Zaćma – choroba, której nie wolno ignorować
Czym jest zaćma? Jakie są jej objawy oraz w jaki sposób można ją wyleczyć? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego też, dlaczego warto nie ignorować zaćmy.
Czym jest zaćma?
Zaćma (z łac. cataracta - katarakta – dlatego też jest znana jako katarakta) jest degeneracyjną chorobą oczu, która powoduje mętnienie soczewki. Jest to bardzo istotna część naszej gałki ocznej, która mieści się między tęczówką a ciałem szklistym. Zadaniem tej przezroczystej struktury jest skupienie impulsów świetlnych, które docierają do naszego oka oraz skierowanie ich na siatkówkę – w ten sposób jesteśmy w stanie prawidłowo odbierać bodźce wzrokowe, a co za tym idzie – widzieć. Niestety, gdy chorujemy na zaćmę, soczewka zaczyna mętnieć, czego rezultatem jest gorsza ostrość widzenia.
Objawy katarakty
Katarakta jest jedną z chorób, której rozwój jest indywidualny. U niektórych osób będzie się mieściła jedynie w jednym oku, a inni pacjenci będą mieli zaćmę w obu oczach. Także przebieg schorzenia jest jednostkowy, może ona rozwijać się powoli i nie być przyczyną utraty wzroku lub też szybko postępować, a w przypadku braku leczenia odebrać całkowicie wzrok.
Jednym z pierwszych objawów zaćmy jest nieostre widzenie. Jeśli masz problem z dobraniem odpowiedniej korekcji i często zmieniasz okulary bądź soczewki, to może być znak, że chorujesz na kataraktę.
Innymi objawami zaćmy są:
- szybko męczące się oczy;
- problemy z wykonywaniem codziennych czynności, np.: czytanie, oglądanie telewizji;
- kłopoty z oceną odległości widzianych przedmiotów;
- trudności z rozpoznawaniem kolorów i ich intensywności;
- problemy z widzeniem w ciemnościach.
Zapisz się na zabieg i wylecz zaćmę!
Nie istnieją farmakologiczne sposoby leczenia zaćmy. Owszem, chory może używać kropel zapisanych przez okulistę, jednak musi mieć świadomość, że jedynie hamują one rozwój choroby, a nie ją leczą.
Jedynym skutecznym sposobem walki ze schorzeniem jest operacja zaćmy. Zabiegi operacyjne zaćmy przeprowadzamy w naszym Oddziale Okulistyki w Skoczowie. Polegają one na usunięciu zmętniałej soczewki przy użyciu fakoemulsyfikacji. Jest to bezbolesna operacja, która trwa zaledwie 20 minut! Tylko tyle czasu dzieli pacjenta od braków problemów z widzeniem.
Operacja zaćmy – najważniejsze fakty
Dlaczego nie wolno ignorować zaćmy?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta – nie wolno ignorować zaćmy, ponieważ nieleczona stopniowo doprowadza do ślepoty. Z tego też powodu należy kontrolować stan swoich oczu, regularnie odwiedzając okulistę (w szczególności jest to ważne u starszych osób).
Drugim powodem, dla którego warto zapisać się na zabieg operacyjny, jest komfort życia chorej osoby. Jeszcze nie tak dawno temu uważano, że z operacją zaćmy należy poczekać do zaawansowanego rozwoju choroby. Dziś operacja zaćmy przeprowadzana jest na każdym etapie choroby – a im szybciej się to zrobi, tym lepiej! W ten sposób pacjent unika znacznego pogorszenia komfortu i jakości życia, które ma miejsce, gdy chory nie może wykonywać najprostszych czynności.
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer