logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Uroflowmetria – co to za badanie i jak się do niego przygotować?

Problemy z prawidłowym oddawaniem moczu to wstydliwa dolegliwość, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Schorzenie może wpłynąć negatywnie na jakość życia i znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zwykle, aby ustalić przyczynę trudności z oddawaniem moczu, niezbędne jest wykonanie badań – jednym z nich jest uroflowmetria, która pozwala ocenić przepływ moczu przez cewkę moczową podczas oddawania moczu.

Czym jest uroflowmetria? 

Uroflowmetria to urologiczne badanie diagnostyczne, które pozwala wykryć zaburzenia związane z oddawaniem moczu, jego zaleganiem bądź niepełnym opróżnianiem pęcherza. Jest wykonywane zarówno u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci. Uroflowmetria to badanie niskoinwazyjne, które razem z cystometrią i profilometrią stanowi narzędzie diagnostyczne w kierunku zaburzeń układu moczowego – tzw. analizę urodynamiczną.

Pracownia Urodynamiki

Uroflowmetria polega na oddaniu moczu do specjalnie przygotowanego pojemnika – tzw. uroflowmetru. W trakcie wykonywania badania ocenia się takie parametry, jak m.in szybkość oddawania moczu (Qmax), ilość moczu oddanego w czasie sekundy, całkowitą objętość oddanego moczu. Wynik badania obrazuje wykres prezentujący zmiany prędkości przepływu w czasie. Badanie zazwyczaj trwa maksymalnie do kilku minut. 

Jakie są wskazania do wykonania badania uroflowmetrii?

Badanie uroflowmetrii stanowi pierwszy etap diagnostyki urologicznej, w kierunku wykrycia różnych problemów z oddawaniem moczu (mikcji). Z tego względu wskazaniami do wykonania badania będą wszelkie dolegliwości ze strony pęcherza moczowego. Do najczęstszych należą m.in. nietrzymanie moczu oraz trudności z rozpoczęciem mikcji.

Badania urologiczne Bielsko-Biała

Inne wskazania do wykonania uroflowmetrii:

  • słaby lub przerwany strumień moczu,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po mikcji,
  • oddawanie moczu kroplami,
  • częstomocz dzienny oraz nocny,
  • naglące parcia na mocz.

Uroflowmetrię wykonuje się również u pacjentów z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (przerostem prostaty), aby ocenić stopień nasilenia dolegliwości oraz w celu kontroli efektów zastosowanego leczenia.

Jak przygotować się do badania uroflowmetrii?  

Na badanie uroflowmetrii pacjenci zgłaszają się z pełnym pęcherzem, po uprzednim nawodnieniu. Zaleca się, aby przez kilka dni przed badaniem, pacjent korzystał z tzw. dzienniczka mikcji, w którym będzie odnotowywał: ile płynów w ciągu dnia przyjął i jak często korzystał z toalety. W notatkach warto również uwzględnić sytuacje, w których dochodziło do nietrzymania moczu z uczuciem parcia na pęcherz lub bez niego. Dzienniczek mikcji dostępny jest w internecie, można go również otrzymać od lekarza urologa. 

W dniu badania optymalna objętość moczu powinna wynosić od 150 do 500 mililitrów. Dlatego na 2 do 4 godzin przed wykonaniem uroflowmetrii należy powstrzymać się od oddawania moczu i pić płyny w normalnej ilości.

Jak przebiega badanie uroflowmetrii?

Badanie uroflowmetrii polega na oddaniu odpowiedniej ilości mikcji (moczu) do uroflowmetru, czyli urządzenia wyglądem przypominającego toaletę. Całe badanie wykonywane jest w warunkach zapewniających prywatność dla pacjenta. Podczas badania należy oddać ok. 150 ml moczu do przepływomierza, który automatycznie dokonuje pomiaru wszystkich niezbędnych parametrów. Program komputerowy wylicza parametry wskazujące na ewentualne nieprawidłowości oraz rysuje krzywą mikcyjną. 

Urolog Bielsko-Biała 

Interpretacji wyników badania uroflowmetrycznego dokonuje lekarz specjalista urologii, który dodatkowo może przeprowadzić również wywiad z pacjentem oraz wykonać dodatkowe badania. Prawidłowy kształt krzywej mikcyjnej uzyskanej podczas badania uroflowmetrycznego powinien przypominać „dzwon”. Wartości referencyjne mogą się różnić w zależności od pracowni diagnostycznej, w której przeprowadzane jest badanie, dlatego do każdego wyniku dołączany jest właściwy zakres. Normy w dużej mierze zależą od płci, jak i wieku osoby badanej.

Uroflowmetria – przeciwskazania  

Badanie uroflowmetryczne charakteryzuje się niską inwazyjnością, dlatego nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do jego wykonania – może być wykonane zarówno u kobiet w ciąży, jak i dzieci, ze względu na brak cewnikowania.  Jednak badania nie należy wykonywać w czasie aktywnego zakażenia dróg moczowych oraz podczas miesiączki.   

Urologia w Centrum Lekarskim ALFA

W Centrum Lekarskim ALFA zajmujemy się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń i chorób urologicznych. Przeprowadzamy pełny zakres badań specjalistycznych, w tym wykonujemy m.in. badanie uroflowmetrii, badanie urodynamiczne oraz cystoskopię.  W naszej Poradni Urologicznej w Bielsku-Białej i w Skoczowie leczymy w ramach NFZ i prywatnie. Zabiegi operacyjne wykonujemy zaś w Oddziale Urologii w Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie.

Poradnia Urologiczna Centrum Lekarskie ALFA

Urologia

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy