logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Przyczyny, objawy i leczenie żylaków

Żylaki to kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej (PChŻ), zwanej także przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ). To przypadłość, która dotyczy głównie kończyn dolnych. Choć żylaki najczęściej kojarzymy z defektem estetycznym, w rzeczywistości dolegliwość ta niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Na szczęście, obecnie medycyna daje wiele możliwości leczenia bezinwazyjnego.

Jak powstają żylaki?

Żylaki powstają z powodu niewydolności układu krążenia, na skutek czego żyły zaczynają nienaturalnie się poszerzać i z zewnątrz wyglądają jak „pajączki”. Nieleczone schorzenie prowadzi do poważnych powikłań, a osoby, u których pojawiły się żylaki, są bardziej narażone na wystąpienie zakrzepowego zapalenia żył. 

Do głównych czynników ryzyka występowania żylaków kończyn dolnych zalicza się: 

 • predyspozycje genetyczne,
 • wiek,
 • płeć żeńską,
 • długotrwałe i częste pozostawanie w pozycji siedzącej lub stojącej,
 • palenie papierosów,
 • otyłość,
 • nadciśnienie żylne.

Żylaki częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Wpływ na to mają żeńskie hormony płciowe, które negatywnie działają na mięśniówkę naczyń i osłabiają żyły nóg. Inne przyczyny ich częstszego występowania u pań to także antykoncepcja hormonalna, ciąża czy noszenie wysokich obcasów i obcisłych spodni.

Objawy towarzyszące żylakom

Poza nieestetycznym wyglądem, który objawia się w występowaniu uwypukleń i przebarwień, żylaki na nogach mogą powodować inne dolegliwości, którym towarzyszy obrzęk i tępy ból nóg. Objawy żylaków nasilają się wieczorami, nocami oraz w porze letniej. 

Główne objawy towarzyszące żylakom to: 

 • dyskomfort, uczucie pełności i rozpierania,
 • uczucie zmęczonych, ciężkich nóg,
 • pieczenie,
 • bolesne skurcze łydek,
 • obrzęki,
 • zespół niespokojnych nóg (RLS),
 • występowanie świądu.

W zaawansowanym stadium choroby zwiększa się podatność skóry na alergie i urazy. Żylaki mogą również pękać i krwawić, a objawom może towarzyszyć egzema oraz pojawiające się bolące rany (owrzodzenia). Należy pamiętać, że już pierwsze sygnały powinny skłonić nas do wizyty u lekarza! W Centrum Lekarskim ALFA wykonujemy badanie USG Doppler, które jest podstawowym badaniem w diagnostyce problemów żylnych. 

Metody leczenia żylaków

Metoda leczenia żylaków zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania schorzenia, dlatego pierwszym krokiem powinna być wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz ocenia predyspozycje pacjenta i etap choroby. W początkowej fazie występowania żylaków lekarz może zalecić kompresjoterapię (np. noszenie pończoch uciskowych o różnym stopniu ucisku) oraz leczenie farmakologiczne. Natomiast zaawansowana, przewlekła niewydolność żylna będzie wymagała już specjalistycznych metod zabiegowych.

W Centrum Lekarskim ALFA w Centrum Leczenia Żylaków, obok tradycyjnych metod usuwania żylaków, wykonujemy laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych oraz zabiegi usuwania pajączków naczyniowych. Laserowy zabieg usunięcia żylaków metodą EVLT trwa około 1-2 godzin i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg skleroterapii, czyli usuwania pajączków naczyniowych, wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa około 20-30 minut. 

W Centrum Lekarskim ALFA, w naszych Poradniach Chorób Naczyń w Bielsku-Białej i Skoczowie rozpoznajemy przyczyny dolegliwości, a następnie wybieramy metodę leczenia żylaków i kierujemy pacjenta na odpowiednie leczenie do Oddziału Chirurgii Naczyń. Przyjmujemy pacjentów z takich miejscowości jak Katowice, Bielsko, Skoczów, Żory oraz cały Śląsk.
 

Chirurgia Naczyń

Leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy