Zaćma wtórna – przyczyny i leczenie
Podczas zabiegu usunięcia zaćmy naturalna soczewka jest usuwana za pomocą fakoemulsyfikacji, a w jej miejsce wszczepiana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa o indywidualnie dobranej mocy optycznej. Tylna torebka soczewki pozostaje jednak na swoim miejscu i odpowiada za utrzymanie w prawidłowym miejscu „nowej” soczewki wewnątrzgałkowej. Zaćma wtórna to zmętnienie tylnej torebki soczewki oka, które może wystąpić po operacji usunięcia zaćmy.
Zabieg usunięcia zaćmy
Zaćma wtórna może pojawić się już kilka tygodni od usunięcia zaćmy pierwotnej. Jednak zdarza się również, że pojawia się dopiero po kilku latach od zabiegu. Schorzenie objawia się w podobny sposób, co zaćma pierwotna – występują różne zaburzenia widzenia, głównie niewyraźne i zamglone widzenie, które pogarsza się przy słabszym oświetleniu. Dodatkowo mogą pojawić się takie objawy, jak: podwójne widzenie, nadwrażliwość na światło i zniekształcone widzenie barw i kształtów.
Przyczyny powstawania zaćmy wtórnej
Na rozwój zaćmy wtórnej może mieć wpływ silne rozrastanie się komórek nabłonkowych występujących w torebce soczewki. Wśród przyczyn zazwyczaj wskazuje się urazy i infekcje oka, które prowadzą do uszkodzenia torebki, a także zapalenia oka niezwiązane bezpośrednio z komplikacjami pooperacyjnymi. Inną przyczyną pojawienia się katarakty wtórnej może być także zespół pseudoeksfoliacji tzw. PEX, czyli choroba zwyrodnieniowa oczu, która charakteryzuje się nagromadzeniem materiału zwanego pseudoeksfoliatą w różnych strukturach oka.
Leczenie zaćmy
Zaćmę wtórną mogą też powodować różne dolegliwości metaboliczne, jak cukrzyca, niedoczynność przytarczyc albo atopowe zapalenie skóry. W grupie ryzyka zachorowania na zaćmę wtórną znajdują się także osoby z wysoką wadą krótkowzroczności lub wrodzonymi wadami siatkówki.
Zaćma wtórna – leczenie metodą kapsulotomii
Leczenie zaćmy wtórnej nie wymaga przeprowadzania ponownego chirurgicznego zabiegu usuwania soczewki, ponieważ chorobę leczy się za pomocą specjalnego zabiegu laserowego, tzw. kapsulotomii tylnej. Zabieg kapsulotomii wykonywany jest za pomocą lasera neodymowo-yagowego (nd-YAG) i polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia (otworu) w tylnej torebce soczewki (stąd nazwa zabiegu), w celu usunięcia zmętnień i poprawy widzenia. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym kroplowym i trwa około 10-15 minut.
Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, w odpowiednio przystosowanym gabinecie okulistycznym. Podczas całej procedury, pacjent siedzi przed lampą szczelinową, z którą zintegrowany jest laser. Do kilku godzin po zabiegu może wystąpić niewyraźne widzenie oraz nadwrażliwość na światło (ze względu na rozszerzone źrenice), dlatego nie należy tego dnia prowadzić samochodu, obsługiwać maszyn oraz nadwyrężać oczu.
Czy leczenie zaćmy wtórnej jest refundowane w ramach NFZ?
Laserowe leczenie zaćmy wtórnej charakteryzuje się bardzo wysokim odsetkiem skuteczności, a zdecydowana większość pacjentów odczuwa znaczną poprawę jakości widzenia. Kapsulotomia tylna jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Konieczne jest przedłożenie skierowania do poradani okulistycznej
Leczenie zaćmy pierwotnej i zaćmy wtórnej w Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie!
W Centrum Lekarskim ALFA w naszym Centrum Leczenia Zaćmy w Skoczowie zajmujemy się diagnostyką i przeprowadzamy zabiegi usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji prywatnie i w ramach NFZ. Leczymy również zaćmę wtórną za pomocą kapsulotomii laserowej YAG, a zabiegi także realizujemy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer