logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Zmiany skórne i sposoby ich usuwania

Zmiany skórne mają różne podłoża oraz charakteryzują się zróżnicowanymi objawami. Popularne pieprzyki, znamiona czy brodawki zna chyba każdy z nas. Niektóre z nich są całkiem niegroźne, natomiast inne mogą być oznaką poważnych chorób. Ważna jest odpowiednia diagnostyka i szybkie wdrożenie leczenia.

Pracownia Kriochirurgii

Do najczęściej występujących zmian skórnych zaliczamy: włókniaki, kaszaki, brodawki łojotokowe, znamiona barwnikowe, guzki skórne oraz kłykciny. Do najgroźniejszych chorób skóry należy zaliczyć czerniaka oraz raka skóry (podstawnokomórkowego oraz kolczystokomórkowego).

Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące zmiany skórne nie zwlekaj, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Kilka tygodni zwłoki może kosztować Cię życie.

Leczenie zmian skórnych
Leczeniem zmian skórnych zajmuje się dziedzina medycyny zwana dermatochirurgią. Dermatochirurgia (chirurgia dermatologiczna) to głównie dermatologia, chirurgia plastyczna połączona z chirurgią rekonstrukcyjną, a także chirurgią onkologiczną, okulistyką, kriochirurgią czy dermabrazją. Tylko takie połączenie pozwala na kompleksową ocenę występujących zmian oraz wdrożenie właściwego leczenia.
Najbardziej powszechną metodą leczenia zmian skórnych jest ich chirurgiczne usunięcie. Usunięte zmiany są następnie badane histopatologicznie, by określić ich charakter. Z reguły taki zabieg wykonywany jest przez chirurga, wyjątek stanowią jednak operacje okolic oka i jego przydatków – zabiegi tego typu wykonuje okulista. Inną metodą usuwania zmian skórnych jest wymrażanie ich metodą kriochirurgii.

Rodzaje zmian skórnych
Poniżej znajduje się krótki opis poszczególnych zmian skórnych:

Znamiona barwnikowe – zbudowane są z komórek barwnikowych skóry, czyli melanocytów. Znamiona barwnikowe można podzielić na: wrodzone i nabyte, atypowe i zwykłe.

Znamiona łagodne – towarzyszą człowiekowi już od urodzenia lub pojawiają się w wieku dziecięcym. Są symetryczne, posiadają regularny kształt oraz równomierne rozmieszczenie barwnika, można bez problemu wskazać ich brzeg. Istnieje niewielka szansa, że z takiego znamienia rozwinie się czerniak.

Znamię barwnikowe atypowe – zwane również dysplastycznym. Ma nieregularny kształt, wielkość >6mm, zróżnicowane nasycenie barwnikiem oraz nieregularne brzegi. Znamiona atypowe należy uważnie obserwować, ponieważ mogę ulec zezłośliwieniu i przekształceniu w czerniaka. Konieczne są regularne wizyty u lekarza (6-12 miesięcy) oraz ochrona przed promieniami UV.

Zmiany na powiekach – wszelkie zmiany w okolicach przydatków oka powinny zostać skonsultowane z okulistą, ponieważ nie zawsze bez tego można ustalić ich pochodzenie. Również zabieg usuwania zmian w okolicach oczu i przydatków oka wykonywany jest przez okulistę.

gradówka – to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, które w łagodnej postaci można leczyć u okulisty. Jeśli gradówka utrzymuje się dłużej, a leczenie bezinwazyjne jest nieskuteczne wykonuje się zabieg usunięcia gradówki poprzez usunięcie zalegającej masy oraz torebki gradówki.

Z naszych usług Kriochirurgii w Skoczowie Pacjenci z całego województwa śląskiego i nie tylko. Gościliśmy pacjenów z Bielsko-Biała, Katowice, Cieszyn.

Kępki żółte – to związane z odkładaniem się cholesterolu w skórze zmiany grudkowe umiejscowione najczęściej w okolicy powiek.

Róg skórny – to fragment naskórka, który poprzez nadmierne rogowacenie powoduje nagromadzenie mas rogowych. Powierzchnia tych mas charakteryzuje się chropowatością. Rogi skórne mogą towarzyszyć zarówno łagodnym, jak i złośliwym zmianom, dlatego ważne jest ich usunięcie i przebadanie.

Tłuszczak – to zbudowany z tkanki tłuszczowej łagodny nowotwór. Tłuszczaki są z reguły bezbolesne, rosną bardzo wolno i są miękkie w dotyku. Usuwa się je głównie z powodów kosmetycznych lub w sytuacjach, gdy powodują ból lub ograniczają ruch.

Włókniaki – to łagodne nowotwory pochodzące z tkanki łącznej.

Włókniaki miękkie – są wrodzonymi, niegroźnymi tworami, zwykle umiejscowionymi na szyi lub karku. Bardzo często występują u starszych kobiet. Usuwanie włókniaków miękkich wykonywane jest głównie ze względów estetycznych. Mają kolor skóry lub są odrobinę ciemniejsze.

Włókniak twardy – zwany też histiocytomą lub dermatofibrą. Jest płaskim tarczowatym lub guzkowatym tworem o czerwonym, sinym lub brązowym zabarwieniu, o wielkości do 1 cm. Zazwyczaj występują pojedynczo. Pojawiają się w każdym wieku, najczęściej w efekcie urazu miejscowego lub zapaleniu mieszka włosowego. Włókniaki twarde z reguły zlokalizowane są na kończynach dolnych i tułowiu. Jedyną metodą leczenia jest chirurgiczne wycięcie zmiany.

Włókniak miękki

Włókniak twardy

Naczyniaki – to łagodne nowotwory pochodzące z układu naczyń krwionośnych. Z reguły są niezłośliwe. Ich rozrost dokonuje się przez naciekanie na okoliczne tkanki, jednak bez uszkadzania tkanek. Występują zarówno pojedynczo, jak i w skupiskach. Niejednokrotnie występowanie naczyniaków uwarunkowane jest wadą wrodzoną. Wiele z nich samoczynnie się wchłania (szczególnie między 5 i 9 rokiem życia). Naczyniak ma wyraźny brzeg, jest w kolorze czerwonym lub sinoczerwonym. Przybiera postać wypukłych guzków lub plam

Naczyniak

Brodawka wirusowa – zwana też kurzajką. To grudkowa zmiana skórna, wywołana wirusem HPV. Brodawki są bezbolesne i nie powodują zmian skóry wokół nich. Wyróżnić można kilka rodzajów brodawek wirusowych:

  • zwykłe
  • stóp
  • płaskie
  • przejściowe
  • kłykciny kolczyste – brodawki płciowe.

Brodawka na powiece

Brodawka łojotokowa – niegroźna zmiana nowotworowa, która nie posiada zdolności przekształcania się w czerniaka. Zazwyczaj mamy do czynienia z wieloma brodawkami naraz, rzadziej występują pojedynczo. Oprócz klasycznej postaci brodawka łojotokowa występuje również pod postacią lekko uwypuklonego ponad skórą tworu. Najczęściej zlokalizowane są w okolicy tułowia, twarzy i kończyn górnych. Ich powierzchnia może wynieść nawet kilka centymetrów. Brodawki w zależności od stadium, w którym się znajdują, przyjmują inny kolor. Ważne jest, aby nie narażać brodawek na uszkodzenia i podrażnienia mechaniczne, ponieważ mogą one spowodować zezłośliwienie zmiany i prowadzić do czerniaka.

 

Jeśli masz więcej pytań dotyczących zmian skórnych, skontaktuj się z naszymi specjalistami! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

A usunąć zmianę można nawet w 15 minut!

+48 33 857 29 00

Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy