Przyczyny, objawy i leczenie żylaków
Jak powstają żylaki?
Żylaki powstają z powodu niewydolności układu krążenia, na skutek czego żyły zaczynają nienaturalnie się poszerzać i z zewnątrz wyglądają jak „pajączki”. Nieleczone schorzenie prowadzi do poważnych powikłań, a osoby, u których pojawiły się żylaki, są bardziej narażone na wystąpienie zakrzepowego zapalenia żył.
Do głównych czynników ryzyka występowania żylaków kończyn dolnych zalicza się:
- predyspozycje genetyczne,
- wiek,
- płeć żeńską,
- długotrwałe i częste pozostawanie w pozycji siedzącej lub stojącej,
- palenie papierosów,
- otyłość,
- nadciśnienie żylne.
Żylaki częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn. Wpływ na to mają żeńskie hormony płciowe, które negatywnie działają na mięśniówkę naczyń i osłabiają żyły nóg. Inne przyczyny ich częstszego występowania u pań to także antykoncepcja hormonalna, ciąża czy noszenie wysokich obcasów i obcisłych spodni.
Objawy towarzyszące żylakom
Poza nieestetycznym wyglądem, który objawia się w występowaniu uwypukleń i przebarwień, żylaki na nogach mogą powodować inne dolegliwości, którym towarzyszy obrzęk i tępy ból nóg. Objawy żylaków nasilają się wieczorami, nocami oraz w porze letniej.
Główne objawy towarzyszące żylakom to:
- dyskomfort, uczucie pełności i rozpierania,
- uczucie zmęczonych, ciężkich nóg,
- pieczenie,
- bolesne skurcze łydek,
- obrzęki,
- zespół niespokojnych nóg (RLS),
- występowanie świądu.
W zaawansowanym stadium choroby zwiększa się podatność skóry na alergie i urazy. Żylaki mogą również pękać i krwawić, a objawom może towarzyszyć egzema oraz pojawiające się bolące rany (owrzodzenia). Należy pamiętać, że już pierwsze sygnały powinny skłonić nas do wizyty u lekarza! W Centrum Lekarskim ALFA wykonujemy badanie USG Doppler, które jest podstawowym badaniem w diagnostyce problemów żylnych.
Metody leczenia żylaków
Metoda leczenia żylaków zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania schorzenia, dlatego pierwszym krokiem powinna być wizyta kwalifikacyjna, podczas której lekarz ocenia predyspozycje pacjenta i etap choroby. W początkowej fazie występowania żylaków lekarz może zalecić kompresjoterapię (np. noszenie pończoch uciskowych o różnym stopniu ucisku) oraz leczenie farmakologiczne. Natomiast zaawansowana, przewlekła niewydolność żylna będzie wymagała już specjalistycznych metod zabiegowych.
W Centrum Lekarskim ALFA w Centrum Leczenia Żylaków, obok tradycyjnych metod usuwania żylaków, wykonujemy laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych oraz zabiegi usuwania pajączków naczyniowych. Laserowy zabieg usunięcia żylaków metodą EVLT trwa około 1-2 godzin i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg skleroterapii, czyli usuwania pajączków naczyniowych, wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa około 20-30 minut.
W Centrum Lekarskim ALFA, w naszych Poradniach Chorób Naczyń w Bielsku-Białej i Skoczowie rozpoznajemy przyczyny dolegliwości, a następnie wybieramy metodę leczenia żylaków i kierujemy pacjenta na odpowiednie leczenie do Oddziału Chirurgii Naczyń. Przyjmujemy pacjentów z takich miejscowości jak Katowice, Bielsko, Skoczów, Żory oraz cały Śląsk.
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer