Zabieg usunięcia stulejki – na czym polega?
W przypadku niewielkiej stulejki można stosować zabiegi higieniczne, w innym wypadku należy przeprowadzić zabieg. Na czym polega zabieg usunięcia stulejki? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule. Jeśli problem dotyczy też Ciebie, zachęcamy do skontaktowania się ze specjalistami z naszego Oddziału Urologii w Skoczowie.
Co to jest stulejka?
Stulejka (łac. phimosis) to zwężenie lub zarośnięcie otworu napletka uniemożliwiające ściągnięcie skóry napletka z żołędzi prącia. U dzieci do drugiego roku życia za stulejkę uznaje się stan, w którym nie da się uwidocznić zewnętrznego ujścia cewki moczowej.
Rozróżnia się stulejkę niepełną, w przypadku której napletek może jeszcze zostać ściągnięty, oraz pełną stulejkę, przy której odprowadzenie napletka jest już niemożliwe. U noworodków i we wczesnym dzieciństwie stulejka jest stanem fizjologicznym, ustępującym samoistnie.
Do drugiego roku życia może przebiegać okres ustępowania stulejki, czyli rozklejenia się blaszek napletka i żołędzi. W tym czasie leczenie zabiegowe (obrzezanie) nie jest zalecane.
Stulejka rzadko występuje u osób ze zdrową skórą napletka, bez chorób towarzyszących. Przewlekłe stany zapalne prowadzą do bliznowacenia napletka, który staje się mniej elastyczny, podatny na pęknięcia.
Objawy
Pacjenci podają objawy zaczerwienienia, pieczenia oraz bólu podczas stosunku (dyspareunia). Częstymi przyczynami stulejki są infekcje, choroby towarzyszące (np. cukrzyca), zaniedbania higieniczne. Po mikcji może dochodzić do gromadzenia się i zalegania pod napletkiem moczu. W skrajnym przypadku może dojść do zatrzymania moczu. Stulejka może prowadzić do stanu zalegania nasienia po wytrysku między żołędzia a napletkiem.
W przypadku niepełnej stulejki istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia załupka. Dochodzi do tego, gdy odprowadzona poza żołądź skóra napletka ulega obrzękowi i nie da się jej odprowadzić. Występuje silny ból, pieczenie, swędzenie. W przypadku przedłużającego się załupka może dojść do niedokrwienia żołędzi, powstania odczynu zapalnego i rozwoju zakażenia.
W przypadku braku możliwości odprowadzenia napletka wykonuje się obrzezanie. Wskazaniami do wykonania zabiegu obrzezania są również względy religijne oraz (w uzasadnionych przypadkach) defekty kosmetyczne. Zmiany nowotworowe skóry prącia mogą kwalifikować do wykonania zabiegu obrzezania.
Zabieg usunięcia stulejki
Leczenie stulejki najczęściej jest operacyjne. Zabieg usunięcia stulejki powinien być wykonywany po zakończeniu drugiego roku życia. W przypadku niewielkiej stulejki (zwłaszcza u młodych chłopców) można zastosować zabiegi higieniczne.
Obrzezanie jest zabiegiem resekcji skóry napletka. Napletek na wysokości żołędzi może zostać zredukowany całkowicie (do poziomu rowka zażołędnego) lub częściowo — napletek otacza wtedy bliższą część żołędzi. Czasami wykonuje się dodatkowo plastykę napletka w celu poszerzenia średnicy jego otworu.
Po przeprowadzonym zabiegu usunięcia stulejki należy przyjmować zlecone leki, utrzymywać higienę operowanego miejsca (odkażanie i zmiana opatrunków) oraz zachować wstrzemięźliwość seksualną do czasu całkowitego zagojenia się rany.
Cennik usług medycznych:
Usługa medyczna | Cena |
stulejka | 1 300 PLN |
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer