować się do zabiegu? Pacjent musi przestrzegać kilku prostych zasad.

– Dzień przed operacją pacjenci nie powinni spożywać: alkoholu, kawy, herbaty ani żadnych napojów energetyzujących.

– Chory powinien zjeść ostatni posiłek 6 godzin przed rozpoczęciem zabiegu.

– Zalecane jest nie używać żadnych kosmetyków wokół oczu i nie robić makijażu na 24 godziny przed zabiegiem.

– Osoby chore na cukrzycę powinny zaaplikować sobie dawkę insuliny i zjeść posiłek.

Jak przebiega fakoemulsyfikacja?

Istotą fakoemulsyfikacji jest usunięcie biologicznej soczewki przy użyciu cięcia o szerokości 1,5-3 mm. To nowoczesny sposób usuwania katarakty – wcześniej używano w tym celu tzw. metody zewnątrztorebkowej, w której trakcie chirurg, by usunąć soczewkę, wykonywał szerokie cięcie 10-14 mm. Polecamy uslugi okulista Bielsko

 

 

 

Jak przebiega operacja zaćmy za pomocą fakoemulsyfikacji?

  1. Zanim lekarz będzie mógł rozpocząć operację usunięcia katarakty, należy odpowiednio przygotować pacjenta do zabiegu. W tym celu chory musi zmienić swoją odzież wierzchnią na specjalny fartuch zabiegowy w sali przedzabiegowej. Następnie oko pacjenta zostaje zakropione kroplami znieczulającymi (w tym celu do worka spojówkowego na oko podaje się krople Alcaine) i znieczulenie krótko dożylne, w tym leki uspokajające. Ostatnim etapem przygotowania jest konsultacja z lekarzem anestezjologiem. Przez cały czas trwania zabiegu lekarz anestezjolog kontroluje stan pacjenta, a dzięki zachowaniu świadomości, pacjent może utrzymywać kontakt z lekarzem operatorem.
  2. Kolejnym krokiem jest odpowiednie ustawienie mikroskopu operacyjnego, za pomocą którego odbywa się cała operacja zaćmy. Lekarz operator ustawia ostrość narzędzia tak, by jak najdokładniej widzieć pole operacyjne.
  3. Cała operacja zaćmy rozpoczyna się od odkażenia okolic gałki ocznej i samego oka (w tym celu używa się płynu bakteriobójczego). Następnie do worka spojówkowego podaje się krople znieczulające. Potem pacjentowi zakładana jest rozwórka powieka, która uniemożliwia zamknięcie się oka w trakcie operacji.
  4. Lekarz operator wykonuje mikronacięcie rogówki nożem o szerokości 1,2 mm na godzinie 3 i 9 oraz nacięcie nożem o szerokości 2,75 mm na godzinie 12. Do przedniej komory oka podaje się substancję wiskoelastyczną po to, by tę komorę wypełnić.
  5. Następnie lekarz nacina okrągłe okienko o średnicy około 5 mm w przedniej torebce soczewki własnej. Do tej torebki wprowadzana się niewielką ilość soli fizjologicznej celem oddzielenia zawartości tj. zmętniałej soczewki od torebki. Przez górne cięcie w rogówce na godzinie 12 i wycięte wcześniej okienko w torebce soczewki wprowadza się końcówkę fakoemulsyfikatora. Za jego pomocą lekarz jest w stanie rozdrobnić zmętniałą soczewkę (za pomocą ultradźwięków), by następnie usunąć przez odessanie jej rozdrobnione części.
  6. Po usunięcie najtwardszych i największych części zmętniałej soczewki własnej do oka przez cięcia boczne w rogówce (godzina 3 i 9) wprowadza się końcówkę irygacyjną (pompująca sól fizjologiczną) i aspiracyjną (wsysającą pozostałe resztki zaćmy).
  7. Po wyczyszczeniu w/w sposobem torebki soczewki własnej od zaćmy podaje się do torebki substancję wiskoelastyczną ze specjalnej strzykawki. Przez górne cięcie lekarz wprowadza za pomocą specjalnej prowadnicy zwiniętą miękką soczewkę sztuczną, która rozwija się w oku i zostaje ułożona dokładnie za pomocą narzędzia zwanego rotatorem. Po ułożeniu sztucznej soczewki wypłukuje się i odsysa wiskoelastyk z oka za pomocą w/w iryfacji-aspiracji. Z kolei do nacięć w rogówce podaje się niedużą ilość soli fizjologicznej, aby uszczelnić rany. W nielicznych przypadkach zachodzi konieczność założenia bardzo cienkich szwów na ranę rogówki.
  8. Ostatnim krokiem, przed usunięciem rozwórki powiekowej, jest podanie pacjentowi zastrzyku z lekami przeciwzapalnymi pod spojówkę oka. Na sam koniec podawane są krople z antybiotykiem, niesterydowym lekiem przeciwzapalnym oraz maść z antybiotykiem. Na samym końcu zakłada się opatrunek, który pacjent musi nosić aż do momentu przybycia pacjenta do kontroli w następnym dniu.

Czy zabieg usunięcia katarakty jest bolesny?
Zabieg usunięcia zaćmy nie jest bolesny, dzięki kroplom znieczulającym, które podaje się pacjentowi w sali przedzabiegowej. Cała operacja trwa jedynie 20 minut i jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta. To małoinwazyjny oraz skuteczny zabieg, dzięki któremu możesz odzyskać zdrowy wzrok!

Czego należy unikać po operacji zaćmy?
W czasie gojenia się ran, czyli około 2 miesiące po przeprowadzeniu operacji zaćmy, pacjent powinien:

– unikać wysiłku fizycznego, dźwigania ciężarów.

– ograniczyć uprawianie sportu;

– nie trzeć operowanego oka,

– przestrzegać zaleceń okulisty.

Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy