Zaćma wtórna – diagnostyka i leczenie
Czym jest zaćma wtórna?
Zaćma wtórna to zmętnienie tylnej torebki soczewki, która podczas zabiegu usunięcia zaćmy nie jest w żaden sposób naruszana to w niektórych przypadkach może ulec zmętnieniu. Torebka ta pozostaje w oku po wszczepieniu sztucznej soczewki i jest odpowiedzialna za utrzymanie jej w miejscu.
Leczenie zaćmy Skoczów
Jakie są przyczyny zaćmy wtórnej?
Dokładne powody pojawienia się zaćmy wtórnej nie są w pełni poznane. Na jej rozwój może mieć wpływ silne rozrastanie się komórek nabłonkowych występujących w torebce soczewki. Znaczenie może mieć również rodzaj wszczepionej soczewki wewnątrzgałkowej, która powinna dzięki swej konstrukcji hamować migrację komórek i nie dopuszczać do ich namnażania w obszarze tylnej torebki. W grupie ryzyka zachorowania na zaćmę wtórną znajdują się w szczególności osoby z wysoką wadą krótkowzroczności i po urazach oka.
Okulista Skoczów
Jakie są objawy zaćmy wtórnej?
Objawy zaćmy wtórnej mogą pojawić się w różnym czasie po operacji usunięcia zaćmy. Najczęściej występują one w ciągu pierwszych miesięcy po zabiegu, ale mogą pojawić się nawet po kilku latach. Zwykle choroba objawia się w podobny sposób, co zaćma pierwotna. Występują różne zaburzenia widzenia, głównie niewyraźne i zamglone widzenie, które pogarsza się przy słabszym oświetleniu.
Oprócz tego, mogą pojawić się takie objawy, jak:
- widzenie podwójne w jednym oku,
- wrażliwość na światło,
- zniekształcone widzenie barw oraz kształtów.
Jak wyleczyć zaćmę wtórną?
Leczenie zaćmy wtórnej odbywa się w poradni okulistycznej. Polega na wykonaniu specjalnego zabiegu laserowego, tzw. kapsulotomii tylnej. Zabieg ten polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w tylnej torebce soczewki (stąd nazwa zabiegu), w celu usunięcia zmętnień. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym kroplowym i trwa około 10-15 minut.
Zabieg kapsulotomii wykonywany jest za pomocą lasera neodymowo-yagowego (nd-YAG), który wykonuje niewielkie nacięcie w centralnym punkcie tylnej torebce soczewki. Otwór ten pozwala na swobodny przepływ światła do wnętrza oka i przywraca przejrzystość widzenia. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w odpowiednio przystosowanym gabinecie okulistycznym.
Do kilku godzin po zabiegu może wystąpić niewyraźne widzenie oraz nadwrażliwość na światło (ze względu na rozszerzone źrenice), dlatego nie należy tego dnia prowadzić samochodu, obsługiwać maszyn oraz nadwyrężać oczu.
W Centrum Lekarskim ALFA w naszym Centrum Leczenia Zaćmy w Skoczowie zajmujemy się diagnostyką i przeprowadzamy zabiegi usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. Leczymy również zaćmę wtórną za pomocą kapsulotomii laserowej YAG.
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer