Zmiany skóry moszny – diagnostyka i leczenie
Jakie funkcje pełni moszna?
Moszna, inaczej worek mosznowy (łac. scrotum) ma budowę skórno-mięśniową, a jej głównym zadaniem jest utrzymywanie jąder w optymalnej temperaturze – niższej o około 2-3 stopnie Celsjusza od temperatury reszty ciała. Skóra moszny jest bardzo cienka i delikatna, co czyni ją bardziej podatną na wszelkie podrażnienia, infekcje i choroby – zarówno te nabyte, jak i wrodzone.
Leczenie zmian skórnych moszny
Rodzaje zmian skórnych moszny
Zmiany rozrostowe na powierzchni moszny traktowane są jako łagodne zmiany nowotworowe. Zaliczają się do nich m.in: kaszaki, włókniaki czy naczyniaki. Większość z tego rodzaju zmian jest niewielka i niebolesna, jednak nieleczone zmiany skórne na mosznie mogą z czasem nasilić objawy i prowadzić do różnych powikłań, m.in. infekcji czy stanów zapalnych.
Kaszaki
Kaszaki to niewielkie torbiele, które mają postać okrągłych podskórnych, wypukłych guzków, wypełnionych masą łojową i rogową. Rozwijają się w okolicy mieszków włoskowych i gruczołów łojowych, ponieważ powstają najczęściej w wyniku uszkodzenia tych elementów.
Włókniaki
Włókniaki miękkie stanowią z kolei zmiany o charakterze wrodzonym i mają postać kulistych guzków o różnej wielkości, występujących mnogo na skórze. Natomiast włókniaki twarde są zmianami nabytymi np. wskutek urazu lub zranienia. Objawiają się jako jeden, brunatny lub zaczerwieniony guzek o gładkiej lub szorstkiej powierzchni.
Naczyniaki
Naczyniaki moszny to łagodne guzki, które powstają w wyniku rozrostu naczyń krwionośnych. Mogą mieć różne rozmiary – od małych kropek do dużych guzków i zazwyczaj są miękkie, niebolesne. Naczyniaki na mosznie stanowią najczęstszy typ guza moszny u niemowląt i dzieci, ale mogą również wystąpić u dorosłych mężczyzn.
Warto pamiętać, że wszystkie podejrzane zmiany skóry moszny mogą również być objawem dużo poważniejszych chorób – w szczególności chorób wenerycznych (kiła, opryszczka narządów płciowych) oraz nowotworowych (rak skóry, rak jąder).
Diagnostyka zmian skórnych na mosznie – jak wygląda badanie?
Wszystkie podejrzane zmiany skóry moszny należy odpowiednio przebadać i razie potrzeby usunąć. Szczególnym wskazaniem do wizyty u lekarza powinny być wszelkie niegojące się podrażnienia, zaczerwienienie i bolesne zmiany. Diagnostyką i leczeniem nieprawidłowych zmian na skórze moszny i w okolicach prącia zajmuje się urolog. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad lekarski oraz badanie fizykalne, podczas którego zbada mosznę, jądra i okoliczne obszary pod kątem zmian skórnych, obrzęku i innych nieprawidłowości.
Badanie moszny i jąder jest wykonywane w pozycji leżącej i stojącej. W trakcie badania ocenia się m.in. wygląd, kształt i wielkość worka mosznowego. W przypadku zapalenia jąder i najądrzy może być widoczne napięcie, „ucieplenie” i zaczerwienienie skóry moszny. Niekiedy lekarz urolog może pogłębić diagnostykę o morfologię krwi, badania obrazowe – m.in. USG moszny lub rezonans magnetyczny (MR). W niektórych przypadkach konieczne może być również wykonanie biopsji, czyli pobranie próbki tkanki zmiany w celu jej zbadania pod mikroskopem.
Zmiany skóry moszny – metody leczenia
Leczenie zmian skórnych na mosznie zależy od rodzaju zmiany i jej przyczyny. Wszelkie infekcje, alergie i stany zapalne zwykle leczy się farmakologicznie – lekami doustnymi lub miejscowymi, takimi jak antybiotykowe maści i kremy. Natomiast zmiany skórne, takie jak kaszaki, włókniaki i naczyniaki wymagają chirurgicznego usunięcia i oceny histopatologicznej w celu wykluczenia lub potwierdzenia objawów raka skóry moszny. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zmiany wycinane są chirurgicznie za pomocą skalpela lub noża elektrycznego, usuwając również margines zdrowej skóry.
Urologia w Centrum Lekarskim ALFA
W Centrum Lekarskim ALFA diagnozujemy schorzenia układu moczowo-płciowego u mężczyzn i u kobiet. Wykonujemy specjalistyczne badania diagnostyczne oraz przeprowadzamy zabiegi chirurgiczne, m.in. w kierunku usunięcia niepokojących zmian na skórze moszny, w okolicach jąder i prącia.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ na temat urologii.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer