Rehabilitacja w leczeniu bólu kręgosłupa
Kiedy boli kręgosłup?
Kręgosłup tworzy silną podstawę dla całego ciała – stabilizuje naszą sylwetkę i jest swego rodzaju stelażem dla naszych kości. A oprócz tego odpowiada za ochronę rdzenia kręgowego. Niestety ze względu na swoją funkcję, codziennie narażamy go na różnego rodzaju przeciążenia, zwyrodnienia i urazy. Przyczyny dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą być różne – od niewłaściwej budowy fizjologicznej ciała/kręgosłupa, przez złe nawyki i choroby kręgosłupa. W zależności od długości ich trwania, bóle kręgosłupa można podzielić na bóle ostre i przewlekłe.
Czynniki ryzyka wystąpienia bólu kręgosłupa to m.in.:
- siedząca praca i brak ruchu,
- praca fizyczna i narażenie na obciążenia,
- wady postawy,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- stres wywołujący wzmożone napięcie mięśniowe,
- zmiany w ciele wynikające z ciąży,
- dyskopatia,
- otyłość i nadwaga.
Kiedy ból kręgosłupa wymaga konsultacji specjalisty?
Z powracającym lub silnym bólem kręgosłupa powinniśmy się zgłosić lekarza specjalisty rehabilitacji, ortopedy lub neurologa, którzy podejmą odpowiednią diagnostykę i dobiorą najskuteczniejszą metodę leczenia dolegliwości. Najważniejszą kwestią jest przede wszystkim ustalenie źródła bólu (mięśnie, stawy, nerwy) oraz przyczyn (uraz, przeciążenie, stan chorobowy, tryb życia).
Fizjoterapeuci i rehabilitanci to specjaliści, którzy zajmują się przede wszystkim leczeniem przyczyn dolegliwości ze strony kręgosłupa, m.in. za pomocą terapii manualnej, kinezyterapii (leczenie ruchem) czy fizykoterapii. Bardzo często trafiają do nich przypadki pacjentów, którzy cierpią na bóle ze strony kręgosłupa spowodowane na przykład niepoprawną postawą ciała lub wynikające z niewłaściwych nawyków (m.in. siedzący tryb życia, praca fizyczna, brak ruchu).
Diagnostyka bólu kręgosłupa wymaga kompleksowej oceny i badań, które obejmują m.in. wywiad medyczny z pacjentem, badania fizykalne oceniające postawę ciała, zakres ruchu i siłę mięśniową, a także poszukiwanie ognisk bólu i ewentualnych zmian strukturalnych w kręgosłupie. Takie badanie może zlecić lekarz ortopeda i/lub neurolog. Kiedy znane jest źródło bólu, specjalista może zalecić rehabilitację i fizjoterapię, których celem jest przywrócenie prawidłowej motoryki i uśmierzenie przewlekłych dolegliwości bólowych.
Centrum Leczenia Bólu i Schorzeń Kręgosłupa w Skoczowie
Na czym polega terapia leczenia bólu kręgosłupa?
Najważniejszym celem, do którego dąży zarówno fizjoterapeuta, jak i rehabilitant jest przede wszystkim usunięcie bólu i wyeliminowanie jego nawrotów. W zależności od indywidualnych potrzeb i przyczyn bólu, specjaliści mogą stosować różne metody i techniki, a należą do nich m.in. terapia manualna, masaż medyczny i fizykoterapia (laser wysokoenergetyczny, ultradźwięki, pole magnetyczne czy elektroterapia).
- Terapia manualna - Polega na korygowaniu wadliwych ustawień na stawach międzykręgowych i w konsekwencji zmniejszenie ucisku na struktury nerwowe rdzenia kręgowego i uwolnienie pacjenta od bólu. W terapii manualnej bardzo ważna jest współpraca pacjenta z fizjoterapeutą, ponieważ to od niej zależy skuteczność i samopoczucie po zabiegu.
- Masaż lecznicy - Masaż wykonuje się po to, aby zmniejszyć napięcie mięśniowe i usprawnić krążenie limfy. W trakcie masażu specjalista opracowuje całe grupy mięśniowe, kości i ścięgna. Kieruje się przy tym zasadą, że wzrost napięcia spoczynkowego jednego mięśnia wymusza proporcjonalny wzrost wszystkich innych mięśni, powięzi i więzadeł pozostających z nim w bezpośrednim lub pośrednim kontakcie strukturalnym.
- Fizykoterapia - To rodzaj rehabilitacji medycznej, która wykorzystuje w leczeniu zjawiska takie, jak światło, wysoka temperatura, ultradźwięki, magnetyzm oraz prąd eklektyczny. Terapia ma na celu przede wszystkim zmniejszenie dolegliwości bólowych i stanu zapalnego, usprawnienie mięśni wpływających na pracę kręgosłupa.
Pakiety rehabilitacyjne w Centrum Lekarskim ALFA
W Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie i w Bielsku-Białej mamy pracownie rehabilitacji i fizjoterapii wyposażone w specjalistyczne urządzenia wykorzystywane w różnego rodzaju terapiach. Leczenie obejmuje zarówno zajęcia ruchowe, jak i terapię światłem, zimnem czy prądem.
Rehabilitacja Bielsko Fizjoterapeuta Bielsko
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Grażyny 9
43-300 Bielsko-Biała
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 50zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer